Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem İstanbulda casus operasyonu MİTin teknik takibiyle yakalandılar
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Birleşik Arap Emilikleri'nin casusları nasıl yakalandı - İstanbul'daki casus operasyonu

İstanbul'da casus operasyonu: MİT'in teknik takibiyle yakalandılar

İstanbul'da yakalanan iki Birleşik Arap Emirlikleri casusunun suçüstü yapılmasına dair ilk detaylar gelmeye başladı. Operasyonun MİT koordinesinde Emniyet birimlerinin desteği yapıldığı öğrenildi. Casusların ilk andan itibaren takip edildiği, "Cemal Kaşıkçı cinayetine dair MİT'in takibinde olan bir isimle çok fazla iletişim kurmalarının" ardından gözaltına alındıkları kaydedildi.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
İstanbul'da yakalanan ajanların Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bağı araştırılıyor.
İstanbul'da yakalanan ajanların Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bağı araştırılıyor.

Türkiye, son yıllarda terörle mücadelenin her unsurunda çok etkin bir şekilde kullandığı istihbari gücünü, bu kez İstanbul'da yakaladığı iki casusla tüm dünyaya bir kez daha ispat etmiş oldu.

Milli İstihbarat Teşkilatı, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan iki istihbarat subayını yakalayarak gözaltına aldı. Bu gibi durumlar ülkelerin 'arka kapı' diplomasisi ile olayı kendi aralarında hallettiklerine dikkati çeken istihbari kaynaklar, bu olayın hem Reuters hem de El Cezire gibi iki güçlü kaynakla tüm dünyaya duyurulmasının önemine vurgu yaptı.

İlk andan itibaren izlendiler

Operasyona ilişkin detaylar da netleşmeye başladı. Yeni Şafak'ın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, gözaltına alınan isimler ilk andan itibaren fiziki ve teknik takip altındaydı.

BAE'li casusların, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti kapsamında MİT'in teknik takibinde olan bir isimle iletişim trafiğinin sıklaşmasıyla operasyon için düğmeye basıldı.

Havalimanına inişlerinden bugüne kadar takip altında olan iki ismin İstanbul'a eğitim amaçlı geldiği kaydedildi.

İtiraf ettiler

Gözaltına alınan iki ismin sorgularının bizzat MİT'in bu konuda yetkin bir ekibi tarafından yapıldığı öğrenilirken, söz konusu isimlerin 'istihbari faaliyetler' kapsamında İstanbul'da bulunduklarını itiraf ettikleri öğrenildi.

BAE'li casusların, Kaşıkçı cinayetinde görev üstlenen bir kişiyi Türkiye dışına çıkarmak için buraya gelip gelmedikleri sorusu şuan için henüz yanıtlanmadı. Ancak güvenlik güçlerinin tüm bu ihtimaller için geniş kapsamlı bir çalışma yaptığı biliniyor.

Henüz temas kurmadılar

Öte yandan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, olayın üzerinden yaklaşık 5 gün geçmesine rağmen Birleşik Arap Emirliklikeri ne Büyükelçilik ne Konsolosluk ne de Dışişleri Bakanlığı nezdinde Türkiye ile herhangi bir temas kurmadı.

REKLAM

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
GÜNDEM
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

Kaşıkçı olayının olağan şüphelileri: Selman, Sisi ve Al Maktum
GÜNDEM
Kaşıkçı olayının olağan şüphelileri: Selman, Sisi ve Al Maktum

MİT'ten yabancı örgütlere Kaşıkçı dersi
GÜNDEM
MİT'ten yabancı örgütlere Kaşıkçı dersi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.