Gündem Bin 165 kişilikmetrobüs ordusu

Bin 165 kişilik metrobüs ordusu

İstanbul ulaşımının bel kemiği haline gelen metrobüsler, hayatımızı kolaylaştırmayı sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'na bağlı İETT’nin en önemli ulaşım sistemlerinden biri olan metrobüs, 1 günde 6 bin 950 seferle uzakları yakınlaştırıyor.

Talha Menteş Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Vatandaşın en çok kullandığı ulaşım araçlarından olan metrobüs, toplu taşımanın adeta bel kemiği haline geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan metrobüs hizmeti, 593 adet metrobüs aracıyla sağlanıyor. İki yakayı birbirine bağlayan metrobüs hattında bin 165 şoför görev yapıyor.

GÜNLÜK 6 BİN 950 SEFER YAPILIYOR

  • Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre metrobüsler bir günde 6 bin 950 seferle uzakları yakınlaştırıyor. Yapılan seferler sayesinde günde 950 bin yolcu gideceği mesafeye en kısa sürede ulaşmış oluyor. Toplam uzunluğu 52 kilometreyi bulan 44 istasyonlu Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattında yolculuk süresi 83 dakika. Günde yapılan toplam yol ise ortalama 218 bin kilometre. Bu istikamette ortalama 135 bin litre yakıt tüketiliyor. Uzakları yakınlaştıran metrobüsün yeni hatlarında ar-ge çalışmaları sürerken, vatandaşlar daha boş metrobüs araçlarının özlemini duyuyor.

2007'DE HİZMETE BAŞLADI

İETT’nin İstanbul’un ana arterlerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla işletmeye aldığı Metrobüs sistemi ilk olarak Topkapı-Avcılar hattında hizmete başladı. Yatırım ve işletme maliyeti diğer raylı sistemlere oranla oldukça düşük olan ve kurulumu çok daha kısa sürede tamamlanan Metrobüs sistemi seyahat süresini kısaltarak yolculara zamandan tasarruf sağlıyor. Yoğun yolcu trafiği ile dikkat çeken sistemde düşük emisyonlu, yüksek teknolojili çevre dostu araçlar kullanılıyor.

GÜNDE 51 BİN SEFER

İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs AŞ günde 51 bin 400 sefer gerçekleştiriyor. Otobüsler haftaiçi günlük metrobüs de dahil 4 milyon 145 bin 224 yolcu taşırken, 11 bin 903 şoför direksiyon sallıyor. Toplam 6209 otobüs günde 1 milyon 332 bin kilometre yol yapan otobüsleri bisikletli yolcular için de 150 araç tahsis etmiş durumda.

İstanbul'da metrobüsler çarpıştı: 1 yaralı
GÜNDEM
İstanbul'da metrobüsler çarpıştı: 1 yaralı

Metrobüste 'biraz ilerle' diye tartıştığı genci bıçakladı
GÜNDEM
Metrobüste 'biraz ilerle' diye tartıştığı genci bıçakladı
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.