Gündem 6lı masada mülteci sorunu Göç konusunda fikir ayrılığı

6’lı masada mülteci sorunu: Göç konusunda fikir ayrılığı

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda henüz uzlaşıya varamayan 6’lı masada, sığınmacılar konusunda da çatlak var. 6’lı masanın bugüne kadar 3 kez toplanan Göç Komisyonu’nun İyi Parti ve DP’li üyeleri sığınmacıların hemen ülkelerine gönderilmesini savunuyor. Saadet, DEVA ve Gelecek ise bunun zamana yayılmasından yana. CHP yöntem konusunda kararsız.

Abone Ol Google News
Mehmet Güney Yeni Şafak
6’lı masada mülteci sorunu: Göç konusunda fikir ayrılığı
Arşiv.

Cumhurbaşkanı adayını henüz belirleyemeyen 6’lı masa ortakları, göç konusunda ayrıştı. Güçlendirmiş parlamenter sistem için yola çıkan CHP, İYİ Parti, SP, DP, Gelecek ve Deva, sorun gördükleri konuların çözümü için komisyonlar da kurdu. Bugüne kadar 3 defa toplanan göç komisyonunda sığınmacıların dönüşü konusunda 6 partinin hemfikir olduğu dikkat çekilse de bunun şekil ve yöntemi konusunda detaylarda kriz yaşandığı öğrenildi. Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönmesi konusunda DP ve İYİ Parti hemen gitmelerini istiyor. SP, DEVA ve Gelecek Partilerinin ise bu konunun zamana yayılarak çözülmesinden yana olduğu ileri sürülüyor. Bu partilerin gönüllü ya da isteğe bağlı dönüş mekanizmasına sıcak baktıkları kaydediliyor. Masanın büyük ortağı ve kamuoyuna yaptığı açıklamalarla Suriyelileri her fırsatta göndereceğini açıklayan CHP’nin ise komisyonda yöntem konusunda kararsız kaldığı bildirildi.

6’lı masadan eşkâl çıkabilir: Ortada henüz aday yok
GÜNDEM
6’lı masadan eşkâl çıkabilir: Ortada henüz aday yok

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.