Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Türk ihracatçısı rekora doymadı

​Türk ihracatçısı rekora doymadı

Türk ihracatçısı rekora doymadı

Kovid-19 salgını ile zor günler geçiren küresel ekonomiye rağmen Türkiye’de çarklar dönmeye devam ediyor. Şubat’ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihin en yüksek şubat ayı rekoru kırıldı. Türkiye’nin son 3 ayda üst üste ihracat rekoru kırdığına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, “Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla, elimiz çok daha güçlenecek ve ihracatımıza katkı sağlayacak” dedi.

Mesude Demirhan Yeni Şafak
​Türk ihracatçısı rekora doymadı
İsmail Gülle - Ruhsar Pekcan

Koronavirüs (Kovid 19) salgının etkisiyle küresel ekonomide zorlu geçen bir yıla rağmen Türkiye ekonomisi, etkili önlemlerle diğer ekonomilerden pozitif yönde ayrışmayı başardı. Şubat ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6’lık artışla, 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihin en yüksek şubat ayı ihracatı oldu. Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 22 sektör ihracatını artırdı. Özellikle en güçlü performansa imza atan sektörler; yüzde 47 artışla 415,6 milyon dolara ulaşan madencilik, yüzde 34 artışla 233,2 milyon dolara ulaşan savunma ve havacılık ile yüzde 25 artışla 16,3 milyon dolara ulaşan süs bitkileri sektörleri oldu. 58 ilin ihracatını artırdığı şubat ayında bin 538 firma ilk kez ihracata katılırken, 2 milyar 536 milyon dolarla otomotiv sektörü liderliğini korudu.

Ticaret Bakanı Pekcan duyurdu: Destek 45.6 milyar dolara çıktı
EKONOMİ
Ticaret Bakanı Pekcan duyurdu: Destek 45.6 milyar dolara çıktı

2021’DE DAHA FAZLA YERLİ ÜRETİM OLACAK

  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin G-20 içinde Çin ile pozitif büyüyen iki ülkeden biri olduğuna dikkat çekerek, ihracatta geçen yıl üçüncü ve dördüncü çeyrekler itibariyle çok hızlı toparlanma ve artış trendinin başladığını vurguladı. Pekcan, salgının sebep olduğu hammadde fiyatlarındaki aşırı artışlar, lojistikte görülen zorluk ve dengesizlikler, uluslararası mali piyasalardaki volatilite gibi faktörlerin tamamını yakından takip ettiklerini belirtti. Bakan Pekcan, şöyle devam etti: “Reform süreci kapsamındaki adımların da yakın zamanda devreye alınmasıyla, 2021 yılında yatırımlar ve üretim anlamında elimizin çok daha güçleneceğini ve ihracatımıza katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde, daha fazla yerli üretim ve daha fazla katma değerli ihracatla başta AB olmak üzere tüm hedef pazarlarımızdaki payımızı artırıp derinleştirmek için çalışmalarımızı bütün ihracatçılarımızla birlikte yürüteceğiz.

Dünya küçüldü Türkiye büyüdü
EKONOMİ
Dünya küçüldü Türkiye büyüdü

184 MİLYAR DOLAR BU HIZLA GEÇİLİR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, Türkiye’nin ortaya koyduğu başarılı ihracat performansıyla, tüm dünyada örnek alınmaya başlandığını söyledi. Ardı ardına son üç ayı rekorla kapattıklarını belirten Gülle, “2021 yılı ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara, 200 milyar dolarlara inşallah hep birlikte ulaşacağız. İhracat rakamlarımız yakın coğrafyamız için Türkiye’nin ne denli vazgeçilmez ve güvenilir bir tedarikçi olduğunu ortaya koyuyor. Türk Lirası ile açılan beyannamelere göre, 172 ülkeye toplam 5,3 milyar lira tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi” dedi.

Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
FOTOĞRAF 20
Title
Türkiye'de 11 bin 553 kişinin istihdam edildiği modern tesislerde üretilen dondurmalar, iç pazar dışında dünyanın birçok ülkesine de ihraç ediliyor. 2019'da ortaya çıkan ve zamanla dünyayı etkisi altına alan pandemiyle mücadele kapsamında Türkiye'de olduğu gibi birçok ülkede kafe ve restoranların kapalı olması her sektörde olduğu gibi dondurma sektörünü de olumsuz etkiledi.
Title
Ama buna rağmen Türkiye, 2020'deki dondurma ihracatını bir önceki yıla göre artırmayı başardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin 2019 yılında 33,4 milyon dolar olan dondurma ihracatı, yaklaşık yüzde 7'lik bir artışla 35,7 milyon dolara yükseldi.
Title
YÜZDE 17'Sİ KAHRAMANMARAŞ'TA ÜRETİLİYOR Türkiye'de dondurma denilince akla ilk gelen ise 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen ünlü Maraş Dondurması. Aynı zamanda Maraş Dondurması, lezzeti ve kıvamı ile dünyada da ayrı bir yere sahip.
Title
2020'de Türkiye'de üretilen 459 milyon 643 bin 234 litre dondurmanın yaklaşık yüzde 17'lik kısmı olan 77 milyon 195 bin 801 litresi Kahramanmaraş'ta üretildi.
Title
2021’DEN ÜMİTLİYİZ <br> <br> Ürettiğini dış pazara da satan Kahramanmaraş'taki dondurmacılar, 2020'de 21 ülkeye 1,2 milyon dolarlık dondurma ihraç etti. 2020'de Türkiye'nin dondurma ihracatı her ne kadar artsa da Kahramanmaraş olarak düşüş yaşadıklarını belirten dondurma üreticileri, Koronavirüs aşılarının yapılmaya başlanmasıyla 2021 ve sonrasında pandeminin etkisini azaltacağına, bunun da ihracata olumlu yansıyacağına inandıklarını söylüyor...
Title
Kahramanmaraş'ın en büyük dondurma üreticilerinden biri olan Alpedo Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu, aşı ile birlikte 2021 hedeflerini belirlemeye başladıklarını söyledi.
Title
‘2021'DE İHRACATIMIZI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’ <br> <br> Hem dünyada hem de Türkiye'de dondurma denilince akla Kahramanmaraş'ın geldiğini belirten Kervancıoğlu, Bir pandemi sürecindeyiz ve bu sadece Türkiye'yi değil dünyayı etkisi altına aldı. Kahramanmaraş'ta dondurmacılar olarak üretimimizde düşme oldu. İnşallah mart ayının başında Kahramanmaraşlı dondurmacılar olarak biraz serbestlik bekliyoruz...
Title
Çünkü biz ürünlerimizi en çok kafeler ve restoranlarda satıyoruz. Bu pandemi sürecinde biraz gevşeme olursa günlük 135 ton olan üretimimizi 175 tona çıkarmış olacağız. Ve biz Kahramanmaraşlı dondurmacılar olarak keçi sütü, salep ve şeker ile doğal bir dondurma üretiyoruz. Yani dünyada katkı maddesi olmayan tek dondurma üretimi Kahramanmaraş'ta yapılıyor...
Title
Kahramanmaraşlı dondurmacılar olarak 2020'de yurt dışına 1,2 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. 2021 hedeflerimizi de belirledik ve inşallah 1,2 milyon dolar olan ihracatımızı 2021'de artırmayı hedefliyoruz diye konuştu.
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Title
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Türkiye'nin dondurma ihracatı pandemiye rağmen arttı
Dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen Türkiye'nin 2020'deki dondurma ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 7'lik artışla 35,7 milyon dolar oldu. Türkiye'deki dondurmanın yüzde 17'sini üreten ve 'dondurma' denilince akla ilk gelen tescilli Maraş Dondurması'nın üreticileri, pandemiye rağmen üretmeye devam ettiklerini ve 2021'de ihracatın artması adına tüm gayretleriyle çalışacaklarını söyledi.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA'YA

  • Şubat ayında ihracatçı ailesi, Türk bayrağını 210 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke; 1 milyar 498 milyon dolarla Almanya, 968 milyon dolarla Birleşik Krallık, 917 milyon dolarla ABD oldu. İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler ise; 177 milyon dolarlık artışla ABD, 175 milyon dolarlık artışla Birleşik Arap Emirlikleri, 159 milyon dolarlık artışla Almanya oldu. Şubat ayında, ülke gruplarına göre ihracatta ise, en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne (AB-27), ihracatımız yüzde 11,8 artışla, 6,87 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 42,9 pay aldı.

KADINLAR 15 YILDA %60 KATKI SAĞLADI

İsmail Gülle, TİM Kadın Konseyi’ne ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne konuşmasında dikkat çekerek şunları kaydetti: “Ekonomimizde kadınların katılımıyla doğan kaldıraç etkisinin farkındayız. Son 15 yılda işgücüne dahil olan kadın sayısı yüzde 60 arttı. Kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 23,6’dan yüzde 30,6’ya çıktı. Kadın profesör sayısı neredeyse 3 katına çıktı, yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 20’ye yükseldi. Hedefimiz, kadınlarla erkeklerin üretime, ihracata, katma değere eşit oranda katıldığı bir Türkiye ekonomisi.”
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.