|
Gündem

Aktaş Sınır Kapısında beklemek yok: Sürücüler diğer kapılara yönlendirilecek

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan gerginlik, Türk TIR’larını olumsuz etkiledi. Tiflis Ticaret Müşavirliği, Gürcistan’dan Türkiye’ye dönen Türk taşıtlarının, Ermeni köylerine yakın Aktaş Sınır Kapısı bölgesinde duraksamaması için diğer sınır kapılarına yönlendirileceğini duyurdu.

Ali Kürşat Büyükada
Ali Kürşat Büyükada
00:00 . 22/09/2022 Perşembe
Yeni Şafak
Aktaş Sınır Kapısı

Aktaş Sınır Kapısı

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan gerginlik, Türk TIR’larını olumsuz etkiledi. Tiflis Ticaret Müşavirliği, Gürcistan’dan Türkiye’ye dönen Türk taşıtlarının, Ermeni köylerine yakın Aktaş Sınır Kapısı bölgesinde duraksamaması için diğer sınır kapılarına yönlendirileceğini duyurdu. Sadece Türk taşıtlarını kapsayan uygulamaya, Ermeni köylerinden Türk TIR’larına yapılabilecek olası taşkınlıklar neden olarak gösterildi. Yapılan yönlendirmeler nedeniyle Sarp ve Türkgözü Sınır Kapılarında da yoğunluklar yaşanacağı, sürücülerin yoğunluklara karşı önlem alması gerektiği ifade ediliyor.

DAHA ÖNCE DE YAŞANDI

Bölgede Ekim 2020’de de Türk TIR’larına karşı taşkınlıklar yapılmıştı. Ermeni köylerinden geçen TIR’lara taşlar atılıp iş makineleri üzerlerine sürülmüş, sürücüler de tehdit edilmişti. O dönem kapatılan sınır kapılarının ardından Sarp Sınır Kapısı’nda 15 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşmuştu. 10 güne yakın bekleme süreleri maddi zararları beraberinde getirmişti. Gürcü polisi tarafından farklı kapılara yönlendirilen Türk TIR’larına başka kapıdan geçtikleri için idari para cezası uygulanmayacak. Gürcistan Gümrük İdaresi yetkilileri de uygulamanın kapılarda oluşturacağı yoğunlukta şoförlere yardımcı olunacağını açıkladı.


#Azerbaycan
#Ermenistan
#Aktaş Sınır Kapısı
#TIR
#Gürcistan
4 ay önce
default-profile-img
Aktaş Sınır Kapısında beklemek yok: Sürücüler diğer kapılara yönlendirilecek
26 yeni dokunulmazlık dosyası TBMM'de: Aralarında HDP'li Buldan da var
Bursa'da mağaza açılışında izdiham
Borussia Dortmund transferi duyurdu
CANLI | Beşiktaş-Alanyaspor
HaberTürk yazarı Sevilay Yılman Kılıçdaroğlu'nun adaylığını değerlendirdi: Kazanamaz çünkü beceriksiz lider algısı var