DünyaLiberyada seçimlerde hile yapıldı iddiası

Liberya'da seçimlerde 'hile yapıldı' iddiası

Liberya'da iktidar partisi, 10 Ekim'de düzenlenen devlet başkanlığı seçimine, Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf'ın doğrudan müdahale etmekle suçladı.

Haber MerkeziAA
Liberya'da iktidar partisi, devlet başkanlığı seçiminde hile yapıldığını iddia etti.
Liberya'da iktidar partisi, devlet başkanlığı seçiminde hile yapıldığını iddia etti.

Liberya'da iktidar partisi, Devlet Başkanı Ellen Johnson-Sirleaf'ın 10 Ekim'de düzenlenen devlet başkanlığı seçiminin ilk turuna doğrudan müdahale etmekle suçladı.

Birlik Partisi (UP) Genel Başkanı Wilmot Paye, düzenlediği basın toplantısında, Johnson-Sirleaf'ın, 10 Ekim'deki seçimlere, ana muhalefet partisi Demokratik Değişim Koalisyonunun (CDC) kazanması için müdahale ettiğini ileri sürdü.

Liberya Ulusal Seçim Komisyonunun da (NEC) seçim sürecinde dikkatsizce davrandığını ifade eden Paye, "Seçim sürecinde, Johnson-Sirleaf'in seçime doğrudan müdahale ederse nasıl bir tehlike yaratabileceğini söylemiştik. Halk 1944'den beri ilk defa gerçek bir seçim bekliyor. Ama olay böyle olunca halkın çoğu, seçimlerin ikinci turunda oy kullanmayacakları söylüyor." diye konuştu.

REKLAM

Seçimin ilk turunda hile yapıldığını ileri süren Paye, ikinci turda NEC'e özgür ve tarafsız seçim yapılması için çağrıda bulundu.

İkinci tur 7 Kasım'da

Devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 38,4 oy alan eski futbol yıldızı Weah George Manneh ve yüzde 28,8 oy alan eski Devlet Başkan Yardımcısı Joseph Nyumah Boakai, 7 Kasım'da düzenlenecek ikinci turda yarışacak.

Yüzde 50 oy alan devlet başkanı

Ülkenin anayasasına göre, yüzde 50 oy alan adayın yeni devlet başkanı olduğu yarışta, herhangi bir adayın yüzde 50 oya erişememesi halinde ikinci tur seçim yapılıyor.

REKLAM

NEC Başkanı Jerome Korkoya, başkanlık yarışının ilk turundan sonra yaptığı açıklamada, sandıktan, eski futbol yıldızı Manneh'e 596 bin 37 oy, Boakai'ye ise 446 bin 716 oy çıktığını duyurmuştu.

Ülkede 10 Ekim'deki devlet başkanı seçiminde 20 aday yarışmıştı.

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…