Gündem Ekmek skandalına mercek

Ekmek skandalına mercek

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan 'ekmek skandalı'nı İçişleri Bakanlığı ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı mercek altına aldı. CHP lideri Deniz Baykal, "İncelemeden sonra bakacağız" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
arşiv

AYDIN DEMİR / MERSİN
Mersin'deki "ekmek skandalı"na İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığı el koydu. Ekmeğin halka 125 yeni kuruştan, belediyeye bağlı hayvan barınağına 150 yeni kuruştan fatura edilmesi ve ekmek fabrikası ihalesi konusunda çifte inceleme başlatıldı. Hayvan Dostları Derneği Başkanı Nilgün Derviş, 451 hayvanın ölümünden belediyenin sorumlu olduğu iddiası ile Cumhireyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın 27 Mart yerel seçimlerinden önce, "Halkın ekmeği ile oynatmam" söylemi ile yaklaşık bir trilyon lira harcayarak hizmete açtığı ekmek fabrikasının daha sonra o dönemdeki Fırıncılar Odası Başkanı Kasım Ölmez'in oğlu Cem Ölmez'e kiralanması ile başlayan "skandalın" boyutu, hayvan barınağına ekmek alımları ile doruğa ulaştı. Belediye Encümeni kararı ile halka 125 yeni kuruştan satılan ekmeğin, hayvan barınağına 150 yeni kuruştan fatura edilmesine rağmen hayvanların açlıktan ve bakımsızlıktan ölmesi tartışmalara neden oldu. "Ekmek skandalı"nın kamuoyuna yansımasının ardından, Tarihi Kırkpınar Güreşlerini izleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, haberi göstererek görüşüne başvurduğumuzda şunları söyledi:

Baykal: İnceleyeceğiz

"Şu anda güreş izliyorum, haberi de okumadım. Okuyup inceledikten sonra bakacağız" yanıtını verdi. Büyükşehir Belediyesi Hesap Denetleme Komisyonu üyesi Faris Deniz ise denetçi olduğu halde kendisine belge vermedikleri belirterek, "Denetçiyim, bana bile belgeleri denetlemem için vermiyorlar. Onun için ben bazı kararlara imza atmadım. Görmediğim karara nasıl imza atayım. Olayın ne olduğu konusunda hesap soracağım" dedi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdullah Özdemir ise, olayı Meclis gündemine taşıyacağını belirtti.

Apar-topar bakım yapıldı

Mersin Hayvan Dostları Derneği Başkanı Nilgün Derviş, belediyenin, 700 köpek ve 120 kedinin yaşadığı barınağa iki ayda 100 bin ekmek aldığı yönündeki faturayı gördüğünde çok şaşırdığını belirterek, "Eğer hayvanseverler ile Akdeniz Bölge Komutanlığı olmasa, hayvanlar toplu ölecek. Hayvanlara yapılan kötü muamele ve içler acısı durumlarını fotoğraflayarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet yetkililerine gönderdim. Açlık ve bakımsızlıktan belediye sorumludur" diye konuştu. Haberin Yeni Şafak'ta yayınlanmasının ardından, belediye görevlilerinin hayvanlara apar topar bakım yaptığı öğrenildi. Derviş, "Hayvanları her gün ben traş ederek temizliyorum. Belediye görevlileri ellerini bile sürmüyor. Şimdi çıkmışlar benim traş ettiğim hayvanları kendilerinin traş yaptıklarını lanse ediyorlar" dedi. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Ergün ise iki ay içinde 100 bin ekmeğin tüketilemeyeceğini belirterek, "Bana, sıfırlar biraz fazla gibi geldi" diye konuştu.

EKMEKLER KAYIP, KÖPEKLER ÖLDÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait halk ekmek fabrikası 11 Ağustos 2004 tarihinde o önemdeki Fırıncılar Odası Başkanı Kasım Ölmez'in oğlu Cem Ölmez'e, "günde 80 bin ekmek üretme" şartı ile 75.9 milyar artı KDV'ye kiraya verildi. Belediye encümeni 09. 02. 2005 tarihinde toplanarak, Cem Ölmez'in talebi üzerine "80 bin şartını 20 bine" indirirken, ekmek fiyatlarını da 125 Yeni Kuruş olarak belirledi. Ortada belediye encümenin kararı olmasına rağmen 2005 Nisan-Mayıs aylarında 700 köpek ve 120 kedinin kaldığı belediye hayvan barınağına alınan ekmeklerin tanesi 150 yeni kuruştan fatura edildi. Barınağa, iki ayda 100 bin ekmek alındığı gösterilirken Nilgün Derviş, "İki ayda 100 bin ekmek alındığı iddia edilen barınakta 451 köpek açlık ve bakımsızlıktan öldü!" dedi.Caniye iyi hal indirimi yok

Caniye 'iyi hal' indirimi yok

Hamile eşini yaralayan adam "Pişmanım" dedi.
Rumlar siyasi manevra peşinde!

Rumlar siyasi manevra peşinde!

Doğu Akdeniz'deki uyuşmazlığın çözümü için adres Lahey değil.
Yerli olarak geliştirildi

Yerli olarak geliştirildi

'Mini askerler' göreve hazırlanıyor, görüntüleri paylaşıldı.
Cezalar kapıda

Cezalar kapıda

Bu ay içinde 13 termik santral tek tek incelenecek.
En huzurlu şehir:<br>Şafşavan

En huzurlu şehir:
Şafşavan

​Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.
Atina krizi tırmandırıyor

Atina krizi tırmandırıyor

Libya'nın büyükelçisi Yunanistan'dan sınırdışı ediliyor.

Harekete<br>geçme zamanı

Harekete
geçme zamanı

​Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladı.
18,4 ton siyanür<br>ele geçirildi

18,4 ton siyanür
ele geçirildi

​Gümrük Muhafaza ekipleri operasyon düzenledi.
Bir ilk bozuluyor

Bir ilk bozuluyor

Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'e verilmişti.
Van'a naklediliyor

Van'a naklediliyor

​Ceren'in katili Şırnak Cezaevi'ni kabul etmedi, araçta tepki gösterdi.
Susturun<br>artık bu çocuğu

Susturun
artık bu çocuğu

Otizmli çocuktan rahatsız olan komşu bıçakla kapıya dayandı.
Açık cezaevine<br>alınmasına soruşturma

Açık cezaevine
alınmasına soruşturma

Bakan Gül, Ceren Özdemir cinayetine ilişkin konuştu.
"Savaş şimdi<br>değilse ne zaman?"

"Savaş şimdi
değilse ne zaman?"

​Türkiye-Libya anlaşması Yunanistan basınını çıldırttı.
47 astsubay için gözaltı kararı

47 astsubay için gözaltı kararı

FETÖ'nün Kara Kuvvetleri yapılanmasına operasyon düzenlendi.
Sahte sınır kapısı kurup göçmenleri dolandırdı

Sahte sınır kapısı kurup göçmenleri dolandırdı

​"Sizi Finlandiya'ya geçiriyorum" dediği kişilerden 11'er bin dolar aldı.
Paris'te şiddet tırmanıyor

Paris'te şiddet tırmanıyor

​Fransız polisi gaz kapsülüyle AA muhabirini gözünden yaraladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.