EkonomiEt ithalatında sektörden öneri Besi hayvanı artsın

Et ithalatında sektörden öneri: Besi hayvanı artsın

Ucuz et için düğmeye basan bakanlık, üreticiyi desteklemek için de birçok proje yürütüyor. Sektör temsilcileri ise; kalıcı çözümün ancak 2 milyon besilik hayvan ithaliyle sağlanacağını savunuyor.

Arzu KurumYeni Şafak
​Et fiyatlarında kalıcı çözüm arayan hükümet bu konuda peşi sıra hamleler ortaya koyuyor.
​Et fiyatlarında kalıcı çözüm arayan hükümet bu konuda peşi sıra hamleler ortaya koyuyor.

Et fiyatlarında kalıcı çözüm arayan hükümet bu konuda peşi sıra hamleler ortaya koyuyor. İlk önce karkas et ithalatı, sonrasında fiyatların düşürülmesi, son olarak da bu kapsamda ette ithalatı bitirecek 10 ilde Besi Organize Sanayileri (OSB) kurulması için düğmeye basıldı.

Mustafa Bılıkçı

SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKA LAZIM

Bütün bu uygulamaları olumlu olarak değerlendiren sektör temsilcileri ise; sektörde ithalatın bitirilmesinin kesin çözümünü dışardan 1,5-2 milyon besilik hayvan ithal edilerek sağlanabileceğini savunuyor. Temsilciler, süt fiyatlarının arttırılarak hem süt hem de ette sürdürülebilir bir politika uygulanması gerektiğine işaret ediyor.

REKLAM

1,5 MİLYON HAYVANA İHTİYAÇ VAR

Türkiye’de besi hayvan sayında büyük bir sıkıntı yaşandığını dile getiren Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Üyesi Mustafa Bılıkçı, Türkiye’nin şuanda ihtiyaç duyduğu sayının en az 5,5 milyon hayvan olduğu bilgisini paylaştı. Bılıkçı, “2016 TÜİK verilerine baktığımız zaman 1 milyon 300 tonluk tüketim söz konusu. Bu noktada bir denge sağlamak için 1,5 milyon gibi bir besi hayvanına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Ahmet Yücesan

SÜT FİYATLARI YÜKSELTİLMELİ

Türkiye’de tüketilen etin yüzde 30’unun son yıllarda dışardan ithal edildiğini hatırlatan ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan ise; “6-7 milyon hayvanın kesildiğini düşündüğümüzde 1,5-2 milyon hayvan dışardan almamız gerekiyor. Alınması gereken asıl önlem süt fiyatları arttırılarak; içerde süt ve et üretiminin sürdürülebilir hale getirilmesi” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM
Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…