Dünya Kızılaykarta 500 milyon avro yüklenecek

Kızılaykart’a 500 milyon avro yüklenecek

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Türkiye’deki Suriyelilerin nakit yardımı aldığı Kızılaykart’ın 2020-2021’deki ortağının Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) olduğunu açıkladı. Kınık, “Federasyonumuz AB tarafından 500 milyon avroluk bir sözleşme ile ödüllendirildi” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kızılay Kart
Kızılay Kart

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında uygulanan Kızılaykart programının 2020-2021 yılları için yeni ortağının Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) olduğunu belirterek “Federasyonumuz, programın bir sonraki aşaması için Avrupa Birliği tarafından 500 milyon avroluk bir sözleşme ile ödüllendirildi” dedi. IFRC’nin Genel Kurulu, Uluslararası Konferansı ve Delegeler Konseyi toplantıları için Cenevre’de bulunan IFRC Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Başkanı Kınık, Türkiye’nin çoğunluğu Suriyeli olmak üzere 70 milletten 5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç hareketinin ve ortaklarının Kızılay’ın Türkiye’deki çalışmalarında kendilerini yalnız bırakmadığını belirten Kınık, “Ortak çalışmalarımızın bir parçası olarak, her ay 3 milyondan fazla mülteciye koruma, nakit yardımı, geçim kaynağı faaliyetleri ve pek çok alanda destek veriyoruz. Mülteci çocukları okul dışında bırakmamaya çalışıyoruz. Sağlıklarını ve refahlarını destekliyoruz” diye konuştu.

Kerem Kınık (Ortada)

AYDA 30 MİLYON AVRO ÖDENİYOR

Kınık, Kızılaykart- Sosyal Uyum Yardımı (ESSN) programının günümüz dünyasının en büyük insani nakit destek programı olduğunun altını çizerek “ESSN, 1,7 milyondan fazla yararlanıcıya temel ihtiyaçlarını desteklemek için nakit yardımı yapmaktadır. Her ay yaklaşık 30 milyon avro ödeme yapıyoruz” şeklinde bilgi verdi. Kızılaykart-ESNN programını 2016 yılından bu yana BM’nin insani yardım kuruluşlarından biri olan Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte uyguladıklarını aktaran Kınık, programın Avrupa Komisyonunun İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü (DG ECHO) tarafından finanse edildiğini anımsattı.

‘MUHTEŞEM BİR ZAFER’

Kınık, konuşmasında, IFRC ve Türk Kızılay’ın gösterdiği muazzam çabaların ve sıkı çalışmanın sonucu olarak, WFP’nin yerine artık Kızılaykart-ESNN programının 2020-2021 yılları için yeni ortağının IFRC olduğu bilgisini paylaşarak “ESSN’nin şu anda Tam Kırmızı bir Sözleşme olduğunu ilan etmekten onur duyuyorum. Federasyonumuz, programın bir sonraki aşaması için 500 milyon avroluk bir sözleşmeyle ödüllendirildi” ifadesini kullandı. IFRC ile Türk Kızılay arasında yapılan yeni ortaklık anlaşmasını ‘muhteşem bir zafer’ olarak niteleyen Kınık, bu anlaşmanın ayrıca IFRC’nin bütçesine ve faaliyet ölçeğine katkıda bulunacağını ve itibarını artıracağına işaret etti.

  • Ayda 120 TL ödeniyor
  • Türkiye’de Uluslararası ve Geçici Koruma kapsamında yaşayan ve başvuru kriterlerini karşılayan yabancılar Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programından yararlanabiliyor. Program kapsamında kişi başı aylık 120 TL, periyodik ek ödemeler ve ağır engelliler için de ilave yardımlar Kızılaykart aracılığı ile sağlanıyor. Bir sosyal güvenlik ağı olarak tasarlanan SUY Programı, yararlanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılamalarını hedefliyor.

Halepliler yalnız bırakılmıyor
OYNAT 02:14
Halepliler yalnız bırakılmıyor
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Suriye'nin Halep kentinden tahliye edilen sivilleri yalnız bırakmadıklarını belirterek, "Şu ana kadar yaklaşık 2 bin tır yardım malzemesi içeriye gönderildi. 2 bin tır da sivil toplum kuruluşları tarafından toplandı. Halep kampanyamız devam etmekte." dedi.
Abone Ol Google News
Türkiye'yi ağlatan video kurgu çıktı su satan çocuğun ailesi isyan etti: Abisinin arkadaşları kandırdı
Hayat

Türkiye'yi ağlatan video kurgu çıktı su satan çocuğun ailesi isyan etti: Abisinin arkadaşları kandırdı

Bağcılar'da su satan çocukla ilgili bir video sosyal medyada hızla yayıldı. Çok konuşulan o video kurgu çıktı. Çocuğun annesi S.K., YouTuber Fariz'in büyük oğlunun arkadaşları olduğunu ve küçük çocuğu eğlenceli bir video çekmek için kandırdıklarını söyleyerek, ''Ben çocuğumun su satan bir çocuk olarak görünmesinden hoşlanmadım'' ifadelerini kullandı. Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan da konuyla ilgili yasal işlem başlatacaklarını duyurdu.
Bakan Soylu'dan 'militan' açıklaması: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağız
Gündem

Bakan Soylu'dan 'militan' açıklaması: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vali ve kaymakamlara "militan" demişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu ifadelerinden dolayı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, PKK terör örgütünden tutuklanan belediye meclis üyeleri militan değil. Birlikte hareket ettiğiniz kandilin partisinin teşkilatlarını elebaşının posterleriyle süsleyenler militan değil. Ancak terörle, uyuşturucuyla, her türlü suçla mücadele eden, şehirlerine, yaşayanlarına kendini adayan vali ve kaymakamlarımız militan. Kılıçdaroğlu'nun derdi belli. 'Militanlarıma dokunma' Dokunacağız" ifadelerini kullandı.
Asiltürk'ten ittifak açıklaması: Seçime bir hafta kala buna karar verilir
Gündem

Asiltürk'ten ittifak açıklaması: Seçime bir hafta kala buna karar verilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü Ankara'daki evinde ziyaret etmişti. Sürpriz görüşmenin ardından kulislerde

“Saadet Partisi Cumhur İttifakı’na mı katılıyor?” sorusu konuşulmaya başlamıştı. Ziyaretin içeriğine dair Erdoğan’ın açıklamalarının üzerine bir şey söylemeyeceğini belirten Asiltürk, partisinin gelecekte hangi ittifak içerisinde bulunacağıyla ilgili, “Seçime bir hafta kala buna karar verilir” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.