Dünya Ümit Burnundaki Osmanlı mirası Ebubekir Efendi

Ümit Burnu'ndaki Osmanlı mirası Ebubekir Efendi

Güney Afrika’ya Osmanlı Devleti tarafından 1862'de ülkedeki Müslümanları eğitmek ve aralarındaki ihtilafları çözmek için gönderilen Ebubekir Efendi, Cape Town’da ömrünün sonuna kadar Osmanlı Devleti'ni temsilen görev yaptı.

Haber Merkezi Diğer
Ebubekir Efendi'nin tek fotoğrafı. (Ortada oturan siyah cüppeli)
Ebubekir Efendi'nin tek fotoğrafı. (Ortada oturan siyah cüppeli)

Sultan Abdülaziz Han döneminde Ümit Burnu’na İslami ilimleri öğretmek, Müslümanlar arasındaki dini ve içtimai ihtilafları çözmek maksadıyla gönderilen Osmanlı alimi Ebubekir Efendi, 1863'te Cape Town'a gitti ve yaklaşık 17 yıl Güney Afrika'da görev yaptı. Ebubekir Efendi, Cape Town’a varışının 15'inci gününde bir okul açtı. 20 gün içinde 300′den fazla öğrenci topladı. Kur'an-ı Kerim, Arapça, Türkçe öğretti ve dini kitaplar okuttu.

Ebubekir Efendi

1814 yılında şimdi Kuzey Irak’ın Süleymaniye şehrinin Hoşnav köyünde doğdu. Baba tarafından Arap anne tarafından Türk’tür. Emcediler olarak bilinen aileye mensuptur. Babası Molla Ömer Efendi 1852 yılında Hoşnav Kürtlerinin isyanında medresesinde öldürülünce Ebubekir Efendi ailesini alıp akrabalarının olduğu Erzurum'a göçtü. Erzurum’da müderris olarak Sarayönü medresesinde devam ettiği eğitim öğretim döneminde İstanbul’a yaptığı bir ziyaretinde Osmanlı Hilafet makamı tarafından Ümit Burnu’ndaki Müslüman cemaatler arasındaki anlaşmazlığı çözmek için Güney Afrika'ya gönderildi. Eşi Zeynep hanımı ve oğlu Mustafa'yı Erzurum’da bırakarak yeğeni Ömer Lütfü’yle yola koyulur ve 16 Ocak 1863 yılında Ümit Burnu’na ayak bastı.

Medeni hukuk kitapçığı yazdı

Güney Afrika arşiv kayıtlarına göre Ebubekir Efendi Cape Town'da Wale ve Bree sokakları köşesinde Muslim Theological School adında Osmanlı usulü bir okul açtı. Bir taraftan eğitim işleriyle uğraşırken diğer taraftan mahkemelere giderek Müslüman cemaatlerin ihtilaflarını çözümlemek için hakemlik yaptı. O dönemdeki Cape Town gazeteleri Ebubekir Efendi’nin Müslümanların İslam hukukuna göre evlenme ve boşanmaları gibi konuları hakkında bir medeni hukuk kitapçığı yazdığını kaydeder.

Hanımlar için kız mektebi açtı

Cape Town'da önce Rukiye Maker ve daha sonra Tahora Saban hanımlarla iki evlilik yapan Ebubekir Efendi’nin Ümit Bunu’nda 6 çocuğu oldu. Çocuklarını da çok iyi yetiştiren Ebubekir Efendi ayrıca hanımlar için açmış olduğu bir kız mektebinin başına karısı Tahora Hanımı müdüre olarak tayin etti.

Afrikaans diline harf katkısı

Öğrencilerine daha iyi eğitim verebilmek için onların anadili Afrikaanscayı öğrenir ve o dilde yazdığı kitaplarla öğrencilerini yetiştirdi. Afrikaans dilini sadece öğrenmeyip bu dile bazı hafler ekleyerek gelişime yaptığı katkılar nedeniyle Cape Town'daki Afrikaans dil müzesi bir odasını ona ayırdı.

Hayatı boyunca İslam Fıkhı konusunda toplam 8 kitap kaleme alan Ebubekir Efendi’nin sadece üç kitabından haberdarız. Mifyahüddin kitabının nüshasına henüz tesadüf edilememiş olsa da Beyan’ud Din ve Merasid’ud Din adlı ilmihalleri günümüze ulaştı.

Ebubekir Efendi özlem duyduğu memleketi Erzurum'a tekrar dönemeyeceğini anlayınca Ümit Burnu’nda satın aldığı bir evine “Erzurum Taş Konak” adını verdi. Bu ev gibi ondan kalan birçok bina, zamanla fakirleşen ailesinin elinden çıkmış olsa da halen tarihi dokusunu korumaktadır. Ebubekir Efendi Mozambik’e yaptığı bir gezi sırasında sıtma hastalığına yakalanmış ve 29 Haziran 1880 tarihinde Cape Town'da Erzurum adlı evinde vefat etti. Cape Town'da Cebel Kaf adını verdiği Masa Dağı’na nazır Tana Baru Kabristanında metfundur.

Abone Ol Google News
15 Temmuz gecesi 14 yaşında gazi olmuştu şimdi doktor olmak istiyor
Gündem

15 Temmuz gecesi 14 yaşında gazi olmuştu şimdi doktor olmak istiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki darbeci askerlere karşı direnmek için Saraçhane Parkı'na geldiğinden omuzundan vurulduğunda henüz 14 yaşında olan Adviye Gül İsmailoğlu şimdi doktor olmak istiyor
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ayasofya açıklaması: İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın bir mektep ve bir medrese olsun
Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ayasofya açıklaması: İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın bir mektep ve bir medrese olsun

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, “Bizim gençliğimiz zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak sloganlarını söyleyerek geçti” dedi. Eksiklikleri 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planladıklarını vurgulayan Erbaş, “Biz önce camimizi ziyaret ederek neler gerekiyor hangi konularda ihtiyaç var bunları tespit edeceğiz. Şuana kadar yaptığımız çalışmalar var. Bundan sonra da eksikleri ne ise onları tamamlayacağız. Bunu inşallah 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planlıyoruz. İnşallah cemaati bol olsun. Ziyaretçisi bol olsun. İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep, bir medrese olsun" ifadelerini kullandı.
Ayasofya'nın önünde hareketlilik: Sabah saatlerinden bu yana çok sayıda kişi geldi
Gündem

Ayasofya'nın önünde hareketlilik: Sabah saatlerinden bu yana çok sayıda kişi geldi

Cami statüsü alan Ayasofya önünde bugün de hareketlilik sürüyor. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi Ayasofya önüne geldi. İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş Ayasofya önündeki polis önleminde incelemelerde bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.