Ekonomi Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası son toplantısında faizleri 625 baz puan artırarak yüzde 17,75 seviyesinden yüzde 24’e çekti. Bir önceki toplantıda ise faizler sabit bırakılmıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar verdi. Böylece faizde 625 baz puan artış yapılmış oldu.

Dolar 6 TL'ye kadar geriledi
EKONOMİ
Dolar 6 TL'ye kadar geriledi

PPK sonrası yapılan açıklama şöyle:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası'ndan ikinci açıklama: Haftalık yapılacak
EKONOMİ
Merkez Bankası'ndan ikinci açıklama: Haftalık yapılacak

İlave sıkılaştırma masada

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

REKLAM
  • Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Beklenti anketi

TCMB'nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 425 baz puan oldu.

Bir önceki toplantıda sabit tutuldu

Politika faizi, bir önceki PPK toplantısında yüzde 17,75'te sabit tutulmuştu.

Ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz artışı bekliyor
EKONOMİ
Ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz artışı bekliyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.