GündemCumhurbaşkanı Erdoğan 1923 psikolojisiyle hareket edemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1923 psikolojisiyle hareket edemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap etti. Lozan Antlaşması'yla ilgili yaşanan tartışmaya değinen Cumhurbaşkanı, "Türkiye'nin 1923'ün psikolojisinden kurtulması gerektiğini, bunun millete haksızlık olacağını" belirtti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap etti. Gündeminde terör operasyonları, Fırat Kalkanı Harekatı, Musul operasyonu ve Lozan Antlaşması'na dair devam eden tartışmalar olan Cumhurbaşkanı önemli mesajlar verdi. Terör örgütlerine yönelik daha sert tedbirler alınacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Terör örgütleri nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz" dedi. Osmanlı Devleti'nin son dönemleri, Lozan Antlaşması ve Misak-ı Milli'nin anlaşılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Dünyada her şey değişirken, biz o tarihteki konumumuzu korumayı başarı olarak göremeyiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"İster seçilmiş ister atanmış olsun kişilere kendilerine tahsis edilen imkanlar birer emanettir.

15 Temmuz'a ikinci Kurtuluş Savaşı diyoruz.

Hocalarımıza tarihimizi yavrularımıza iyi öğretelim diyorum. Bizi hep yalan söyleyen tarih ile aldattılar. Gençlerimizin Lozan'ı araştırması gerek. Birileri rahatsız olsun, niye korkuyorsunuz? Tartışılsın, incelensin. Ben gençliğimizi bal arısı gibi görmek istiyorum, eşek arısı gibi değil. Biz tek tip insan istemiyoruz, sorgulayan ve araştıran bir nesil istiyoruz.

Misak-ı Milli niye rahatsız ediyor? Onu gündeme getiren Gazi Mustafa Kemal, niye rahatsız oluyorsunuz? Biz olmuyoruz.

Ben Sayın Bahçeli'nin de dün dediği gibi, ona da teşekküre diyorum, siyasi hareketler de doğruda bütünleşmeyi ortaya koyduğu sürece bu millet kazanacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bahçeli'ye teşekkür
OYNAT01:24
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bahçeli'ye teşekkür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap ediyor. Erdoğan parti grubunda dün yaptığı konuşmasından ötürü MHP lideri Devlet Bahçeli'ye teşekkür ederek: "Siyasi hareketlerde doğruda bütünleşmeyi ortaya koyduğu sürece bu millet kazanacaktır" dedi.


"1923 psikolojisi ile hareket edemeyiz"


1914 yılında 2.5 milyon metrekare olan topraklarımızın büyüklüğü, 9 yıl sonra Lozan'ı imzaladığımızda, daha sonra katılan Hatay'la birlikte 780 bin metrekare düşmüştür. Kurtuluş Savaşı'na girerken hedefimiz Misak-ı Milli sınırlarımıza sahip çıkmaktı. Maalesef koruyamadık. Dönemin şartları itibariyle bu durumu mazur görenler, göstermeye çalışabilir. Bu yaklaşımı bir yere kadar mazur görmek mümkündür. Asıl vahimi bu durumu esas olarak kabul edip, kendimizi tamamen bu kabuğun içine hapsetme anlayışıdır. Biz işte bu anlayışı kabul etmiyoruz. Türkiye'yi bu kısır döngüye hapsedenlerin amacı, Selçuklu ve Osmanlı geçmişini bize unutturmaktır. 2016 yılında 1923'ün psikolojisi ile hareket edemeyiz. Bunda ısrar etmek ülkeye ve millete yapılacak en büyük haksızlıktır. Dünyada her şey değişirken, biz o tarihteki konumumuzu korumayı başarı olarak göremeyiz.

Terör örgütleri nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz. Ya imha olacaklar, ya teslim olacaklar ya da defolup gidecekler.


Buradan ilan ediyorum: Türkiye artık o güvenlik anlayışını tamamen geride bırakmıştır. Bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz. Bundan sonra gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör örgütleri nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz. Bundan sonra ülke içinde ve dışında saklanan PKK'lıları inlerinde bulup bertaraf ediyoruz. Ülke içinde bunların yıllardır gizlendiği, eylem hazırlığı yaptığı yerleri birer birer tespit edip yok edeceğiz. Şimdiden söylüyorum: Biz kendilerini bulup yok etmeden nereye gideceklerse gitsinler. Ya imha olacaklar, ya teslim olacaklar ya da defolup gidecekler.

Erdoğan: Tepelerine tepelerine bineceğiz
OYNAT03:05
Erdoğan: Tepelerine tepelerine bineceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleriyle mücadelede yeni dönemi açıkladı. Erdoğan, 'Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz. Bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz. Bundan sonra gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör örgütleri nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa, gidip orada tepelerine tepelerine bineceğiz' dedi.


"Kusura bakmayın, oraya da gideceğiz"

Suriye'de çözüm bulunacak diye bekledik ama baktık ki bekledikçe sorunlar üzerimize geliyor. Anladık ki endi göbeğimizi kendimiz gerekiyor. İşte, Cerablus DEAŞ'tan temizlendi. Aynı şekilde Rai. Orası da DEAŞ'tan temizlendi. Bunların meşhur, kutsalları olarak ifade ettikleri Dabık, yani bizim tarihimizde de Mercidabık olarak geçen Dabık DEAŞ'tan temizlendi. Bize akıl veriyorlar: Dabık'a girdiniz, iyi. Ama daha aşağı inmeyin. Daha aşağıda ne var? El Bab var. Kusura bakmayın, biz oraya da gideceğiz. Niye gideceğiz? Çünkü bizim tehdidi altında olduğumuz yer Dabık'la bitiyor. El Bab'ın da güneyine doğur iniyor.

"Bu dostu incitirsen, kaybedersin"

Kendi ülkesini DEAŞ'lı teröristlerin cirit attığı bir mekan haline getiren Irak hükümeti birilerinin aklı ile hareket ediyor. Irak yönetimi, bu 300 bin Iraklıya kapısını açarak seni rahatlatan Türkiye değil mi? Onun için Türkiye'ye bir laf atarken, Türkiye'ye bir söz söylerken düşüneceksin. Sen böyle bir dost bulamazsın. Eğer bu dostu incitirsen, kaybedersin. Bunun için ne diyoruz günlerdir: Masada da olacağız, sahada da. Bu yeni yaklaşımın gereği olarak, Musul meselesini Musul'da çözmek zorundayız. Suriye için nasıl harekete geçtiysek, Musul için de aynı hassasiyetle davranmak zorundayız.

Mezhepçilik uyarısı


Musul'u mezhepçiliğe feda edersek sorunun kendi sınırlarımıza dayanmasını önleyemeyiz. Şia'nın düşmanı değilim bu bir yorumdur. Ama ben mezhepçiliğe karşıyım.

"Putin Halep'e hava harekatını durduracaklarını iletti"

Hava unsurlarımızın operasyona katılması konusunda ABD'li komutanlarla mutabakata vardır. Putin ile bir görüşmemiz oldu, Halep'e yönelik hava harekatını saat 22'den itibaren durduracaklarını iletti. Halep'teki yanan ateşi bir an önce söndermek bizim oradaki kardeşlerimize boynumuzun borcudur.

"Halep'i yeniden ayağa kaldıracağız"

Suriye'deki çatışmalar bittiğinde Halep'i yeniden ayağa kaldıracağız. O güzel şehir, medeniyet, tarih şehri ne hale geldi? Orada taş taş üstünde değil adeta. Video çekimlerini gördüğümüz zaman Halep'i iyi bilen birisi olarak da içimiz kan ağlıyor. İlk etapta geçici de olsa bir ateşkes tesis edilmesini önemli görüyoruz.

Erdoğan: Halep'teki yangını söndürmek kardeşlerimize borcumuzdur
OYNAT01:54
Erdoğan: Halep'teki yangını söndürmek kardeşlerimize borcumuzdur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap etti. Erdoğan: "Halep'te yanan ateşi bir an önce söndürmek bizim oradaki kardeşlerimize olan borcumuzdur. Çatışmalar bittiğinde Halep'i birlikte yeniden ayağa kaldıracağız" dedi.


"Bizi Musul'dan uzak tutmaya çalışıyorlar"


Ülkemiz içinde PKK ve DEAŞ saldırılarının artırılması, FETÖ'nün hala diri tutulmaya çalışılması Suriye ve Irak'ta doğru hareket ettiğimizin göstergesidir. Türk ordusunun darbe girişimi sonrasında kendi içinde başlattığı temizlik çalışması sebebiyle operasyonel kabiliyetini yitirdiğini düşünüyorlardı. Darbe girişiminin üzerinden 40 gün geçmeden Cerablus harekatını başlatarak böyle olmadığını onlara gösterdik. Şimdi bizi PKK ve DEAŞ'la oyalayıp Musul'dan uzak tutmaya çalışıyorlar. Orada da biliyorsunuz PKK var. DEAŞ var. Küresel iletişim ağları Batılı ülkelerin kontrolünde olduğu halde, PKK da DEAŞ da FETÖ de bunları kullanıyor.

Türkiye'ye karşı PYD-YPG gibi terör örgütlerinin, Esed yönetimi gibi kendi halkını katledenlerin yanında yer alanları bir kez daha ikaz ediyorum. Yanlış yoldasınız. Tutuşturmaya çalıştığınız ateş bizden çok sizi yakar. Bağdat yönetimi önce kendi ordusunun mezhebi yapısını kalksın da dünyaya açıklasın bakalım. Yüzde kaçıyla hangi mezhepten oluşuyor?

Yeni güvenlik anlayışımıza göre, sorular kapımıza dayanmadan çözmeye kararlıyız."
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.