Gündem Cezaevindeki çocuklara yeni ödül yönetmeliği

Cezaevindeki çocuklara yeni ‘ödül yönetmeliği’

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelikle cezaevindeki çocuklara yeni ödüller verilecek. Çocuklar kardeşleriyle daha çok görüşecek, haftada bir gün dışarı çıkabilecek, doğum günlerini aileleriyle kutlayabilecek. Aileleriyle iki ayda bir yapabildikleri yakın görüşmeler ayda bir yapılabilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Adalet Bakanlığı uygulamayı değiştirdi: Cezaevindeki çocuklara yeni ‘ödül yönetmeliği’
Arşiv

Adalet Bakanlığı, yayımladığı yeni yönetmelikle cezaevindeki çocuklara yeni ödüller verileceğini açıkladı. Yeni düzenlemeye göre çocukların kardeşleriyle görüşmeleri kolaylaştırıldı. Çocukların iki ayda bir kez yapabildikleri 24 saate varan nezaretsiz yakın görüşmeler ayda bire indirildi.

Yeni düzenlemeyle getirilen diğer ödüller şöyle:

- Çocuk hükümlüler için kurum bünyesinde gerçekleştirilen tören veya anma günü ya da doğum günlerinde çocukların ailelerinin de etkinliklere katılması sağlanabilecek.

- Çocukların yanında kalacağı bir yakınının olmaması nedeniyle kullanamadığı özel izinler yerine kurum idaresinin uygun gördüğü gün kadar eğitimevinin bulunduğu il sınırları içinde gündüzleri iznini geçirmesi ve gece eğitimevinde kalması imkânı verilebilecek.

- Çocuk eğitimevinde kalan hükümlünün hafta sonunda bir gün, kurum idaresinin uygun gördüğü süre kadar, kurum dışına çıkmasına izin verilebilecek.

- Çocuk eğitimevinde kalan hükümlü, kamu kurum ve kuruluşlarının gençlik kampı veya gençlik merkezi gibi imkânlarından yararlandırılabilecek.

- Çocuk hükümlü ve tutuklulara, en geç ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmi dört saate kadar ana veya babasıyla veya vasisi ile ya da ana veya babasıyla birlikte kardeşiyle kurum ya da eklentilerinde kurumun bu tür ziyaretler için ayrılan bölümünde ve personelin yakın nezareti olmaksızın aile görüşmesi ödülü verilebilecek. Bu uygulama bugüne kadar iki ayda bir kez yapılıyordu.

Adalet Bakanlığı yayımladığı ayrı bir yönetmelikle diğer hükümlüler için de yeni düzenlemeler getirdi.

Cezaevine çocuk ayarı: İnfaz paketi Meclis'te
GÜNDEM
Cezaevine çocuk ayarı: İnfaz paketi Meclis'te

ENGELLİLERE AÇIK GÖRÜŞ

Sağlık kurulu raporu ile engelli olduğu tespit edilen ziyaretçi ya da hükümlü ve tutuklunun engel durumunun kapalı görüş yapmasına uygun olmaması halinde idare ve gözlem kurulu kararı ile kapalı görüş, açık görüş şeklinde yaptırılabilecek.

OKUYAN ÇOCUĞU OLANA HAFTA SONU GÖRÜŞ

Örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören çocuğu bulunan hükümlü ve tutukluların ziyaretleri, personel durumu, kurum güvenliği ve kapasitesi göz önünde bulundurularak idare ve gözlem kurulu kararıyla hafta sonu da yaptırılabilir.

Hükümlülerin çocukları için cezaevinde anaokul açıldı
GÜNDEM
Hükümlülerin çocukları için cezaevinde anaokul açıldı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.