|

Memura sicil affı rafa kalktı

Meclis'te bu hafta görüşülmesi beklenen memur disiplin affı tasarısı yine rafa kaldırıldı. Disiplin affının son anda gündemden çıkarılması memurları hayal kırıklığına uğrattı

Yeni Şafak
00:00 - 9/06/2006 Cuma
Güncelleme: 14:01 - 6/06/2017 Salı
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
 • BEHÇET GÜNGÖR/ ANKARA

  Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi beklenen 20 bin 543 memurun işten çıkarılmasına, terfi alamamasına neden olan disiplin cezalarına af getiren tasarı yine rafa kaldırıldı.

  Memurlar, hükümet tarafından 2 yıl önce yapılan toplu görüşmelerde mutabakat altına alınan memur disiplin affının bu yasama döneminde yine çıkmıyor. Tasarıyla 23 Nisan 1999 tarihinden 14 Şubat 2005'e kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilen bazı cezalar ve buna bağlı sonuçlar affedilecekti. Memur disiplin affı daha önce 1 Mart'ta gündeme gelmesi planlanmış ancak Meclis'te nitelikli çoğunluk olan 330 milletvekilinin oyu sağlanamayacağı endişesiyle son anda Meclis gündeminde çıkarılmıştı. Tasarı askeri personel, hakimler ve savcılar ile yüz kızartıcı suçları kapsam dışı tutuyor. Alınan bilgiye göre, memur disiplin affının son anda Meclis gündeminde çıkarılmasındaki gerçek sebebin, daha önce görevden alınan bürokratların bu afla göreve dönmesinden duyulan endişeden kaynaklandığı belirtiliyor. AK Parti hükümeti döneminde görevden alınan bin 900 üzerinde bürokratın olduğuna işaret eden yetkililer, bu affın çıkması durumunda bu bürokratların göreve tekrar geri döneceğini ifade ediyor. Disiplin affının gelecek yasama döneminde de Meclis gündemine gelip gelmeyeceği belli olmadığı ifade edildi.

  MEMURUN GÖZÜ BU YASADA

  Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, memurun dört gözle bu affı beklediğini belirterek, bu affın son anda gündemden çıkarılmasının kendilerini şok ettiğini söyledi. Aksu, bu affın çıkması için son bir ayda 3 bakan ve 3 grup başkanvekiliyle görüştüklerini ifade ederek, "Bize bu konuda umut verdiler. Bu karar bizi üzmüştür. Hükümet adına şık bir davranış olmamıştır" diye konuştu.


 • #Arşiv
  #Yeni Şafak Arşiv
  18 yıl önce