Dünya Sembolik ordu Avrupa5 bin askerle süper güç olacak

Sembolik ordu: Avrupa 5 bin askerle süper güç olacak!

Avrupalı ülkelerin ABD ve NATO’ya bağımlılığı azaltmak için kurmayı planladığı AB ordusunda sona yaklaşılırken, uzmanlara göre böyle bir planın uygulanması zor görünüyor. Bazı AB ülkeleri çekinceli davransa da Fransa gibi kilit üyeler kararlı. Ancak 5 bin askerlik ordunun sembolik olmaktan öteye gidemeyeceği belirtiliyor.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Sembolik ordu: Avrupa 5 bin askerle süper güç olacak! ​
Arşiv

Rusya’nın Ukrayna ve Belarus üzerinden güç gösterisinde bulunduğu, Çin’in nükleer başlıklı füze test ettiği ve ABD’nin ilgisini Asya-Pasifik bölgesine çevirdiği bir dönemde, Avrupa Birliği (AB) kendi güvenlik ve savunma gücünü oluşturmak için arayışlarını sürdürüyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 5 bin askerlik AB ordusuna dair yol haritasının Mart 2022’de hazır olacağını söyledi. Ordunun kurulmasının zor olduğunu belirten uzmanlar ise, kurulsa dahi sembolik bir askeri güçten öteye gidemeyeceğini ifade ediyor.

Josep Borrell
Josep Borrell

YOL HARİTASI NEREDEYSE HAZIR

Kıtanın her zaman ABD’ye ya da NATO’ya sırtını dayayamayacağı gerçeğinin farkına varan AB, “Stratejik Pusula” adlı yol haritası çerçevesinde Birlik’in askeri kapasitesini güçlendirmeye yönelik planlarını tartışmaya başladı. Brüksel’de düzenlenen AB dışişleri ve savunma bakanları toplantısının ardından basın açıklaması yapan Borrell, liderlerin onaylaması durumunda, ortak görev gücünün gelecek mart ayında hayata geçirileceğini öne sürdü.

BAZI ÜYELER ÇEKİNCELİ

AB’nin 1999 yılında 60 bin askerlik güç kurma taahhüdünü yerine getirememesi ve Birlik’in uzun süredir savunma harcamalarını artırma konusundaki ihtiyatlı tutumunu hatırlatan bazı askeri uzmanlara göre ise bu plan oldukça zor görünüyor. Zira Doğu Avrupalı üyeler başta olmak üzere AB üyesi bazı ülkeler, kıtanın ana savunma gücü NATO’yu zayıflatacağı endişesiyle AB ordusu kurulmasına destek vermekte çekinceli davranıyor.

FRANSA BAŞI ÇEKİYOR

Yine de Stratejik Pusula, Fransa gibi AB’nin kilit üyelerinin güçlü desteğine sahip. 1 Ocak’ta AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Fransa’nın, belgenin tamamlanması için bastırması bekleniyor. AB uzun zamandır, özellikle Fransa’nın öncülüğünde, kendi savunma ve güvenlik blokunu kurma düşüncesini tartışıyordu. Ancak ABD’nin Avrupalı müttefiklerin görüşünü almadan Afganistan’dan çekilmesi bu konudaki tartışmaları alev-lendirdi. Şimdi AB’nin bu konuda ne derece iddialı girişimlerde bulunacağı merak konusu.

Ordu fikri Avrupa'yı böldü
DÜNYA
Ordu fikri Avrupa'yı böldü

ABD: Avrupa ordusu NATO'nun bir parçası olarak kurulsun
DÜNYA
ABD: Avrupa ordusu NATO'nun bir parçası olarak kurulsun
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde flaş gelişme: 5 şüpheliden 2'si yakalandı
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde flaş gelişme: 5 şüpheliden 2'si yakalandı

Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili 2 kişi yakalandı. Kimlikleri tespit edilen 3 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Barkın: Yıllar sonra suikast aydınlanabilir
Gündem

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Barkın: Yıllar sonra suikast aydınlanabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün bir televizyon programında açıklanan bilgide, Hablemitoğlu suikastının katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır Ukrayna’da Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonuyla yakalanıp Türkiye’ye getirildiği belirtildi. Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, katil zanlısının yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Barkın, “Kişinin vereceği ifadede olayla ilgili başka kişiler de dosyaya dahil edilebilir. Bu da yıllar sonra suikastın aydınlatılmasına katkı sağlayabilir” dedi.
İmamoğlu'na 'salak gibi' diyen Can Ataklı'dan geri vites: Gider yani ne olmuş
Gündem

İmamoğlu'na 'salak gibi' diyen Can Ataklı'dan geri vites: Gider yani ne olmuş

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, İstanbul'da kar felaketi yaşanırken İngiliz Büyükelçi ile yemekte bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu sert sözlerle hedef alarak, "Salak gibi gideceğin restoranın önüne kar küreme aracı gönderiyorsun" demişti. Ataklı bugünkü programında muhteşem bir 'U' dönüşü yaparak, "Adam yemek yemeye gitti. Gider, ne olmuş. Ben de giderdim. Sen de git. Burada ayıp bir şey yok ki, tam tersi, özgüven" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.