EkonomiBölgesel turizm yeniden canlanır

Bölgesel turizm yeniden canlanır

Türkiye’nin İsrail ve Rusya ile yakaladığı olumlu ilişkiler bu yıl düşük seyreden turizm sektörüne de umut oldu. İsrail’den 1 milyon turist bekleyen sektör temsilcileri, yeni dönemde Mısır’la kurulacak ilişkilerin turizmi daha da hareketlendireceğini belirtiyor.

Arzu KurumYeni Şafak
Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerinin yeniden normalleşmesi bu yıl nispeten düşük seyreden turizm sektörünü yeniden eski günlerine döndürecek. Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmayı sevinçle karşılayan sektör temsilcileri, İsrailli turistin kısa dönemli, yüksek para harcayan ve plansız tatil yaptığına dikkati çekerek, bu durumun büyük avantaj oluşturduğunu vurguladı. Avrupalı turiste bağımlılığın azalacağını savunan sektör temsilcileri, 2008 öncesi İsrail'den gelen turist sayısı 558 bin iken bu yıl bu sayının 1 milyonu aşması hedefleniyor.

AVRUPALI GİBİ DEĞİL

İsrail ile gelinen noktanın Rusya ile de yakalanmasını temenni ettiklerini söyleyen Turist Rehberleri Birliği Başkanı Zeki Apalı, “Turizm faaliyetlerinin düzgün ilerlemesi için ülkeler arasında ilişkilerin normal seyretmesi gerekiyor” dedi. Apalı, şöyle devam etti: “İsrailli turist tatilde önceden planlama yapamadığı için Avrupalı turistler gibi değil. Bu anlamda İsrail'i daha çok önemsiyorum.”

Zeki Apalı


2016'YI TOPARLAYACAKTIR


Rusya ile görüşmelerin netice verdiğini aktaran Apalı, İsrailli turistin sektörü 2016 yılı için toparlanmasında büyük rol oynayacağını öngördüklerini belirterek, “2017 için sektör olarak eylül, ekim, kasım aylarında ciddi bir atak yapmamız lazım. Apalı, “Avrupa ülkelerinde gerek tanıtım gerekse diğer koşullar olumsuzluklar varsa onların düzeltilmesi gerekiyor. Bunların yapılması halinde 2017 Avrupa turizmini de toparlarız” şeklinde konuştu.

İsrail'le yaşanan gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Turizm Restaurant Yatırımcıları ve işletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise, yeni turizm yatırımlarının önünün bu sayede açılacağını vurguladı. Demirer, “Türkiye'deki Yahudi vatandaşlarımızın bu konuda memnuniyetle etkileneceklerini düşünüyorum. Onların da ülke içindeki tüketimi ekonomiye canlılık getirecek” ifadelerini kullandı.

Yerlinin tercihi Akdeniz ve Ege

Ramazan Bayramı tatiline yoğun talep olduğunu beliten Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, sıcaklar dolayısıyla tatilcilerin yoğunlukla Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih ettiğini dile getirdi. Belek, Bodrum, Çeşme, Kuşadası ve Side'nin yurt içinde en çok rezervasyon alan bölgeler olduğunu belirten Küçükyılmaz, Marmaris ve Fethiye'nin de çıkış yaptığını aktardı. Yurt dışında ise İtalya, İspanya, Yunanistan ve Yunan adalarının öne çıktığını ifade eden Küçükyılmaz, Yunanistan'ın Thassos Adası'nın 2016 yazının gözde destinasyonu olabileceğini belirtti. Küçükyılmaz, “Türk müşterilerin tatildeki geceleme ortalaması 5-5,5 gün civarında, bayramda da benzer durum gözlemliyoruz” dedi.

Mısır pazarı Da MÜSBET etkiler

İsrail'den 2008'de yaklaşık 600 bin kişinin geldiğini anımsatan Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, “Şimdi inşallah yeniden bir toparlanma devresine gireriz" dedi. Rusya ile ilişkilerin düzelme evresine girmesine de sevindiklerini anlatan Bayındır, "Tekrar Ruslar bize gelmek istiyorlardı, gelmeye devam ederler. Mısır ile de aramızın düzelmesinin bize de müsbet etkileri olur” diye konuştu.1 milyon turist bekleniyor


Anlaşma ile kısa süre ciddi bir toparlanma beklediklerini anlatan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, "İlk hedef, İsrail pazarında 1 milyon olmalı" dedi. Ayık, otel dışındaki alanları da kullanan İsrailli turistlerin yılın tüm dönemlerinde Türkiye'ye geldiklerini belirtti. Rusya ile olumlu ilişkilere de sevindiklerini anlatan Ayık, “Bu adımların, moral katkısı olacak” dedi.

Otel yatırımında İstanbul lider

Otel yatırımları yılın ilk beş ayında gerilerken, aylık bazda mayıstaki yatırım teşvik belgelerinde yükselme yaşandı. Türkiye Otelciler Birliği açıklamasına göre, İstanbul otel yatırımlarında ilk sırada yer alırken, Antalya uzun bir aradan sonra mayıs ayında teşvik alan iller arasına giremedi. Otel sayısı açısından ise 6 otel ile ilk sırada yer alan İstanbul'u 3 otel ile Trabzon takip etti.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.