EkonomiAvrupa pazarına Sofuoğluhızıyla dalış

Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış

Deri ve ayakkabı sektörünün dünya çapındaki yeni tanıtım yüzü milli gururumuz Kenan Sofuoğlu olacak. Avrupa’da moda podyumlarının tozunu attıracak bu tanıtım için Sofuoğlu’nun tekliflerini kabul ettiğini paylaşan TASD Başkanı Süleyman Gürsoy, “Motosiklet üzerinde takım elbiseyle rugan, köseli ayakkabı giydirmek istiyoruz” dedi.

Mesude DemirhanYeni Şafak
Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış
Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış

Deri ve ayakkabı sektörünün yurt dışındaki yeni yüzü Supersport Dünya Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun olacak. Geçen yıl Arda Turan’ın tanıtım yüzü olduğu sektör, bu yıl Kenan Sofuoğlu ile Avrupa modasında podyumların tozunu attıracak. Yeni Şafak’a özel açıklamalarda bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Süleyman Gürsoy, “Geçen yıl yurt dışında tanıtımı Arda Turan ile yapmıştık. Bu yıl da İtalya’da Kenan Sofuoğlu ile yapmak istiyoruz. Şu an kaza geçirdiği için iyileşince seneye planlıyoruz. Kenan Sofuoğlu’na teklif ettik. ‘Seve seve kabul ederim’ dedi. Motosiklet üzerinde takım elbiseyle rugan, köseli ayakkabı giydirmek istiyoruz. Kendisinin İtalya’da bilinirliği yüksek, buradaki fuara davet ettik. İtalyan basınını da çağırıp lansman yapacak bir projemiz var” diye konuştu.

RUSYA DA ÇİP İSTİYOR

Rus pazarında kayıtdışı oranın fazla olduğunu ancak düzene girmeye başladığını, belirten Gürsoy, “Rusya; ürüne fatura, belge, garanti istiyor. Ayakkabılara çip takmayı düşünüyorlar. Biz de üretirken o çipleri ayakkabıya takıyoruz. Bu yeni bir uygulama. Ürünlerin hem kayıt altına alınmasını sağlayacak. Merdivenaltı olayı azalacak” bilgisini paylaştı.

ÇİNLİ ÇORUM’U ÜS HALİNE GETİRDİ

“Bizim en çok yapmak istediğimiz şey ihracat. 135 milyar dolarlık ayakkabı ticaretinde sektörümüz 800 milyon dolar ihracat yapıyor” diyen Gürsoy, rakamın çok düşük olduğundan yakındı. Endüstriyel üretim yapmak için çok büyük adetler üret en fabrikaların kurulmasını öneren Gürsoy, şöyle konuştu: “Çinli bir marka Çorum’da ayakkabı fabrikası kurdu. Burası Çinliler için üs bölge haline gelecek. Şu anda çok ortalıkta görünmeseler de üretim yapıyorlar. Çorum’da ayakkabı alt yapısı güçlü olduğu için orayı tercih ediyorlar. Dünya ayakkabı pazarının yüzde 60’ını elinde tutuyor. Rekabet etmeyi düşünmek yerine güçlü olduğumuz yerlere odaklanıp üretim yapmak istiyoruz.”

Süleyman Gürsoy

Sektörün, 500 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesi olduğunu ancak bunun 350 milyonunu kullanabildiklerini paylaşan Gürsoy, “Hali hazırda elimizde kullanamadığımız üretim kapasitesi varken yeni yatırımlar yapmaya gerek yok. Eldeki yatırımları çalışır hale getirdikten sonra eğer hala talep varsa o zaman yeni yatırımlara ihtiyaç olur” ifadelerini kullandı.

Alman yatırımcılar ile ticaret aynen devam

Almanya ile yaşanan sıkıntıların sektörü etkilemediğini söyleyen Gürsoy, “Ticaretin siyasetle hiç alakası yok. Biz müşterilerle bunları konuşmuyoruz bile. Herkes ticaretine bakıyor” diye konuştu. Gürsoy, 20 milyon dolar verip bir tane otomotiv fabrikası kurup 2 bin kişi çalıştırmak yerine aynı parayla 20 tane ayakkabı fabrikasıyla 20 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Sektörün, 280 bin çalışanı ile 1 milyona yakın insanı ilgilendirdiğini kaydeden Gürsoy, şunları söylüyor: “Yan sanayiyi saymıyorum bile. Kötü tarafı ayakkabı sektörü ne yazıkki bazı sektörlerin altında kalmış. Dünyada 135 milyar dolar olan çok büyük bir pazarın kendi başına temsil etmeli. Ama şu andaki ortamda hep başka sektörlerle hareket etmek zorunda kalıyor.”


Avrupa’nın ikinci büyük, Türkiye’nin en büyük ayakkabı fuarı 58. Uluslararası AYMOD CNR EXPO Yeşilköy’de kapılarını açtı. Fuar, 80 ülkeden 600 alım heyetine ev sahipliği yapıyor. CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şener, 20 bin profösyenel ziyaretçi bekliyoruz. Bunun en az yüzde 20'si yabancı ülkelerden gelecek misafirlerimiz olacak. Sektör ihracatının çok büyük bir kısmı burada yapılıyor" diye konuştu.

'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
Başakşehir'den dikkati çeken galibiyet paylaşımı
Spor

Başakşehir'den dikkati çeken galibiyet paylaşımı

Başakşehir, Beşiktaş'ı 30 dakika 10 kişi oynadığı mücadelenin sonunda 1-0 mağlup etti. Mücadele sonunda İstanbul temsilcisi dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
Nihat Kahveci: Beşiktaş tarihinde var mıdır?
Spor

Nihat Kahveci: Beşiktaş tarihinde var mıdır?

Beşiktaş'ın eski oyuncularından Nihat Kahveci, siyah-beyazlıların Başakşehir maçındaki performansını sert bir dille eleştirdi.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET ekranları, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünün tüm yönlerini gün boyunca sürecek özel yayınla izleyicilerine aktarmaya devam ediyor. Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. Çatışmaların başladığı dönem itibariyle, daha önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Başakşehir-Beşiktaş maçına sürpriz misafirler
Spor

Başakşehir-Beşiktaş maçına sürpriz misafirler

Beşiktaş'ın Başakşehir'e konuk olduğu karşılaşmada tribünlerde bulunan 2 isim dikkati çekti. Bunun sebebi tribünlerdeki isimlerin Galatasaray'ın eski teknik direktörü Igor Tudor ve yardımcısı Ayhan Akman olmasıydı.