Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz

​Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz

Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz

Katılım finans sektörünün en genç oyuncusu olan Emlak Katılım, 2020’de aktiflerini 20.3 milyar TL’ye çıkartarak, yüzde 120 oranında büyüdü. Türkiye’nin potansiyeline güvendiklerini söyleyen Genel Müdür Nevzat Bayraktar, “2021’in ilk çeyreğinde hizmete sunacağımız DBS ve tedarikçi finansmanı ürünleri için çalışmalarda son aşamaya gelindi” dedi.

Mesude Demirhan Yeni Şafak
​Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz
Fotoğraf: Arşiv

Mart 2019’da faaliyet göstermeye başlayan Emlak Katılım, sektörün en yeni oyuncusu. Emlak Katılım’ın sektöre adım attığı günden bu yana geçirdiği süreci Yeni Şafak’a anlatan Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, 2020’yi finansal açıdan iyi değerlendirdiklerini söyledi. Ülkemizin ekonomik potansiyeline güvendiklerini dile getiren Bayraktar aktif büyüklüğü 9.3 milyar TL’den 20.3 milyar TL’ye çıkartarak yüzde 120 oranında büyüme gerçekleştirdiklerini paylaştı. Toplanan fonları yüzde 96 arttırarak 11.71 milyar TL’ye taşıdıklarını aktaran Bayraktar, "Kullandırılan fonlarda ise yüzde 131 büyüme sağlayarak, finansman desteği hacmimizi 2020’de 13 milyar TL’ye çıkardık. 2019 yılında 11 olan şube sayımızı da şubat ayı içerisinde 56 şubeye çıktı. Açılan şubelerimiz ile birlikte istihdama olan katkımızı artırarak 900’e yaklaştık. Bu yıl istihdam sayısını bin 300 civarında öngörüyoruz” dedi.

Dünya küçüldü Türkiye büyüdü
EKONOMİ
Dünya küçüldü Türkiye büyüdü

Nevzat Bayraktar, 2020’de katılım bankalarının aktif büyüklüğünün 437 milyar TL’yi bularak bir önceki yıla göre yüzde 53 büyüme kaydettiğini aktardı.
Nevzat Bayraktar, 2020’de katılım bankalarının aktif büyüklüğünün 437 milyar TL’yi bularak bir önceki yıla göre yüzde 53 büyüme kaydettiğini aktardı.

GÜMÜŞ ÇATI HESABI TAMAM

Bayraktar, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan geçen ay aldıkları 15 milyar TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında geçen yıl gerçekleşen 4,8 milyar TL’lik sukuk ihraç hacminin üzerinde sukuk ihracı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Birikimlerini kıymetli madenlerde değerlendirmek isteyen müşteriler için “Altın Çatı Hesabı”, “Gümüş Çatı Hesabı” ve “Platin Çatı Hesabı” ürünleri devreye aldıklarını dile getiren Bayraktar, şu bilgileri paylaştı: “Ayrıca internet ve mobil bankacılık üzerinden kıymetli maden alım-satım işlemlerine olanak sağladık. Avantajlı kur fiyatı almak isteyen tüzel müşterilerimize yönelik FX Platformu için altyapı hizmet çalışmalarımızı nihayete erdirdik. Hizmete sunacağımız alıcı-satıcı arasındaki ilişkileri düzenleyecek ve bankamıza yeni müşteri kazanımının yanı sıra nakit akışı sağlayacak olan DBS ve tedarikçi finansmanı ürünleri için olan çalışmalarda da son aşamaya gelindi.”

THY günlük ortalama 608 uçuşla Avrupa'daki liderliğini sürdürdü
EKONOMİ
THY günlük ortalama 608 uçuşla Avrupa'daki liderliğini sürdürdü

ONLINE KONUT FİNANSMANI DÖNEMİ

  • Nevzat Bayraktar, gayrimenkul sektörüne yönelik ithal ikame ürünlerin yerelde üretilmesi ve inşaat sektörüne yönelik yeni finansman modelleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini anlatarak, online konut finansmanı ürünü ile şubeye gitmeden de konut finansmanı kullandırabileceklerini vurguladı. Bayraktar, Emlak Konut GYO’nun hasılat paylaşımlı projelerinden daire satın alan müşterilerine avantajlı oran ve vadelerde kampanyalı konut finansmanı kullandırılmasına dönük işbirliği de sağlandığını hatırlattı. Başta murabaha olmak üzere nakdi ve gayri nakdi ürünlerde talepleri karşılamaya çalıştıklarını belirten Bayraktar, “Devreye aldığımız Emlak Katılım ‘e-şube’ Platformu üzerinden müşterilerimiz, ‘Online Konut Finansmanı’ ile süreç başlatabilecek ve şubeye gitmeden finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekler” diye konuştu.

İngilizlerin Türkiye'ye talebinin artması bekleniyor
EKONOMİ
İngilizlerin Türkiye'ye talebinin artması bekleniyor

KATILIM BANKALARI %53 BÜYÜDÜ

Emlak Katılım’ın 2020’de 20 milyar TL üzerindeki aktif büyüklüğü ile katılım bankacılığında yüzde 4.5 oranında bir paya sahip olduğunu ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: “Katılım finans sektörünün en genç fakat hızlı da büyüyen bir üyesiyiz. Şube ağımızı genişletmeyi, dijitalleşmeyi, sektörde sunulmayan hizmetler için yeni ürünler geliştirmek suretiyle farklılaşmayı ve insanı odağına alan, sürdürülebilir bir hizmet modeli ile çevreye ve insana katılım bankacılığı etik ilke ve uygulamaları doğrultusunda hizmet üretmeye devam etmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin güçlü ekonomik konumuna, esnafımızın, KOBİ’lerimizin, iş insanlarımızın gücüne, potansiyeline güveniyoruz.”

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.