Dünya Terör örgütleri köpek için bile haraç kesti

'Terör örgütleri köpek için bile haraç kesti'

'Terör örgütleri köpek için bile haraç kesti'

Zeytin Dalı Harekatı ile köyleri terör örgütlerinden temizlenen Afrinliler, örgütün iç yüzünü anlattı. Hayvancılıkla geçimini sağlayan Afrinli Halaf, "Fakir veya zengin hiç fark etmez haraç ödeyeceksin. Benden beslediğim hayvan başına 25 bin Suriye lirası (190 Türk lirası) istediler. Köpek için bile haraç kestiler" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi AA
Afrin'in Cinderes beldesine bağlı Muhammediye köyü Muhtarı Ahmet İbrahim, terör örgütünün okullarda Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimini yasakladığını söyledi.
Afrin'in Cinderes beldesine bağlı Muhammediye köyü Muhtarı Ahmet İbrahim, terör örgütünün okullarda Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimini yasakladığını söyledi.

Afrinliler, Zeytin Dalı Harekatı'yla ilçelerinin YPG/PKK-DEAŞ’tan temizlemesinin ardından teröristlerin okullarda Arapçayı, camilerde Kur'an-ı Kerim eğitimini yasakladığını, kadınların zorla silah altına aldığını ve hayvanlar için bile keyfi vergi uygulaması yaptıklarını söyledi.

Afrin bölgesinin tamamına yakınının teröristlerden temizlenmesinden sonra siviller, örgüt baskısından kurtularak yaşadıkları zorlukları ve örgütün iç yüzünü anlattı.

Teröristler Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimini yasaklamış

Afrin'in Cinderes beldesine bağlı Muhammediye köyü Muhtarı Ahmet İbrahim, terör örgütünün okullarda Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimini yasakladığını belirtti. İbrahim şöyle konuştu:

Ders müfredatları onlara (örgüte) özeldi. Okullarda eğitim verilmezdi. Eğlence ve kahve içme yeriydi. 12 yaşında oğlum var, daha adını yazmayı bile bilmiyor.

Örgütün haraç uygulamalarıyla ilgili de İbrahim, "Örgütün biri aylık diğeri yıllık haraç uygulaması vardı. Zeytin hasadı döneminde de ayrı bir haraç keserlerdi. Biz Kürt veya Arap ayrımcılığı yapmayız. Kürtlerin tümü PKK'lı değil. Biz uzun zamandır beraber yaşıyoruz ve komşuyuz." ifadelerini kullandı.

Çiftçilikle geçimini sağlayan 60 yaşındaki Ali Halaf da örgütün bütün sivillere zulmettiğini, keyfi vergi uygulamaları nedeniyle halkın zor geçindiğini söyledi. Halaf şunları dile getirdi:

  • Köpek için bile haraç kestiler
  • "Fakir veya zengin hiç fark etmez, haraç ödeyeceksin. Benden beslediğim hayvan başına 25 bin Suriye lirası (190 Türk lirası) istediler. Köpek için bile haraç kestiler. 'Verecek param yok' dedim. Köyümden çıkmak için 5 gün istedim ama çıkarmadılar."

AA
Çiftçilikle geçimini sağlayan 60 yaşındaki Ali Halaf, teröristlerin köpeklerden bile haraç kestiklerini dile getirdi.

Halaf, örgütün, hayvanlarına yem almak için başka bölgeye giderken yolda 50 bin Suriye lirası (380 Türk lirası) haraç kestiğini kaydetti.

Örgütün köylerini işgal etmeden önce kendisinin ve amcasının çocuklarının Türkiye’ye sığındığını anımsatan Halaf, "Bize yakın olan Kureyriyah köyünün TSK ve ÖSO unsurları tarafından temizlemesi sırasında onlar (örgüt) 'siz Araplar hainsiniz' diyerek iki torunumu infaz etti." diye konuştu.

REKLAM

Cinderes'teki okullarda 30 yıl Arap Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalışan Ebu Semir de "Yaklaşık 4 yıl önce okul müfredatı değiştiriliyor diye bizi dışarı attılar. Kürt öğrenciler bile okullara gitmez oldu. Yetersiz ve diplomasız kişileri öğretmen olarak atadılar." dedi.

Afrin'de terörün izleri siliniyor
DÜNYA
Afrin'de terörün izleri siliniyor

Mehmetçik'in Afrin'de 'patlayıcı' mesaisi
DÜNYA
Mehmetçik'in Afrin'de 'patlayıcı' mesaisi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.