Gündem ANKA ihracatı yakındır

ANKA ihracatı yakındır

Milli insansız hava aracı ANKA, Pakistan'daki savunma fuarında büyük ilgi gördü. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), hava platformlarında Pakistan'a T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya insansız hava aracı ANKA'yı eklemeyi hedefliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
ANKA ihracatı yakındır
​Milli insansız hava aracı ANKA

TUSAŞ, Pakistan'ın Karaçi kentinde düzenlenen 10. IDEAS Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri'ne ATAK, insansız hava aracı ANKA-S, Hürkuş'un silahlı versiyonu Hürkuş-C, T625 Genel Maksat Helikopteri, Milli Muharip Uçak ve Türksat 6A maketleriyle katılarak ürünlerini tanıttı. Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi başta olmak üzere TUSAŞ'ın standını Brunei, Malezya, Irak, İran, Ürdün gibi ülkelerin bakan ve üst düzey askeri yetkilileri ziyaret etti. TUSAŞ ürünlerinin ihracat potansiyeli bulunan bölgedeki aday ülkelerin temsilcileri de şirket yetkililerinden bilgi aldı. TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, fuarda Türk ürünlerine duyulan ilgiden memnuniyetini ifade etti.

Tamer Özmen
Tamer Özmen

ENDİŞEMİZ YOK

Pakistan'a 30 ATAK helikopteri ihracatına ilişkin sürecin devam ettiğini anımsatan Özmen, "Sıkıntılı bir süreç olmadı. Pakistan Cumhurbaşkanı ve çeşitli bakanların ziyaretleri oldu. Pakistan Genelkurmay Başkanı düzeyinde görüşme gerçekleştirdik. ATAK için ihtiyaç duyulan ihraç lisansı süreci, prosedürüne uygun şekilde yürüyor. Pakistan heyetinin de konuya ilişkin bir endişesi bulunmuyor" dedi. Pakistan'da ANKA'ya yönelik de ciddi bir ilgi olduğuna dikkati çeken Özmen, "Uydu kontrollü ve karıştırılamaz bir sistem arayışları içinde ANKA'ya özellikle deniz gözetleme amaçlı olarak Deniz Kuvvetlerinin ilgisinin çok fazla olduğunu gördük. Pakistan Deniz ve Hava kuvvetleriyle görüştük. İnşallah ATAK'ın ardından ANKA'nın da ihracını hedefliyoruz. ATAK'ta Türkiye'nin kapasitesi ve potansiyeli görüldü" ifadelerini kullandı.

BİR YIL İÇİNDE...

"Bu sadece Pakistan ile de sınırlı değil; Bangladeş, Endonezya, Malezya’da girişimler bulunuyor. İhale süreçleri devam ediyor. Tüm bu olumlu seyri ATAK'ta olduğu gibi bir ihracatla pekiştirmek zorundayız" diyen Özmen, ANKA'nın 10 bin saatin üzerine çıkan uçuş süresiyle yeterli olgunluğa eriştiğini ortaya koyduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: "Bir yıl içinde en az bir müşteriye ihracat kapsamında ANKA teslimatına başlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya aday ülkeler. Görüşmelerimiz hepsinde belli olgunluğa geldi. Biz operasyonel olarak kendini ispatlamış sistemin pazarlama faaliyetlerini yapıyor olmanın gururunu yaşıyoruz."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.