Dünya Fransanın Suriyede 9 üssü var

Fransa’nın Suriye’de 9 üssü var

ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye hazırlandığı dönemde terör örgütü PKK’ya desteğini sürdüreceğini duyuran Fransa, bölgede 9 üste faaliyet gösteriyor. Paris yönetimi, radikal sol ve anarşist grupların PKK saflarında ‘yabancı savaşçı’ olarak bulunmasına göz yumuyor. Fransa’nın bölgede 200’e yakın askeri bulunuyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sayısı 200’ü ancak bulan Fransız askerleri Suriye’de 9 noktada faaliyet gösteriyor.
Sayısı 200’ü ancak bulan Fransız askerleri Suriye’de 9 noktada faaliyet gösteriyor.

ABD ordusunun Suriye'den çekilme hazırlığı yaptığı sırada terör örgütü PKK'ya desteğini sürdüreceğini duyuran Fransa, çoğu askeri noktada ABD imkanlarından yararlanıyor. Suriye'deki Fransız askerlerinin sayısı sadece 200 civarında. Bunlar topçu bataryaları, teknik eleman ve ekipmanları ile özel kuvvetlerden oluşuyor. Fransız unsurları 9 askeri noktada varlık gösteriyor. Sahadaki durum, Fransa'nın mevcut şartlarda PKK'ya destek verecek imkanlara sahip olmadığını gösteriyor.

4 YERDE ABD’YE MUHTAÇ

Paris yönetimi, askeri personelinin yanısıra radikal sol ve anarşist grupların PKK saflarında 'yabancı savaşçı' olarak bulunmasına göz yumuyor. Bölgede bu şekilde 50'ye yakın Fransız vatandaşının bulunduğu sanılıyor.

  • 'DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon gücü' adı altında PKK'ya destek olan Fransa, Suriye'nin kuzeyindeki Ayn el-Arab'ın güneyindeki Miştanur Tepesi, Sırrin ilçesi, Ayn İsa beldesi, Harab Işk köyündeki Fransız Lafarge çimento fabrikası, Rakka üssü, Kabiba petrol sahası, Kahar askeri noktası, Tabka havaalanındaki askeri üste ve Münbiç'te Sacu çayı civarında varlık gösteriyor. Deyrizor ilindeki Kabiba petrol sahasının güney kesiminde Fransız top bataryaları bulunuyor. Petrol sahasının işletme binaları Fransızlar tarafından merkez olarak kullanılıyor. Deyrizor'un Mayadin ilçesinin doğusundaki Kahar petrol sahası içinde Fransız topçu bataryaları ve özel kuvvetleri yer alıyor. 9 askeri noktanın 4'ünde ABD askerlerince himaye edilen Fransızlar, diğer bölgelerdeki hareket kabiliyetlerini de yine ABD ordusu ile PKK korumasında sağlayabiliyor.

Türkiye ile ilişkiyi kes şantajı
DÜNYA
Türkiye ile ilişkiyi kes şantajı

Açlıktan öldüler
DÜNYA
Açlıktan öldüler


Ankara'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

Ankara'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan mübarek cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Cuma namazına gidecek olanlar Ankara'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat Ankara'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre, Ankara'da cuma namazı saat 12.53'te.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.