Dünya Kutup seferlerinde 5 bakteri keşfedildi

Kutup seferlerinde 5 bakteri keşfedildi

Üçüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde, Türk araştırmacılar 100 penguene ait oküler yüzey örnekleri toplamış, bunların mikrobiyolojik analizinde kültürel yöntem ile penguenin sağ gözünden 5 farklı bakteri izole edilmişti.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Yeni Şafak
Kutup seferlerinde 5 bakteri keşfedildi
Proje kapsamında 100 penguene ait oküler yüzey örnekleri toplandı.

Üçüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde, Türk araştırmacılar 100 penguene ait oküler yüzey örnekleri toplamış, bunların mikrobiyolojik analizinde kültürel yöntem ile penguenin sağ gözünden 5 farklı bakteri izole edilmişti. Elde edilen 5 bakterinin dünyada daha önce tanımlanmamış yeni bir cins, tür veya taxa potansiyeline sahip bakteriler olduğu saptandı. Bu bakterilere dünyada ilk defa Türk araştırmacılar tarafından isim verilecek.

İSİM VERECEKLER

Geçen yıl gerçekleştirilen Üçüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram penguenler üzerinde bir projede çalışmıştı. Prof. Çakır, proje kapsamında 100 penguene ait oküler yüzey örnekleri topladı. Prof. Çakır, bölgede yaşayan bir gentoo penguenin sağ gözünde ekzofitik bir doku saptamış ve bu penguenin her iki gözünden de mikrobiyolojik ve patolojik incelemeler için örnekler aldı. Türkiye’ye dönüş sonrası örneklerin mikrobiyolojik analizi Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi laboratuvarlarında gerçekleştirildi.

100 PENGUEN İNCELENDİ

Latife Çakır Bayram
Latife Çakır Bayram

  • Örneklerin mikrobiyolojik analizinde elde edilen 5 bakterinin dünyada daha önce tanımlanmamış yeni bir cins, tür veya taxa potansiyeline sahip bakteriler olduğu saptandı. Bu bakterilerin cins ve tür düzeyinde isimlerinin konulabilmesi için çalışmalar devam ederken bu bakterilere dünyada ilk defa Türk araştırmacılar tarafından isim verilecek. 5 bakteri, sadece bir penguen göz örneğine ait olup çalışmada toplanan 100 oküler yüzey örneğinin analizleri de devam ediyor.

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.