Ekonomi Altında yedi aylık kazanç yüzde 28 Doların yerini altın tutar mı?

Altın yerine dolara yatırım yapmak mantıklı mı?

Altında yedi aylık kazanç yüzde 28: Doların yerini altın tutar mı?

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı yılbaşından bu yana %28,2 artarken, son bir aylık yükseliş %10’u aştı. Salgının ekonomiye etkilerini azaltmak için merkez bankalarının aşırı miktarda para basması altının tarihi zirve yapmasında en önemli etken oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yatırımcının bir numaralı güvenli limanı altının fiyatındaki yükseliş durmak bilmiyor. 2011’de gördüğü bin 921 dolar seviyesini aşan altının ons fiyatı; önceki gün 1.981 dolar ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Yurt içi piyasalarında gram altın, önceki gün 444 lirayla zirve yaptı. Çeyrek altının fiyatı 720 lirayı aşarken, Cumhuriyet altının fiyatı ise 2.900 lirayı aşarak 3 bin liraya yaklaştı. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.940 doların destek, 1.980 doların direnç olarak öne çıktığını, gram altında ise 415-430 lira bandının izleneceğini belirtiyor.

YATIRIM FONLARI DA ALTIN ALIYOR

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 28,2 artarken, son bir aylık yükseliş yüzde 10’u aştı. Koronavirüs salgınının sebep olduğunu ekonomik belirsizlikler nedeniyle yatırımcıların yöneldiği güvenli liman altın oldu. Yılın ilk altı ayında altına dayalı fonlardaki yatırımlar 40 milyar dolar artarak 200 milyar doların üzerine çıktı. Dünya Altın Konseyi (WGC) haziran raporunda; altın bazlı yatırım fonlarının portföylerine sene başından bu yana 734 ton altın ekledi. Dünya genelinde bu fonların ellerinde tuttukları altın miktarı 3 bin 620 tonla rekor seviyeye çıktı.

DOLARIN YERİNİ ALTIN TUTAR MI?

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için önde gelen merkez bankalarının aşırı miktarda para basması altının tarihi zirveye çıkmasında önemli etken oldu. Amerika Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi majör merkez bankalarının devreye girerek piyasalara bol miktarda nakit enjekte etmesi, rezerv para birimlerini değersizleştirdi, altını da altın kıldı. Son 20 yıldır birçok ülke ekonomik kriz ve dolar imparatorluğunun çökeceği beklentisiyle altın toplamasının da fiyatlardaki yükselişte etkisi olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE ALTINDA ZİRVE YAPTI

  • Altın toplayarak dolar baskısından kurtulmak isteyen ülkelerin başında Türkiye de geliyor. Dünya Altın Konseyi verilerine göre; 2019’da en çok altın alan ülke Türkiye oldu. 2019’da 159 tonluk net altın alan Türkiye Merkez Bankası, kendine ait altın rezervlerini 412.5 tona çıkardı. Geçen yıl en çok altın alan ülkeler listesinde Rusya Merkez Bankası 158,1 tonla ikinci, Polonya 100 tonla üçüncü, Çin ise 95,8 tonla dördüncü oldu.

İhracatta sağlıkla büyüme dönemi: Dış ticaretteki kayıplar tıbbi ekipman ihracı ile telafi ediliyor
EKONOMİ
İhracatta sağlıkla büyüme dönemi: Dış ticaretteki kayıplar tıbbi ekipman ihracı ile telafi ediliyor


Abone Ol Google News
Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor
Gündem

Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor

Meteoroloji, Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri ile Aydın ve Muğla'nın iç kesimleri ve Antalya'nın batı iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı. Öğleden sonra gerçekleşeceği tahmin edilen yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi
Gündem

Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı
Gündem

YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldı. YÖK'ün kararı duyurduğu açıklamada ayrıca, "Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur. Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos'ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz" sözleri yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.