Gündem AK Parti Sözcüsü Çelik CHPnin öğreneceği çok şey var

AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP’nin öğreneceği çok şey var

AK Parti Sözcüsü Çelik, İngiliz arşivlerinde bulunan ve ilk defa gün yüzüne çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün söyleşisindeki yeni Türkiye ve tam bağımsızlık vurgusunun altını çizerek CHP’yi “Türkiye Cumhuriyeti’ni mektup yazarak şikayet eden siyasilerin Atatürk’ün bu tavrından öğreneceği çok şey var” ifadeleriyle eleştirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​AK Parti Sözcüsü Çelik: ​CHP’nin öğreneceği çok şey var
Ömer Çelik

AK Parti Sözcüsü Çelik, İngiliz arşivlerinde bulunan ve ilk defa gün yüzüne çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün söyleşisindeki yeni Türkiye ve tam bağımsızlık vurgusunun altını çizerek CHP’yi “Türkiye Cumhuriyeti’ni mektup yazarak şikayet eden siyasilerin Atatürk’ün bu tavrından öğreneceği çok şey var” ifadeleriyle eleştirdi. Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

CHP, ATATÜRK’TEN ÖĞRENSİN

Doç. Doktor Halil Özşavlı’nın İngiliz arşivlerinde bulduğu Mustafa Kemal Atatürk’ün röportajı ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Çelik, “Bu röportajı Atatürk 12 Şubat 1923’te veriyor. Atatürk yeni Türkiye vurgusu yapıyor ve kapitülasyonlara hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceğini söylüyor. Bu gazetenin yayını çerçevesinde Fransızlara bir çağrı yapıyor. Fransızların kapitilasyon dayatması karşısında dostane ilişkiler arzulanmasına rağmen bunun asla kabul edilmeyeceğini ifade ediyor. Atatürk bu röportajında kapitülasyonların ne pahasına olursa olsun sona erdirileceğini söylüyor ve sonuçta bu kabul edilmezse tekrar savaşı göze alırız vurgusunu yapıyor. Tabii o zamanki zor şartlarda bu yüksek iradenin ortada olması ve bu yüksek iradenin güçlü şekilde var olması son derece yol göstericidir. O zamanki irade bağımsızlık konusundaki tavizsizlik son derece önemli. Bu gün için de ışık tutması gereken çok alan var. Siyasilerin öğreneceği çok şey var. Türkiye Cumhuriyeti’ni mektup yazarak şikayet eden siyasilerin Atatürk’ün bu tavrından öğreneceği çok şey var. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı yurt dışında bir müzakere sürecindeyken bunun sabote edilmemesi gerektiğinin öğrenilmesi gerekiyor” dedi.

Ömer Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na: Darbelere destek vererek ülkeye yaşatılan acılarla nasıl helalleşecekler?
GÜNDEM
Ömer Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na: Darbelere destek vererek ülkeye yaşatılan acılarla nasıl helalleşecekler?
Enerji Bakanlığı: Sanayi tesislerinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilecek
Gündem

Enerji Bakanlığı: Sanayi tesislerinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilecek

İran’da meydana gelen teknik arıza nedeniyle Türkiye'ye 10 gün boyunca gaz akışı durduruldu. Bunun üzerine sanayi tesislerinde doğal gaz tüketiminde kısıtlamaya gidildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise olumsuz hava koşullarına rağmen, diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını açıkladı.
Ömer Çelik: Rum yönetimi adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırdı
Gündem

Ömer Çelik: Rum yönetimi adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırdı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) terör örgütü PKK'nın siyasi kolu olan PYD'ye Rum kesiminde temsilcilik açma izni vermesine ilişkin, "Rum yönetimi, adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırmıştır" ifadesini kullandı.
Bursa'da cani koca eşini öldürdü: Kayınvalidesine kader dedi
Gündem

Bursa'da cani koca eşini öldürdü: Kayınvalidesine kader dedi

Bursa'da, eşi Ebru Gürcan'ı (34) bıçaklayarak öldüren Necati Gürcan'ın (40), ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. Necati Gürcan, kayınvalidesinin “Kızımdan ne istedin, iki çocuğu öksüz bıraktın” feryadına Gürcan, ağlayarak, "Anne, kader kader" diyerek cevap verdi. Sanık avukatı müdafilikten çekilme talebinde bulunurken, mahkeme heyeti, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için, Bursa Şehir Hastanesi'nde muayenesine karar vererek duruşmayı erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.