Dünya Hizbullah 100 bin Lübnanlı savaşçısı olduğunu açıkladı Tehdit etmiyoruz amacımız iç savaşı önlemek

Hizbullah 100 bin Lübnanlı savaşçısı olduğunu açıkladı: Tehdit etmiyoruz amacımız iç savaşı önlemek

Beyrut'ta gösteri düzenleyen Hizbullah ve Şii Emel Hareketi mensuplarına yönelik silahlı saldırılar hakkında açıklamalar yapan Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hizbullah'ın sahip olduğu eğitim almış Lübnanlı milis sayısının 100 bin olduğunu ileri sürerken bu bilgiyi tehdit amaçlı değil iç savaşı önlemek için verdiğini savundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Lübnanda son durum
Hasan Nasrallah

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 14 Ekim'de başkent Beyrut'un Et-Tayyuna bölgesinde gösteri düzenleyen Hizbullah ve Şii Emel Hareketi mensuplarına yönelik silahlı saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu.

  • Hizbullah ve Emel sempatizanı 7 kişinin öldüğü saldırıdan Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi ve onun lideri Samir Caca'yı sorumlu tutan Nasrallah, "Güvenlik güçlerinden aldığım bilgilere göre göstericiler, Lübnan Güçleri Partisi'nin açtığı ateş sonucu öldü." iddiasında bulundu.

Lübnan’ın Emel’i
DÜNYA
Lübnan’ın Emel’i

Tayyuna olayı için adil bir soruşturmanın yürütülmesi ve suçluların yakalanması gerektiğini belirten Nasrallah, "Bunun olmaması halinde sözümüzü söyleriz." ifadelerini kullandı.

'100 bin savaşçımız var ama savaş istemiyoruz'

Hizbullah'ın sahip olduğu Lübnanlı milis sayısının 100 bin olduğunu ileri süren Nasrallah, bu bilgiyi tehdit amaçlı değil Lübnan'da iç savaşın çıkmasını önlemek için verdiğini savundu.

Lübnan'da yedi kişiyi öldüren keskin nişancılardan birinin Hizbullah üyesi olduğu iddia edildi
DÜNYA
Lübnan'da yedi kişiyi öldüren keskin nişancılardan birinin Hizbullah üyesi olduğu iddia edildi

Nasrallah şöyle devam etti:

  • "Geçen hafta perşembe günü meydana gelen olay önemli ve tehlikelidir. Aynı zamanda son dönemlerde meydana gelen benzer gelişmelerden farklıdır."

Beyrut'ta yaşanan olaylar

Lübnan'da Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan Hristiyan hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle 14 Ekim'de Beyrut Adalet Sarayına yürüdüğü sırada göstericilerin üzerine ateş açılmış, olayda 7 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Türkiye'den Beyrut'taki olaylara ilişkin itidal çağrısı
DÜNYA
Türkiye'den Beyrut'taki olaylara ilişkin itidal çağrısı
  • Saldırı Beyrut'un Tayyuna bölgesinde gerçekleşirken olaylar daha sonra Hristiyanların yaşadığı Ayn er-Rumana ve Şiilerin yaşadığı Eş-Şiyah mahallelerinin kesiştiği noktalarda yaklaşık 5 saat boyunca devam etmişti.

Hizbullah ve Emel Hareketi, destekçilerinin üzerine ateş açılmasından Lübnan Güçleri Partisine bağlı silahlı grupları sorumlu tutmuştu.

'Hizbullah acı olayları fırsata çeviriyor'

Lübnan Güçleri Partisi ise Hizbullah ve Emel Hareketinin suçlamalarından sonra yaptığı açıklamada, "Hizbullah’ın ülkede düştüğü zor durumdan kurtulmak için acı olayları fırsata çevirmek üzere suçlayıcı bir tutum sergilediğini" savunmuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.