Dünya ABden Tunusa çağrı Meclis süresiz olarak kapalı kalamaz

AB'den Tunus'a çağrı: Meclis süresiz olarak kapalı kalamaz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tunus'ta meclisin faaliyetine yeniden başlaması çağrısında bulundu. Borrell, anayasal ve kurumsal düzenin tamamen restore edilmesinin önemine dikkat çekti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Tunusta son durum
Arşiv

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu'nda Tunus'la ilgili bir oturumda, Necla Buden Ramazan'ın Tunus'un yeni başbakanı olarak atanmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Tunus’a ilk kadın Başbakan: Jeofizik profesörü Necla Bouden Romdhane
DÜNYA
Tunus’a ilk kadın Başbakan: Jeofizik profesörü Necla Bouden Romdhane
  • AB Temsilcisi, "İşleyen bir hükümetin kurulması, Tunus'un karşı karşıya olduğu birçok zorlukla derhal mücadele etmeye başlamak için kesinlikle çok önemlidir." ifadesini kullandı.

Tunus'taki Nahda Hareketi: Yeni hükümet kurulurken anayasa ihlal edildi
DÜNYA
Tunus'taki Nahda Hareketi: Yeni hükümet kurulurken anayasa ihlal edildi

Bununla birlikte başta meclis olmak üzere anayasal ve kurumsal düzenin tamamen restore edilmesinin önemine değinen Borrell, "Meclis süresiz olarak kapalı kalamaz." dedi.

Macron’a bu kez Tunus’tan kötü haber
DÜNYA
Macron’a bu kez Tunus’tan kötü haber

Tunus'taki durum

Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz'da Meclis'in çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinden sonra 22 Eylül'de, yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımlamıştı.

  • Yeni kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisine yönelik olağanüstü düzenlemeler yapılmış, yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon feshedilmişti.

Said, başbakanı azletmesinden yaklaşık iki ay sonra 29 Eylül'de kadın akademisyen Necla Buden Ramazan'ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.