Ekonomi Taksi taşımacılığını tamamlamış araçların rengi değişecek

Taksi taşımacılığını tamamlamış araçların rengi değişecek

Taksi taşımacılığını tamamlamış araçların rengi değişecek

Ticari amaçla ve taksi taşımacılığında kullanılan taşıtların (otomobillerin) herhangi bir nedenle hususi plaka ile tescil edilmesi durumunda taşıtlar mevcut sarı rengiyle artık tescil edilmeyecek.

Haber Merkezi DHA
Taksilerle özdeşleşen sarı rengi otomobillere tescil edilmeyecek.
Taksilerle özdeşleşen sarı rengi otomobillere tescil edilmeyecek.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası, taksi taşımacılığından sonra renk değişikliği yapılmadan otomobil olarak tescil edilen taşıtların, belgesiz ve izinsiz olarak taksi taşımacılığında kullanıldığı, bu nedenle taksilerle özdeşleşen sarı rengin, otomobillere tescil edilmemesi talebinde bulundu.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü de ekipleri de yaptığı çalışmalar da devir sonrası tescil işlemlerin de ilgili yönerge kapsamında çalışan sarı renk taksilerin aynı rengiyle otomobil olarak tescil edilmesinin ticari taşımacılık uygulamaları ve güvenlik tedbirleri çerçevesinde sıkıntılara neden olduğunu gözlemledi.

UKOME KARAR ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) de konuyla ilgili aldığı kararla, hususi kullanıma mahsus araçların amaçları dışında ve ticari amaçla taşımacılık yapmasının engellenmesi adına karar aldı.

UKOME, araç tescil belgeleri işlemlerinde ticari amaçla ve taksi tamışacılığında kullanılan taşıtların(otomobiller) her hangi bir sebeple hususi plaka ile tescil edilmkesi durumunda bu taşıtların mevcut sarı rengiyle tescil edilmemesine karar verdi.

Taksimetre muayene süreleri uzatıldı
EKONOMİ
Taksimetre muayene süreleri uzatıldı

Çin oyunu Tangram Afyonkarahisar’dan Almanya’ya ihraç edilecek
FOTOĞRAF 7
Title
Tangram Zeka Oyunu, termalin ve mermerin başkenti Afyonkarahisar’da bir ahşap firması tarafından üretilmeye başlandı. Seri şekilde üretimi süren oyunun Almanya dahil olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmesi hedefleniyor.
Title
4 ahşap parçasından farklı farklı şekillerde birleştirilerek oynan oyunda 69 farklı şekil elde edilebiliyor.
Title
Ailelerin de çocuklarıyla birlikte ilgiyle oynadığı oyunun üretimiyle ilgili bilgiler veren firma sahibi İsmail Yoğurtçu, tangram oyununun üretimini seri bir şekilde yaptıklarını söyledi.
Title
Yoğurtçu Bu oyun benim bir bölge müdürüyle tanışmamızla başladı. O daha önce bu oyunu üretmiş ve satmış. Kendisi Türkiye’nin en büyük doğa parkını yapmış bir insan. Böyle bir tavsiyede bulundu bize. Biz de bu tavsiye üzerine tangram oyununu araştırdık. Bunun imalatına başladık. Seri şekilde de üretiyoruz. Tangram’ın en büyük özelliği şu anda dünyada uzun uçak yolculukları yapılan havayolları servislerinde müşterilere oyun olarak takdim ediliyor. Yaklaşık 1 şekilde üzerinde ortalama 45 dakika uğraşıldıktan sonra yapılabiliyor. En büyük faydası zeka gelişimini hızlandırması, problem çözme yeteneğini arttırmasıdır. Hatta biz beyin cerrahi doktorumuzla görüştüğümüzde kendisi bize bunu özellikle huzur evlerine götürmemizi istedi. Çünkü bu oyunu oynayan insanlarda Alzheimer daha az görüleceğini, beyni çalıştırdığını söyledi ifadelerini kullandı.
Title
ALMANYA İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR: Oyunun gelişme çağındaki çocuklar için de son derece faydalı olduğuna dikkat çeken Yoğurtçu, ailelerinde oyunu ilgiyle oynadığını ifade etti.
Title
Oyunu ilk ürettiklerinde kendi aile ortamlarında oynamaya başladıklarını kaydeden Yoğurtçu, Daha sonra biz şunu gördük, babaların da annelerin de bu oyuna müdahale ettiklerini fark ettik. Çocuklarına fikir verdiklerini gördük. Bu tür oyunlarda da en çok aile içinde oynanılması dikkat çekiyor. Bu oyun artık parklarda oynanması gündemde. Biz bunları düşünerek bu oyun üzerinde durduk. Başlangıçta aldığımız tepki 4 parçayla 69 şekil çok küçümsenerek söylenmişti. Ama kendilerine en basit ‘T’ harfini yaptığımızda tekrar yapın dediğimizde 10-15 dakika gösterdiğimiz halde zor yapıyorlar. Ondan sonra büyük bir istekle satın alıyorlar. Çok ekonomik fiyatlara veriyoruz. Şu anda Afyonkarahisar’da birçok kırtasiyede ürünümüz satılıyor. Şu anda benim oğlum İngilizce işletme okuyor. Bu okulu bitiyor. Hedefimiz bu oyunu yurt dışına da göndermek. Şu anda Almanya ile bir görüşmemiz var dedi.
Title
Çin oyunu Tangram Afyonkarahisar’dan Almanya’ya ihraç edilecek
Çin oyunu Tangram Afyonkarahisar’dan Almanya’ya ihraç edilecek
Başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde 300 yıl önce oynanmaya başlanan Tangram Zeka Oyunu Afyonkarahisar'da üretilerek Almanya'ya ihraç edilecek. Oyunu kendi atölyesinde üretmeye başlayan İsmail Yoğurtçu, "Bu oyun zeka gelişiminde oldukça faydalı. Almanya ile görüşmelerimiz sürüyor yakında zamanda ihracata başlayacağız" dedi.

Her şeyin turşusu çıktı
FOTOĞRAF 7
Title
Karadeniz halkı tarafından oldukça sevilen ve tüketilen turşu, yeni çeşitlerle ilgi çekiyor.
Title
Genellikle lahana, biber ve salatan yapılan turşulara alışkın olan vatandaşlar muz, nar, çilek ve kavun gibi meyvelerin turşusunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Vatandaşlar, hayatlarında ilk kez gördükleri meyve turşularını tatmak istediklerini söyledi.
Title
15’i meyveden 65 çeşit turşu yaptıklarını belirten işletme sahibi Zakir Tozlu, “Tezgahımızda 15’i meyve olmak üzere toplam 65 çeşit turşumuz var. Turşuları sirke ile yapıyoruz. Meyvelerden muz, kamkat, çilek, ayva, nar, mandalina, hurma, kuşburnu, elma, kavun, armut ve daha birçok meyveden turşu yaptık. Daha fazla çeşit için üstünde çalışıyoruz. Vatandaşlar meyve turşularını görünce şoke oluyorlar. Karadeniz halkı turşuyu seviyor. Meyve turşularına da ilgi gösteriyorlar. En çok limon, ayva ve kamkata ilgi gösteriyorlar dedi.
Title
Turşu fiyatlarının 10 ile 40 TL arasında değiştiğini belirten Tozlu, Büyük kavanoz halinde muzu 50’den, kamkatı da 100 liradan satıyoruz. Fiyatlar meyvelerin pahalılık oranlarına göre değişiyor. Normal lahana turşusu nasıl yeniyorsa, meyve turşuları da aynı şekilde yeniliyor. Turşularda koruyucu madde ya da kimyasal koruyucu bulunmuyor. Hangi kültür ve geleneklerle turşularımızı yapıyorsak, meyvelerimizi de o şekilde turşu yapıyoruz. Bu turşular hamileler, hastalar ya da meraktan dolayı ilgi görüyor” diye konuştu.
Title
İlk defa bazı meyvelerin turşusunu gördüklerini belirten vatandaşlar ise “Muzun, mandalinanın, çileğin ve narın turşusunu ilk defa gördük. Bunların da turşusu olur mu dedik. Bu lezzetleri tatmakta fayda var” şeklinde konuştu.
Title
Title
Her şeyin turşusu çıktı
Samsun'da bir turşucu nar, muz, çilek ve kavunun da bulunduğu 65 çeşit meyve ve sebzenin turşusunu kurdu.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.