Ekonomi Yüzde 30 artırıldı Kentselde kira müjdesi

Yüzde 30 artırıldı: Kentselde kira müjdesi

Kentsel dönüşüm projelerinde hak sahiplerine verilen kira yardımı miktarı yüzde 30 artırıldı. Türkiye genelindeki bütün projelerde kiraları önümüzdeki aydan itibaren zamlı ödeyeceklerinin müjdesini veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’da kira yardımını 1150 liradan 1500 liraya çıkarıyoruz. Diğer illerde de aynı oranda güncelleme yapacağız” dedi.

Abone Ol Google News
İbrahim Acar Yeni Şafak
Yüzde 30 artırıldı: Kentselde kira müjdesi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği’nin kentsel dönüşüm destek ödemelerinde artışa gidiliyor. İki yıldır güncellenmeyen kira yardımları yüzde 30 artırılacak. İstanbul Esenler’de yapımı tamamlanan ve yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hak sahiplerine teslim edilecek 2 bini aşkın konutun tanıtım toplantısında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişliği Bakanı Murat Kurum, kira yardımını İstanbul’da 1150 liradan 1500 liraya çıkaracaklarının müjdesini verdi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un da katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Kurum, Yeni Şafak’ın kira yardımlarının vatandaşlar tarafından düşük bulunduğuna ilişkin sorusu üzerine, ekibiyle kısa bir istişare yaptıktan sonra artış müjdesini şöyle verdi: “Eyvallah. Bizim 2 senedir güncelleme yapmamamız… Onu hemen güncelleyeceğimizi müjdeleyebilirsin, hatta biz buradan iletmiş olalım. İstanbul’daki konut kira yardımını bugün itibariyle 1500 liraya çıkarıyoruz, yüzde 30 artışla. Onu buradan sizler aracılığıyla da duyurmuş olalım. Diğer illerde de benzer oranda artışı yapacağız.”

YÜZDE 30 ARTIŞ EYLÜLDE KİRALARA YANSITILACAK

  • Kentsel dönüşümdeki desteklerinin kira yardımıyla sınırlı olmadığını ifade eden Kurum, “Proje bazında 2000 liraya kadar çıkan alanlarımız var. Konut maliyetlerine ilişkin destek olabilmek amacıyla vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar kredi desteğinde, 600 baz puan da destek sağlamış olacak. 400 bin lira ve 400 baz puandı. Bunu da 600 bin lira ve 600 baz puana çıkarıyoruz. Kira yardımlarını da eylül itibarıyla bölgesel olarak değişmek şartıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 lira olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE 1500 LİRAYA YÜKSELDİ

Bakanlığın kentsel dönüşüm teşvikleri kapsamında yaptığı kira yardımı İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1150 liradan 1500 liraya çıkacak. Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da ise 1058 liradan 1400 liraya çıkacak. Diğer illerde ise uygulanan kira yardımları da yüzde 30 oranında artırılacak.

Emlak Konut da firmalarla kampanya düzenleyecek

  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin 81 ilde başlatacağı sosyal konut projesinin yanı sıra eylül ayında Emlak Konut Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başka bir kampanya daha düzenleneceğini söyledi. Kurum, “Tüm Türkiye’de orta ve orta üstü proje yapan tüm sektörün içine dahil olacağı, bizim de bizzat bu projeye destek olacağımız bir kampanyayı Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz daha önce de yapmıştı, şimdi de inşallah tüm sektörle birlikte, tüm gayrimenkul firmalarıyla birlikte eylül ayı içerisinde bu süreci başlatacaklar” dedi.

Türkiye’nin en büyük dönüşümü esenler’de

Esenler’de yükselen projenin Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanı olduğunu vurgulayan Bakan Murat Kurum, şu değerlendirmede bulundu: “60 bin konutluk projemizin ilk etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah, Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle cuma günü 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza teslim edeceğiz. Kalan konutları da yıl sonuna kadar tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki dönüşüm sürecinde kullanmaya devam edeceğiz.” dedi.

Deprem değil sağlıksız bina can alıyor

  • 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 23 yıl geçtiğini ancak acıların hala tazeliğini koruduğunu belirten Bakan Murat Kurum, “Ülkemizin son asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en son Elazığ, Malatya ve İzmir’de büyük depremler yaşadık. Bu depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Devletin doğal afetlerde vatandaşın yanında olduğunu vurgulayan Kurum, “Ülkemizin deprem haritasına bakınca nüfusumuzun yüzde 71’i, topraklarımızın da yüzde 66’sı deprem riski taşıyor. Bu manada deprem değil, sağlıksız binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına zarar veriyor” diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi:  Anahtarlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan
FOTOĞRAF 13
Title
Esenler Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı tamamlandı. 15 Temmuz Mahallesi'nde yürütülen projenin ilk etabında imar kısıtlılığı sebebiyle evlerini yenileyemeyen ve binaları risk altında bulunan vatandaşlar konutlarına kavuşacak.
Title
19 Ağustos Cuma günü Esenler Dörtyol Meydanı'nda saat 17.30'da düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle 2 bin 108 adet konut, hak sahiplerine teslim edilecek. Böylece 19 Ağustos'tan itibaren Esenler'de yaklaşık 10 bin kişi daha depreme dayanıklı güvenli konutlarda yaşamaya başlayacak.

Title
Güney Rezerv Yapı Alanındaki konut ve işyerinin tamamlanıp teslim edilmesinin ardından, Kuzey Rezerv Yapı Alanı’nda da kentsel dönüşüm konutları yapılmaya başlanacak. Daha büyük yüzölçüme sahip bu alanda ise toplam 43.124 adet bağımsız birim inşa edilecek. Esenler Güney ve Kuzey Rezerv Alandaki projeler tamamlandığında toplam yaklaşık 60 bin konut inşa edilmiş olacak. Böylece Esenler’de yaklaşık 300 bin kişi daha yeni, güvenilir ve yeşille iç içe akıllı şehirde yaşamış olacak.
Title
Esenler, 2009 yılında yapı stoku itibariyle oldukça riskli bir haldeydi. 13 yılda, yüzde 86 olan riskli yapı oranı yüzde 57’nin altına indi. Bu süreç içerisinde yaklaşık 57 bin konutun dönüşümü tamamlandı. Üretilen yeni konutlar, yıllardır imar ve mülkiyet sorunu nedeniyle yapısını yenileyemeyen vatandaşlar için üretildi.

Title
15 Temmuz Mahallesi’nde, 19 Ağustos’ta 2 bin 108 konutun teslim edileceği Güney (Metris) Rezerv Alanı’nın yüzde 72’si donatı alanı olarak ayrıldı. Vatandaşlara eski, yıpranmış, riskli yapılarını alıp yerine her daireye en az bir otoparkı bulunan, tüm otoparkları yeraltında, bahçe kullanımlı, sosyal yaşam alanlarına sahip, okulu, hastanesi, parkı, camisi yanı başında, yeşil ile iç içe, yatay mimari konseptinde, akıllı ve modern konutlar veriliyor.
Title
Akıllı ve güvenli şehir konseptinde inşâ edilen daireler, yıl sonuna kadar vatandaşlara teslim edilecek. Daireler, 80 ila 125 metrekare arasında değişiyor.
Title
Esenler’de konutlar yenilenirken aynı zamanda şehir de yenileniyor. Transfer edilen konutların yerleri, planlarında ne ise (yol ise yol, park ise park, spor ve kültür alanı v.s. her ne ise) o şekilde kalıyor. Böylece Esenler yeni parklar, yeni meydanlar ve yeni sosyal donatı alanlarına kavuşacak.
Title
İstanbul’da metrekare başına en çok nüfusun düştüğü Esenler büyük bir ferahlığa kavuşacak. Yeni inşa edilen 15 Temmuz Mahallesi aynı zamanda Türkiye’nin Akıllı Kent Uygulama Merkezi özelliğini taşıyor.
Title
Esenler, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Teknokent ilan edilmiş ilk ilçe. Esenler’in yeni mahallesinde kişi başına düşen yeşil alan 33 metrekare. Her daire, sosyal donatılara maksimum 400 metre mesafede.
Title
Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, vatandaşlar ile birlikte kendisinin de Türkiye’nin ilk Akıllı ve Güvenli Şehri olan 15 Temmuz Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük bir heyecanla takip ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımız sabırla yıllardır buraya taşınacakları günü bekliyorlar.
Title
Altyapısından üst yapısına kadar hiçbir eksik olmadan konutlarımızı teslim ediyoruz. Yeni ve güvenli konutlarına taşınacak kardeşlerimiz inşallah bundan sonra deprem korkusu yaşamadan huzur içinde burada hayatlarını sürdürecekler. Şimdiden hayırlı olsun. Tüm Esenlerli hemşehrilerimizi, 19 Ağustos Cuma günü saat 17.30’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz konutların anahtar teslim töreni için Dörtyol Meydanı’na bekliyoruz ” dedi.
Title
Title
Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi: Anahtarlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan
İstanbul Esenler 15 Temmuz Mahallesi'nde kurulan Türkiye'nin ilk akıllı ve güvenli şehrinde yeni bir hayat başlıyor. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı tamamlanan 2 bin 108 konutun hak sahipleri, anahtarlarını 19 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alacak.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.