Gündem Dikey mimariye artık izin yok

Dikey mimariye artık izin yok

Şehirleri yaşanmaz hale getiren dikey mimariye bundan sonra tolerans yok. Şehircilikte yatay mimarinin yaygınlaşmasını öngören yasa teklifi bugün Meclis’e geliyor. Parsel bazında imar değişikliği de artık yapılamayacak.

Mine Açar Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Kaçak yapılardan ada bazlı düzenlemeye, binalara yükseklik sınırlamasından imar barışından yararlananlara yönelik güçlendirme imkanına kadar gayrimenkul sektöründe köklü değişiklikler yapacak düzenleme bugün Meclis’e geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, düzenlemenin sahadan gelen talepler doğrultusunda Meclis’le birlikte yürütülen çalışmalar çerçevesinde hazırlandığını söyledi.

Bakan Murat Kurum sosyal konut talebinin 1 milyona yaklaştığını ve süre bitimi olan 15 Ocak tarihine kadar 1 milyonu aşabileceğini söyledi. Kurum,

YENİ DÜZENLEME VE KURALLAR YOLDA

Kanun teklifi yasalaşırsa tüm kesimlerin sık sık eleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği yatay mimarinin ülke genelinde yaygınlaşması sağlanacak. Bakan Kurum, her bölgenin kendi koşullarına göre bir kat sınırı belirleneceğini ve 7 Temmuz 2021 tarihine kadar imar planlarının bu taslağa göre düzenlenmesi gerekeceğini, Aksi takdirde ruhsat verilmeyeceğini belirtti.

Yeni düzenlemeye göre parsel bazında imar değişikliği de artık yapılamayacak. Plan değişiklikleri ada bazında yapılarak sağlıklı kentleşme sürecine destek olunacak. Bakan Kurum, ada bazında yapılacak değişiklikler sonrası ortaya değer artışlarının çıkabileceğine dikkat çekerek, "Ortaya çıkabilecek değer artışı kişilerin değil kamunun olacak. Değer artışının tespiti ise lisanslı değerleme kuruluşlarınca yapılacak.

Yeni düzenlemeyle kaçak yapılara satılamaz ve kiralanamaz şerhi konulacak" dedi. Yeni düzenlemede köylerde yapılacak dönüşümlerde de ruhsat alınacak ama buna ilişkin hiçbir bedel alınmayacak. Deprem riskine karşı ileri tasarım yöntemleri gerektiren binalar yeterli uzmanlığa haiz mühendislerce yapılacak Bakan Murat Kurum sosyal konut talebinin 1 milyona yaklaştığını ve süre bitimi olan 15 Ocak tarihine kadar 1 milyonu aşabileceğini söyledi. Bakan Kurum Kanal İstanbul hakkında ortaya atılan söylemlerin hiçbirinin aslı olmadığına vurgu yaptı. Kurum, "Proje alanına 1 milyon 100 bin yeni nüfusun geleceği iddiası spekülasyondan ibarettir" dedi.

Yeni sosyal konutların inşa edileceği yerler belirlendi
EKONOMİ
Yeni sosyal konutların inşa edileceği yerler belirlendi
İletişim Başkanı Altun'dan basın kartı açıklaması: İptal edildiği iddiası gerçek dışıdır
Gündem

İletişim Başkanı Altun'dan basın kartı açıklaması: İptal edildiği iddiası gerçek dışıdır

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi. Altun, "Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır" dedi.
Veteriner hekimler deprem bölgesindeki hayvanları ücretsiz tedavi edecek
Gündem

Veteriner hekimler deprem bölgesindeki hayvanları ücretsiz tedavi edecek

Veteriner hekimler, Elazığ ve Malatya'da deprem nedeniyle yaralanan hayvanları ücretsiz tedavi edecek. Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Mesleğimizle ilgili olarak devletimizin çalışmalarına yardımcı olmak, yanında yer almak, hem vicdani hem de vatandaşlık görevimizdir" dedi.
Depremlerde ikincil afet tehlikesi: Doğal gaz şirketlerine büyük iş düşüyor
Gündem

Depremlerde ikincil afet tehlikesi: Doğal gaz şirketlerine büyük iş düşüyor

Türkiye, Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalışırken, gözler bundan sonra alınacak tedbirlerde olacak. Bilindiği üzere, Türkiye bir deprem ülkesi ve 6.5 büyüklüğündeki her depremde doğal gaz kaynaklı patlamaların neden olacağı 'ikincil afetlerin' yaşanma riski bulunuyor. Uzmanlar, İstanbul ve Bursa dışındaki illerde vanalardaki doğal gaz akışını kesmek için erken uyarı sistemlerinin bulunmadığına dikkat çekerek, her il için şirketlerin hızlıca adım atması gerektiğini belirtiyor. Enerji Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, şirketlerin bu tür sistemleri kurmak için yaptığı yatırımları ise artık vergiden düşürecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.