Gündem Hurda malzemelerden kar küreme aracı yaptı Karadeniz insanının aklına her şey gelir

Hurda malzemelerden kar küreme aracı yaptı: Karadeniz insanının aklına her şey gelir

Trabzon’un Of ilçesinde yaşayan Neşat Demircioğlu, hurda malzemelerden yaptığı kar küreme aracını kamyonetine takarak karla kaplı mahalle yollarını temizledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Hurda malzemelerden kar küreme aracı yaptı: Karadeniz insanının aklına her şey gelir
Hurda malzemelerden kar küreme aracı yaptı.

Trabzon’un Of ilçesinde yaşayan Neşat Demircioğlu, hurda malzemelerden yaptığı kar küreme aracını kamyonetine takarak karla kaplı mahalle yollarını temizledi.


Of ilçesine bağlı Keler Mahallesi’nde yaşayan Neşat Demircioğlu (44), kar yağışının yolları kapatması üzerine kar küreme aracı yapmaya karar verdi. Yıllardır böyle bir fikri olduğunu fakat şimdi bunu hayata geçirdiğini belirten Demircioğlu, gece 00:00’dan sonra 3-4 saatte kar küreme aracını yaptığını söyledi. Hurda malzemeler kullanan Demircioğlu, yaklaşık 100 TL gibi bir harcama ile küreme aracını yaptığını dile getirdi. Kar küreme aracıyla 15-20 santim karı rahatça temizlediğini belirten Demircioğlu, mahallesinin bütün yollarını aracıyla rahatça açtığını söyledi.
"Uzun zamandır bu fikir aklımdaydı"


Yaptığı işle belediyenin de işini hafiflettiğini belirten Neşat Demircioğlu, "Mahallemiz ilçe merkezine 30 kilometre uzakta. Kar yağdığı zaman yollar hemen kapanıyor. Bunun için kendi imkanlarımla böyle bir araç yapmaya karar verdim. Kar bir anda yağdığı için belediyemizin heryere yetişmesi doğal olarak mümkün olmuyor. Belediyemizin de işini hafifletmek için böyle bir şey yaptım. 15 santimetre kardan dolayı belediyemiz sürekli buraya gelemez. Kendi mahallemizin yollarını bu araçla açtık. Bu proje yaklaşık 10 yıldır aklımda. Küçük bir tamir dükkanım var. Tek başıma yaptım bunu. Hurda malzemeler kullandım. Kriko, cam sileceği motoru, küçük bir akü, demir, sac ve ahşap kullandım. Akü vardı bende. Silecek motoruna para harcadım. Sadece 100 TL harcayarak bu aracı yaptım. Kamyonetim 1995 model" dedi.
"Karadeniz insanının aklına her şey gelir"


Bu tarz işlere meraklı olduğunu belirten Demircioğlu, "Sosyal medyada bu görüntüleri paylaşınca tebrik edenler oldu. Bizim mahallenin yollarını da aç diyenler oldu. Karadeniz insanının aklına her şey gelir. ’Karadenizlilerin kafası 12.00’den sonra çalışmaz’ konusuna gelince ben bunu gece 24.00’dan sonra yaptım. Gece yatmadım bunu yaptım. 3-4 saatte yaptım bunu. 15-20 santimetre karı rahatlıkla temizleyebiliyor. Yolları açtık fakat yakıt pahalı olduğu için arabasını fazla kullanan yok" diye konuştu.

Karabük’te sürücülerin karla imtihanı: Araçlar yolda kaldı
FOTOĞRAF 5
Title
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından sabahın erken saatlerinden itibaren bastıran kar yağışı, Karabük’te hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışının şiddetini arttırmasıyla beraber Safranbolu’da karla kaplı yolda zincirsiz ilerleyen araçların sürücüleri zor anlar yaşadı. Safranbolu-Bartın istikametine seyir halinde olan bazı araç sürücüleri rampalarda yolda kalırken, bazıları geri dönmek zorunda kaldı. Yoluna devam etmek için zincir takmaya çalışan sürücülerin yardımına Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri yetişti. Ekiplerin yardımcı olmasıyla birlikte sürücüler yoluna devam etti.
Title
Karayolları ve belediye ekipleri ana yol ve arterlerde tuzlama çalışmalarına devam ederken, polis ekipleri de sürücüleri trafikte dikkatli seyretmeleri ve zincir takmaları yönünde uyarılarda bulundu.
Title
Kar yağışının yarın gece saatlerine kadar etkisini devam ettireceği öğrenildi.<br>Öte yandan, Karabük’te bir vatandaş karın keyfini köpeğiyle birlikte kayarak çıkardı.
Title
Title
Karabük’te sürücülerin karla imtihanı: Araçlar yolda kaldı
Karabük'te sabah saatlerinde bastıran kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı. Karla kaplı yolda ilerlemekte güçlük yaşayan bazı sürücüler zincir taktı, bazıları ise geri dönüş yaptı.

Ardahan’da Sibirya soğukları
FOTOĞRAF 3
Title
Ardahan’da gece saatlerinde hava sıcaklığı sıfırın altında 25,9 dereceyi görürken, kentte her şey buz kesti. Soğuk havanın etkisiyle kentte araçlar, kapı kilitleri ve işyeri camları buz kesti. Bölgede en düşük sıcaklık ise Ardahan’ın Göle ilçesinde eksi 33,2 derece olarak ölçüldü.
Title
Kentte dondurucu soğukların hayatı olumsuz etkilediğini söyleyen Olcay Çağıl, \"Şu anda Ardahan donmuş vaziyette. İnsanlar soğuktan cadde ve sokaklara çıkamıyor. İçler acısı bir durumdayız. Soğuktan ne araçlar çalışabiliyor ne de biz kendimiz çalışabiliyoruz\" dedi.
Title
Ardahan’da Sibirya soğukları
Ardahan'da dondurucu soğuklar etkili olmaya devam ediyor. Soğuk hava, özellikle gece ve sabah erken saatlerde etkili olurken, vatandaşlar araçlarını çalıştırmakta güçlük çekti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.