Gündem AK Partili Aktay Anayasa Mahkemesi iflas etti

AK Parti'li Aktay: Anayasa Mahkemesi iflas etti

AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'de iflas ettiğini belirterek, mahkemenin Can Dündar ile ilgili vermiş olduğu kararla bir Anayasa Mahkemesi gibi değil, örgüt elemanı olduğunu kabul ettiğini savundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
AK Partili Aktay: Anayasa Mahkemesi iflas etti
AK Parti Gençlik Kolları tarafından İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şube binasında konferans düzenlendi. Konferansta Türkiye'nin Orta Doğu politikası ve iç gelişmeler konusunda açıklamalar yapan AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile ilgili verdiği kararı eleştirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'de iflas ettiğini savunan Aktay, "Can Dündar'ın ayrıcalığı nedir? Hadi hepimizin bir sürü işi mahkemeye düşüyor. Birinci mahkemede hakimi beğenmedim ben Anayasa Mahkemesi'ne gideyim diyebiliyor muyuz? Bu yolu açarsanız sadece Can Dündar'a açamazsınız, herkese açmak zorundasınız. Herkese açarsanız da Anayasa Mahkemesi diye bir şey kalmaz. Anayasa Mahkemesi yol geçen hanına döner. Anayasa Mahkemesi özellikle bireysel başvurular meselesinde biliyorsunuz, 12 Eylül referandumuyla 2010 yılında biz yaptık düzenlemeyi. Biz yaparken böyle bir şey bahsetmedik ki. Anayasa Mahkemesi hakikaten bireysel mağduriyetler söz konusu olduğunda bir insan hakkı uygulayıcısı ve sağlayıcısı olarak devreye girebilecek bir mahkemedir. Ama önce mahkeme karar versin, mahkum mu edecek adaleti mi gözetleyecek. Karar ortaya çıksın ondan sonra Anayasa Mahkemesi karar versin. Şuanda birinci derecede mahkemesi devam eden herkes hemen gitsin müracaat etsin Anayasa Mahkemesi'ne. O müracaatı kabul edilmiyorsa suç işlemiştir demektir. Ya burada suç işlemiştir, ya orada suç işlemiş olacaktır. Anayasa Mahkemesi verdiği bu kararla bir Anayasa Mahkemesi gibi değil, bir örgüt elemanı olduğunu kabul etmiştir. Birilerinin elemanı olduğunu kabul etmiştir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.