Ekonomi Not geride kaldı ileriye bakmalıyız

Not geride kaldı ileriye bakmalıyız

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’nin ve 14 bankanın Moody’s tarafından notunun düşürülmesinin maliyetlere sınırlı etkisinin olacağını söyledi. Binbaşgil, “Hem ülke olarak güçlüyüz hem de Akbank olarak. Önceliğimiz not değil. Yola devam edip ileriye bakmalıyız” dedi.

Emine Açar Yeni Şafak
Tartışmalı not düşüşü finans gündeminden çabuk çıktı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Moody's'in Türkiye'nin notunu düşürmesine değil ileriye odaklandıklarını söyledi. Not düşüşünün borçlanma maliyetlerinde sınırlı bir artışa neden olacağı öngörüsünde bulunan Binbaşgil, "Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Akbank olarak ileriye bakıyoruz. Hep birlikte nasıl daha güçlü oluruz, nasıl daha ileriye gidebiliriz bunu konuşmalıyız. Türkiye için şu anda önemli olan ileriye bakmak” dedi. Not indiriminin ardından Türk şirketlerinin yurtdışı borçlanma maliyetlerinin nasıl etkileneceği konusunda ise Binbaşgil, “Dışarıdan borçlanmalarda sıkıntı yaşanmasını beklemiyorum. Borçlanma maliyetlerinde de 0,25 baz puan gibi sınırlı bir artış beklenebilir” diye konuştu. Akbank'ın mali gücüne de vurgu yapan Binbaşgil, iç ve dış pazarlarda büyümek isteyen müşterileri için biraraya getirdikleri Tek Durak Kurumsal Yatırım bankacılığı konseptini de tanıttı. Akbank Kurumsal-Yatırım ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da, yeni konsept ile ilgili şunları anlattı: “Bu modelle müşteri ilişki yönetimimizi, tek kanaldan, kurumsal bankacılık üzerinden yönetiyoruz.”
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek
Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Akçakale'de yaptığı konuşmada "Harekat nedeniyle eğitime ara verilen okullardaki öğrencilere telafi eğitimi verilecek" dedi.
Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.