Gündem İncirlike F-35

İncirlik’e F-35!

Parası ödenmiş 4 adet F-35 uçağımızı gasp eden ve Türkiye’yi de projeden dışlayan ABD komik bir eyleme hazırlanıyor. ABD Hava Kuvvetleri Komutanı David Goldfein, üzerinde hiçbir kısıt bulunmadığını iddia ettiği İncirlik Üssü’ne Amerikan F-35’lerinden getirebileceklerini ima etti.

M. Şakir Saraç Yeni Şafak
F-35 savaş uçağı
F-35 savaş uçağı

Türkiye’ye parasıyla F-35 vermeyen ABD, aynı jetleri S-400 kurulu olsa da İncirlik’ten uçurmayı planlıyor. Savunma haberleriyle tanınan Defense News, ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David L. Goldfein ile özel bir ropörtaj yaptı. “Türkiye S-400 alımına devam ederse, ABD Hava Kuvvetlerinin F-35’leri İncirlik’ten uçurmayacağını söylemek doğru olur mu?” sorusuna Goldfein, “Bence bu çok abartılı bir ifade olur. Söyleyeceğim şey, tehdidin bir değerlendirmesini yapacağımız ve tehdidin istihbarat değerlendirmesine dayanarak karar vereceğimiz. Uçurduğumuz her hava aracı için bu şekilde karar veriyoruz. Bu konuda bağlayıcı bir şey söylemek istemiyorum” diye cevap verdi.

David L. Goldfein

AÇIK KAPI MI? KESİNLİKLE!

Defense News’in “ABD’nin F-35’leri Türkiye’de faaliyete geçecek mi? ABD Hava Kuvvetleri şefi bunu reddetmedi” başlıklı haberin devamında ise Goldfein dikkat çekici ifadeler kullandı. Goldfein, “F-35 uçan bir bilgisayar sitemi. Bir bilgisayarı (F-35) düşman bir bilgisayara (S-400) bağlamazsınız. Bu, Türkiye’de F-35’leri asla uçuramayacağımız anlamına mı geliyor? Böyle bir şey söyleyemem. Çünkü gerçek zamanlı olarak tehdidi değerlendirmek gerekir. Ve her zaman yaptığımız gibi, bu şekilde karar vereceğiz” dedi. Komutanın ifadelerine şaşıran ve teyit etmek isteyen muhabir “Yani, gelecekte F-35’lerin Türkiye’de kullanılabilmesi için açık bir kapı bırakıyorsunuz” deyince Goldfein, “Kesinlikle” şeklinde karşılık verdi. Bu sözler, ABD ordusunun F-35’leri S-400 kurulu olmasına rağmen Türkiye’de de kullanmayı tasarladığı anlamına geliyor.

YANİ HER UÇAK GELEBİLİR

“Türkiye’yi F-35 programından çıkarmak için verilen son karar sizin sorumluluğunuzda olmayan politik bir karardı. Peki, ABD Hava Kuvvetleri İncirlik’te kullanılacak uçak türlerinde birtakım kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor mu?” sorusuna Goldfein, “Herhangi bir kısıtlama yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü yapılan mevcut sınırlamalar tamamen politika şeridinde. Ordularımız arası ilişkilerimiz her zaman olduğu kadar güçlü ve diplomatik tartışmaların sürmesine imkan vermek için ilişkileri her zamankinden daha da güçlü tutmamız gerekiyor” diye konuştu. Türkiye’nin S-400’leri alması sonucu ABD ve müttefik ülkelerin bu konuda endişesi olup olmadığı sorusu üzerine Goldfein, şunları söyledi: “Bu sadece bir ABD-Türkiye arasındaki bir tartışma değil. F-35 kullanıcısı tüm ülkeleri ilgilendiren bir mesele, bu teknolojiyi sadece ABD için korumuyoruz. F-35 kullanan ülkelerin hepsi F-35 projesine katkıda bulundu ve yatırım yaptı. F-35 kullanan ülkeler arasında çok iyi bir dayanışma var. Umuyorum ki, hâlâ değerli bir müttefik olan Türkiye ile bu meseleyi bir şekilde çözebiliriz.”

Aldınız ama çalıştırmayın

Mike Pompeo
  • Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasını bozmak için 2 yılı aşkın süredir kampanya başlatan ancak bir sonuca ulaşamayan ABD, şimdi de bu savunma sisteminin aktive edilmemesini istiyor. Atlantik ötesinin alışıldık tehditlerine bir yenisini daha ekleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, F-35 projesinden dışlanan Türkiye’ye yönelik ilave yaptırımlar devreye sokabileceklerini iddia ederek “Açıkçası S-400’lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu” dedi. Amerikan Bloomberg kanalına yaptığı açıklamada Pompeo, Türkiye’nin teslim almaya başladığı S-400’lerin aktif hale getirilmesini ‘kabul edilemez bir adım’ olarak nitelendirdi. İlk aşamada Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılmasını sağladıklarını hatırlatan Pompeo, “Ankara’ya uzun zamandır S-400 ve F-35’lerin uyumsuz olduğunu anlatıyoruz. Bu sistemin (S-400) bir kısmını teslim aldılar, Türklerin bunu tekrar gözden geçirmesini istiyoruz” dedi.
  • MUTLULUK DUYARIM!
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise ABD’nin düşmanları yasası (CAATSA) kapsamında atılacak adımlara Donald Trump’ın karar vereceğini vurguladığı haftalık basın toplantısında şunları söyledi: “Başkan (Donald Trump), Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) ile istişare ediyor ve karar vermesi için herhangi bir takvim bulunmuyor. Bu konuyu Başkan ve Bakan’a bırakmak istiyorum. Bu zamana kadar attığımız adımlar oldukça önemli. NATO üyesine yaptırım uygulamak çok çok ciddi bir durumdur. Başkan ve Bakan CAATSA yaptırımları konusunda bir karara vardığında gerekli açıklamayı yapmaktan mutluluk duyarım.”

Trump'tan S-400 açıklaması: Türkiye'yi suçlamıyorum
DÜNYA
Trump'tan S-400 açıklaması: Türkiye'yi suçlamıyorum
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.