Ekonomiİkinci hibrit model Oyak Renaultdan

İkinci hibrit model Oyak Renault’dan

Toyota Sakarya’da üretilen C-HR hibritin ardından Türkiye ikinci hibrit modeline kavuşuyor. Oyak Renault öncülüğünde Türk tedarikçiler ile birlikte hibrit bir motor yapılacak. Yerli hibrit motor ise Reanult markasının gözbebeği olan Clio modeline uygulanacak. 2019’da piyasada olacak Clio hibritte 1.0 veya 1.6 litrelik benzinli motorların kullanılması öngörülüyor.

Şuayip AlabayYeni Şafak
Motoru Türkiye’de üretilip Clio’ya takılacak
Motoru Türkiye’de üretilip Clio’ya takılacak

Elektrikli otomobillerin ayak sesleri duyulurken markalar elektriğe geçiş olan hibrit modelleri de ihmal etmiyor. Türkiye’ye ilk hibrit model üretimini getiren Toyota’nın ardından Oyak Reanult’da atağa geçti. C-HR modelinin aksine yerli hibrit motor üretme çalışmalarına başlayan Oyak Renault yine Bursa’da ürettiği ve büyük oranı yerli olan Clio modeline uygulayacak.

ÖTV TEŞVİKLİ SATIŞ HİBRİTİ CAZİP KILDI

Türkiye’nin ilk yerli SUV hibritini sunan marka C-HR ile başarı grafiğini üst çıtaya taşıdı. Hatta Türkiye’nin ilk 9 aylık dönemdeki otomobil satışlarına baktığımızda hibrit otomobillerinde satış oranının 5’e katlandığı aşikar. 2016 Ocak-Eylül döneminde Türkiye’de 551 olan hibrit araç satışları bu yılın aynı döneminde 2 bin 747 adete kadar çıktı. Çevreci olmasının yanı sıra ÖTV teşviki ile de dikkat çeken modeller, Türk tüketicisinin beğenisini kazandı.

TÜRKİYE’NİN İLK HİBRİT MOTORU ÜRETİLECEK

C-HR Türkiye’nin ilk yerli SUV modeli fakat, hibrit motoru ithal olarak Japonya’dan temin ediliyor. Türk tedarikçileri ise şu sıralar hibrit motor üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Hatta ilk defa bir hibrit motor, Türkiye’deki tedarikçiler aracılığıyla 2019 itibariyle tüm dünya pazarında boy gösterecek. Oyak-Renault ortaklığıyla ortaya çıkacak olan hem yerli hem de hibrit otomobilin modeli ise segmentinde satış lideri olan Renult Clio’ya uygulanacak. Ülkeye katma değer katmak için şu sıralar tedarikçilerin tek konuştuğu hibrit motor, tamamen yerli olacak. Oyak-Renault konuyla alakalı şu an yaklaşık 15 Türk tedarikçiyle görüşmeler devam ediyor. 2019 yılında faz değiştirecek olan Clio 5 modelinde yer alacak olan hibrit üniteyle aracın dizellere de taş çıkarması bekleniyor. Yılın ilk 10 ayında 20 bin 625 adetlik satış rakamıyla ön plana çıkan Renault Clio’nun yerli hibrit motorla birlikte daha çok cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor.

OYAK RENAULT, PARÇADA MERKEZ OLDU

Yedek parça ile ilgili Oyak-Renault, marka grubu içinde önemli bir göreve daha sahip oldu. Bölgede tedarikçi olarak görev yapacak olan Renault Türkiye, organizasyonda önemli bir değişiklik yaparak başına bir kişiyi atadı. Bununla ilgili olarak Türk tedarikçilerle Kasım ayı içerisinde bir toplantı yapmayı planlayan marka, bölgesel olarak, Türkiye, Romanya, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Hindistan gibi bölgelerin yedek parça ihtiyacının yönetilmesini de Oyak-Renault olarak Türkiye’den yapacak.

2019 yılında yola çıkacak

Oyak-Renault’un tedarikçi günüde yaptığı açıklamada, 1.6 litrelik benzinli motorla 2019 yılında Türkiye pazarına hibrit Clio’yu sunmayı planlıyor. Motorun Türkiye’de üretilmesi konusunda oldukça hevesli olan yan sanayiciler, hibrit motoru neredeyse yüzde 100 yerli olarak tedarik edebilecek. İddialar mevcutta yer alan 1.6 litrelik motor yönünde. Bu motor şu an Megane hatchback ve sedan modellerde kullanılıyor. Bu motor 115 beygir gücünde. Bir diğer seçeneğin ise markan Oyak-Renault’un Bursa’da üretip tüm dünyaya ihraç ettiği 1.0 litrelik benzinli ünite. 75 beygir güce sahip olan Sce isimli motor şu an Dacia Sandero ve Renault Symbol modellerinde kullanılıyor.

Yıllık 10 bin adet üretimi olacak

Yerli tedarikçiler henüz kaç adet motor üretileceği konusunda bir tahminde bulunmuyor fakat, hesaplamalara göre ilk etapta yıllık 10 bin adet olacağı düşünülüyor. Yan sanayiciler ise üretilecek hibrit motorun mevcut Clio modelinde kullanacağı yönünde bilgileri teyit etti. 2019’da devreye alınacak yeni Clio modeli ile mevcut model bitirilmeyecek. Üretim bandına birde hibrit versiyon eklenecek.

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı
Gündem

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 'Cumhur İttifakı'nda yer alacağını açıkladı.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...