Gündem Bakü-Tiflis-Kars hattı yıl sonunda bitecek

Bakü-Tiflis-Kars hattı yıl sonunda bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı projesinin yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Haber Merkezi Diğer
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars ziyareti kapsamında geldiği AK Parti İl Başkanlığı önünde vatandaşlara hitap etti.

65. Hükümetin icracı ve Türkiye'nin çıtasını daha yukarı çıkaran bir hükümet olacağını belirten Arslan, Kars'tan Türkiye'ye, bin yıldır verilen birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını daha güçlü vereceklerini ifade etti. Arslan, şöyle devam etti:

"Rabbim dış güçlere, ülkemizin karışmasını isteyenlere, ülkemizin başarısını istemeyenlere fırsat vermesin. Onların maşalarına, bu ülkenin huzurunu, bu ülkenin başarısını çekemeyenlere inşallah fırsat vermesin. Her gün şehit veriyoruz. Allah onlardan razı olsun. Onlar ki emniyet güçlerimiz, askerlerimiz ve korucularımız, dedelerinden atalarından aldıkları mirası torunlarına doğru bırakmak için cansiparane mücadele ediyorlar. Bu toprakları bin yıldır kimseye vermedikleri gibi 'Sonsuza kadar vermeyeceğiz' diyorlar ve bu yolda şehadet şerbeti içenler var."

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Arslan, gazi ve yaralı askerlere de acil şifa diledi. Arslan, "Bu ülkeyi korudukları için onlara minnettarız. Bu ülkeyi koruyarak, sahip çıkarak Recep Tayip Erdoğan ve ekibinin 14 yıldır başını önüne eğdirmeye izin vermediğiniz için sizlere de minnettarız." dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı çalışmalarını inceledi

Daha sonra Arpaçay ilçesini ziyaret ederek vatandaşları selamlayan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı şantiyesinde çalışanlarla yemek yedi.

Demiryolu hattındaki köprü çalışmalarını inceleyen Arslan, müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı.

Arslan, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge ve ülke için büyük önem taşıyan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın önemle takip ettiğini aktardı.

Projenin yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Arslan, şunları söyledi:

"Ülkemizin ve ilimizin adeta dört gözle beklediği bu proje, bizim için çok önemli. Hedefimiz, bu sene sonunda bitirilmesidir. Tren işletmeciliğine açılabilmesi adına varsa bir aksaklık müdahale etmek ve çözüm için tedbir almak için buradaydık. Bu proje, bölgenin olmazsa olmazı ve ülkemiz için çok önemlidir. İpekyolu'nu tekrar canlandıracak, Orta Asya'yı Avrupa'ya bağlayacak ve ticareti bulunduğumuz bölgeye çekecek bir proje. İnşallah bu projeler, Kars, Ardahan ve Iğdır'ı, Kafkaslarda sınırı bekleyen il olmaktan çıkararak sınırın ticaretinin başkenti olan iller haline getirecek."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.