Gündem İstikrarlı Türkiyeden yanayız

İstikrarlı Türkiye’den yanayız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin yaptırım politikasını eleştirerek, Avrupalılar olarak Türkiye’de istikrarlı ekonomik gelişme istediklerini kaydetti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İstikrarlı Türkiye’den yanayız
​​Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas

Berlin’de düzenlenen Alman Büyükelçiler Toplantısı’nda konuşan Maas, ABD’nin kısa süre önce Türkiye’ye yönelik de yaptırımlar ve ek vergiler uyguladığını hatırlattı. Maas, “Biz Avrupalılar olarak, Türkiye’de istikrarlı ekonomik gelişmeye ilgi duyuyoruz” dedi. Maas, gelecek hafta Türkiye’ye yapacağı ziyarette Türkiye’deki ekonominin durumu konusunu da Türk hükümetiyle görüşeceğini kaydetti.

EKONOMİK DÜZEN SORGULANIYOR

Son dönemde kurallara dayalı ekonomik düzenin sorgulandığını söyleyen Maas, “Korumacılık yerine açık olma ile daha fazla şeyler başarılır. Bu sadece siyasi olarak değil, ekonomik alanda da geçerli” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki ticareti etkileyen ABD’nin yaptırımlarına ilişkin Maas, Avrupa’nın enerji politikasının, yaptırımlarla etkilenmek istenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Almanya ve Avrupa’nın ucuz enerji fiyatlarına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Maas, ABD’nin Avrupa’ya sıvı gaz satmak istemesinin, kendileri için ancak arzın genişlemesine bir katkı olacağını kaydetti. Maas, “Ancak satın alma kararlarının yaptırımlarla zorlanarak değil fiyatlara göre verilmesi lazım” diye konuştu. Trump’ın Alman otomobil şirketlerine yönelik tehditlerine ilişkin de Maas, “Alman otomobilleri ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit değil. Alman otomobilleri daha çok Amerikan caddelerini güvenli yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

  • İRAN’A YARDIM
  • Maas, ABD’nin Çin’e yönelik yaptırımlarına da değinerek, "ABD ile Çin arasındaki ticari ihtilaf bizi sadece endişelendirmiyor, bizi vuruyor" ifadesini kullandı. ABD’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a yaptırımlar uygulayacağını açıkladığına işaret eden Maas, bundan dolayı bazı şirketlerin İran’dan çekilmek istedigini anımsattı. Maas, İran’da kalmak isteyen şirketlere mümkün olduğunca yardım etmek istediklerini ifade etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.