EkonomiAr-Ge ile yerli üretim atağı

Ar-Ge ile yerli üretim atağı

Başlatılan yerli ve milli üretim seferberliğine her geçen bir yenisi ekleniyor. Yassı çelik üreticisi Borçelik; Bursa’ın Gemlik ilçesinde hayata geçirdiği 20 milyon liralık ar-ge Merkezi ile Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünler geliştiriyor. 24 farklı ar-ge projesini aynı anda yürüten şirket, ithalata bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.

Arzu KurumYeni Şafak
Borusan Grubu şirketi Borçelik, Bursa’ın Gemlik ilçesinde açtığı ar-ge merkezinde Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünleri geliştiriyor
Borusan Grubu şirketi Borçelik, Bursa’ın Gemlik ilçesinde açtığı ar-ge merkezinde Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünleri geliştiriyor

Türkiye’nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Borusan Grubu şirketi Borçelik, Bursa’ın Gemlik ilçesinde açtığı ar-ge merkezinde Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünleri geliştiriyor. 2 yıl önce açılan merkeze şuana kadar 20 milyon liralık yatırım yapan firma, 24 ayrı Ar-Ge projesini aynı anda yürütüyor. Şirket, buradan çıkan ürünlerle Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yassı çelik ürünlerini geliştirip, ithalata olan bağlılığı azaltacak.

İTHALATA NEŞTER

Borçelik Ar-Ge Merkezi’nde İstanbul’dan bir grup gazeteciyi ağırlayan Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, malzeme, teknoloji ve proses geliştirmek için açılan merkezin, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştireceği ve endüstri 4.0 dönüşümü gerçekleştireceğini söyledi. Dünyada artık sanayide akıllı malzemelere gidildiğini belirten Çakır, “Borçelik olarak biz de müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünler üretmeye başladık” bilgisini paylaştı.

60 KOLTUĞUN AĞIRLIĞI 1’E İNDİ

Yürüttükleri projelere ilişkin olarak da bir örnek veren Çakır, “Bir müşterimiz için geliştirdiğimiz koltuk malzemesi sayesinde otobüsteki araç koltuklarının ağırlığını 60’ta 1’e indirdik. Ürettiğimiz yüksek karbonlu çelik ürünüyle Türkiye’nin yıllık 100 milyon dolarlık yüksek karbonlu çelik ithalatının yüzde 60’ını karşılayabilecek hacme ulaştık” açıklamasında bulundu.

  • YERLİ OTO HEYECANLANDIRDI
  • Borçelik olarak otomotivden, beyaz eşyaya kadar pek çok sektöre ürün verdiklerini anlatan Çakır, “Türkiye’de üretilen 100 otomobilden 85’inde Borçelik ürünleri kullanılıyor. Türkiye’de üretilen buzdolaplarının tamamında da bizim ürünlerimiz var. Şuanda Türkiye’nin yerlileşme alanınca ciddi bir atağı var” değerlendirmesinde bulundu. Kendilerinin de yerli savunma araçları malzeme üreticilerinden biri olmak için ileri teknoloji ürünler geliştirdiklerini ifade eden Çakır, “Yerli oto projesi de bizi çok heyecanlandırdı. Malzeme talepleri olduğunda her zaman babayiğitlerin arkasındayız” dedi.

MİLLİ TEKNOLOJİYE HİZMET

Borusan Grubu Teknoloji Geliştirme ve ArGe Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım ise; Borusan’ın bir süredir devam eden teknoloji esaslı dönüşümünün her alanda geleceği yakalamayı hedeflediğini ve bugüne kadar yapılan çalışmalar ile grup şirketlerinde ar-ge ve teknoloji geliştirme alanında çok ciddi mesafe alındığını ifade etti. Borçelik için oluşturulan Teknoloji Yol Haritaları çerçevesinde dönüşüm sürecini başlattıklarını aktaran Yıldırım, “Nihai hedefimiz; birbiriyle konuşan süreçler ile akıllı üretim yöntemlerine geçmek ve yüksek teknolojik yoğunluğa sahip ürünleri geliştirmek sureti ile ülkemizi geleceğe taşıyacak yerli ve milli teknolojileri geliştirmektir” diye konuştu. 

Kerem Çakır - Murat Yıldırım

HEDEF 425 BİN TON ÜRETİM

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığıyla çalışmalarını sürdüren Borçelik, 900 bin tonluk kapasitesiyle Türkiye’nin en yüksek galvaniz üretimine sahip. Firma, 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirdiği 530 milyon dolarlık yatırımla kapasitesini 1,5 milyon tona yükseltti. Firmanın yıl sonu hedeflerini anlatan Kerem Çakır, 2016’da 1 milyar 260 milyon liralık ciro hedeflediklerini ve yıl sonuna kadar 425 bin tonluk ihracat yapacaklarını sözlerine ekledi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.