Ekonomi Acil gönderipara basıyor

Acil gönderi para basıyor

Vatandaşın ve şirketlerin acil durumda sıkça başvurduğu motorlu kurye işinde kazançlar, 20 bin lirayı buluyor. Kilometre başına ücret alınan sektörde, Kadıköy’den Beylikdüzü’ne VIP hizmet adı altında bir evrak 272; paket 707 liraya gidebiliyor. Kazancı duyanın kaçak çalıştığı piyasada dolandırıcılık da kol geziyor.

Orhan Orhun Ünal Yeni Şafak
Zaman darlığı 20 bin TL kazandırıyor.
Zaman darlığı 20 bin TL kazandırıyor.

ORHAN ORHUN ÜNAL- SERBEST PİYASA

Şirketler arası evrak getir götür işlerinin artması sayesinde kuryeler para basıyor. Kaçak çalışanların 20 bin lirayı bulan aylık kazancı neredeyse orta düzey şirketin CEO maaşı ile yarışıyor. 24 saatin bile yetmediği günümüz dünyasında artık gönderiler için motorsikletli kuryeler tercih ediliyor. Sadece İstanbul’da yüzlerce işletme ve binlerce kişi bu işi yapıyor veya yaptığını iddia ediyor. Sektördeki fiyatlar, dudak uçuklatınca motoru kapan internete ilan vererek bu işe talip oluyor. Denetimsiz ve dolandırıcılığa açık bir piyasa da karşımıza çıkıyor. ‘Biz de onu karşısına çıkalım’ diyerek habere son sürat başlıyoruz.

HIZLI TESLİMATA SON SÜRAT TARİFE

Sektördeki denetimsizlik rakamlara da yansıyor. Motorlu kuryede en kısa mesafe 20, uzak mesafede kilometre başı 1,70 lira olarak hesaplanıyor. Bazı işletmelerin internet sitesinde mesafe hesabı yapabiliyorsunuz. Mesela Acıbadem’den 4. Levent’e evrak göndermek isterseniz 3 saati bulan normal hizmet 32 ,2 saatlik 64, 60 dakikalık VIP ise 128 lira. Aynı evrak Kadıköy’den Beylikdüzüne gitmek isterse süper hızlı olanda rakam 272 liraya çıkıyor. Fiyat şirkete göre değişiyor.

KADIKÖY’DEN BEYLİKDÜZÜ’NE 707 TL

Paket yollarsanız 136; ekspres gönderide ise 544 lira oluyor. Koli için rakam, son sürat gönderide 707 lira oluyor. Tabii bunlar işletmelerin verdiği rakamlar. Aynı teslim için 50 lira isteyen de var. Öğrendiğimize göre işini tutturanlar yoğunluktan nefes bile alamıyor. Verilen hizmetin en az yüzde 80’inin net kâr olarak haneye yazıldığını işitiyoruz.

REKLAM

MÜŞTERİSİ BOL SERMAYESİ AZ

Sektördeki şirketlerden bir yetkili, “Kolay para kazanmak isteyenler, çok rahat bu işi yapar” diyor ve devam ediyor: “İnternete ilan verip müşteri bekliyorsun. Kişiler önce kendisi başlıyor, tutturursa yanına eleman alıyor. Ortalama 100 liralık gönderide 80 lirayı direkt cebe indiriyorlar. İki iş alınca günü 160, ayı da 4 bin 800 liradan kapatıyor. Pazardaki rakamlar kurumsal işletmeler için yüzbinlerce lira iken bu işi tek yapanlarda gelir 15-20 bin lira civarında.”

ESNAFTAN İŞ BAĞLA

Piyasada kayıtdışı çalışanlar; özellikle avukatlık büroları, vize şirketleri ve muhasebecilerden yoğun talep olduğunu söylüyor. Kendi bölgelerine yakın yerlerdeki birçok firmayı bağladıktan sonra uygun fiyata da anlaşarak işlerini büyütmüşler. Çevre esnaf bile işin içindeymiş bizden söylemesi.

Aydın Ağaoğlu

Bilgilerini muhakkak almalısınız

Ağaoğlu, “Tüketicilerin kullandıkları kuryelerin ticaret sicil numarası, unvan, adres, sabit telefon gibi bilgilerini alması gerekiyor. Bir de internette ilk karşısına çıkan sponsorlu içeriklere tenezzül etmemesi gerekiyor” diyor. Ağaoğlu, gerekli bilgileri almayan kişilerin bir sorunda mahkemede herhangi bir hak edemeyeceğini bu sebeple bahsettiği bilgilerin muhakkak alınması hususunda tüketicileri uyarıyor.

Zaman darlığı 20 bin TL kazandırıyor

Bu işi tek başına yapan birinin sadece 10 kadar işletme ile çalışıp ayda 5 ila 20 bin lira arasında kazanması mümkün. Sadece son birkaç ayda motorlu kuryelerle ilgili çıkan haberlerde ise kaybolan eşyalar, hırsızlık olayları artan şikayetlerin başında geliyor. Geçtiğimiz ay Şişli’de taşıdığı pakette uyuşturucu ile yakalanan kurye, içinde ne olduğunu bilmediğini iddia etmişti.

REKLAM
  • BU İŞİ YAPMAK İÇİN BELGESİ OLMALI
  • Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu işi yapanların izin belgesinin bulunması gerektiğini söylüyor. Çoğu kaçak kuryenin ehliyete bile sahip olmadığının altını çizen Ağaoğlu, bireylerin bu kişilere canlarını ya da mallarını teslim etmemesi konusunda uyarıyor. Başkan, bu kişilere verilen dosyaların çoğu zaman geciktiğine dair şikayetlerin sık yaşandığını aktarmayı ihmal etmiyor.

Kasımpatılar

İlgili şirketler ‘Konunun bizimle ilgisi yok, hata yapan başkaları’ diyerek işi yokuşa sürmüştü. Derneğinden bile ‘Şimdi yoğunuz, size döneriz’ cevabını alan kahramanımız orhanorhun, başına geleceklerden habersiz, düz yolda son sürat ilerlemekteydi. Kimsenin üstüne alınmadığı bu düğüm çözülmeliydi. Hatalıya gelince, tüm bunlar kahrolası kasımpatıların yüzünden olmuştu. Gecikince kızdığımız, trafikte hız yapınca eleştirdiğimiz canı pahasına çalışan emekçileri unutmayan bu kardeşinizin son sözü: “Hatalıysam aramızda kalsın.”

Asla izin vermeyeceğiz

Asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı basın mensupları ile buluştu.
Kararlılığın adı olacak

Kararlılığın adı olacak

​Yavuz sondaj gemisi Doğu Akdeniz'e uğurlanıyor.
17 sanığa 141 kezağırlaştırılmış müebbet

17 sanığa 141 kez
ağırlaştırılmış müebbet

Genelkurmay çatı davasında ceza yağdı.
Akıl almaz iş listesi

Akıl almaz iş listesi

​CHP'li belediyelerde zulüm 2 ay geçmeden başladı.
Hak ettikleri<br>cezayı aldılar

Hak ettikleri
cezayı aldılar

​Bakan Gül'den çatı davası kararına ilişkin açıklama.
İşçi memur<br>omuz omuza

İşçi memur
omuz omuza

​'Emek ve Adalet Yürüyüşü'ne memurlar da katılıyor.
7 bina boşaltıldı

7 bina boşaltıldı

Kocaeli'de çökme nedeniyle 23 hane tahliye edildi.
Şimdi siz düşünün

Şimdi siz düşünün

​Doğu Akdeniz'deki kuşatmaya karşı Maraş'ın açılmasına karar verildi.
İran 'düşürdük'<br>diye duyurdu

İran 'düşürdük'
diye duyurdu

ABD'ye ait İHA'yı vurduklarını açıkladılar.
Yerli paniği!

Yerli paniği!

​Fiyatlarda 3'te 2'ye varan oranlarda düşüş yaşandı.
62 ile uyarı

62 ile uyarı

​Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı.
37 vaatten<br>sadece 2'sini yaptı

37 vaatten
sadece 2'sini yaptı

CHP adayı, 2014 seçimlerinde Beylikdüzü için açıkladığı vaatlerini yerine getiremedi.
İlk ihalede İYİ oyun!

İlk ihalede İYİ oyun!

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, diyet borcunu ödemeye başladı.
Ücretsiz ortak ATM

Ücretsiz ortak ATM

Ayda 3 kez ile sınırlı olmak üzere ücret alınmayacak
Arapça tabelalara<br>yeni düzenleme

Arapça tabelalara
yeni düzenleme

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı programda açıkladı.
Erbakan'ın karşısındaydılar<br>İmamoğlu'nun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
FED faiz<br>kararını açıkladı

FED faiz
kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.