Gündem Ruhsatsız tüfek cinayete davetiye

Ruhsatsız tüfek cinayete davetiye

Türkiye’de 2017 yılında 3 bin 494 vatandaşımız öldürülmesine rağmen bireysel silahlanma hız kesmiyor. Özellikle internet üzerinden illegal ruhsatsız av tüfeği satışı cinayetlere davetiye çıkarıyor.

Ayşe Mine Alioğlu Yeni Şafak
Silah tutkunları, internet üzerinden 250 liradan başlayan fiyatlarla av tüfeğine sahip olabiliyor
Silah tutkunları, internet üzerinden 250 liradan başlayan fiyatlarla av tüfeğine sahip olabiliyor

Ruhsatsız av tüfeği satan kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören mevzuata rağmen bireysel silahlanmanın önü alınamıyor. İllegal yollardan internet veya televizyon kanalları aracılığıyla satılan tüfekler, cinayetleri tetikliyor. 2017 yılında işlenen 3 bin 494 cinayetten 422’sini bu tür tüfeklerle işlenen suçlar oluşturuyor. Katledilenlerin büyük çoğunluğu da yine kadınlar. Sadece son 6 ayda 121 kadın katledildi. Ruhsatsız tüfek almak isteyen kişilerin internet arama motoruna ‘av tüfeği almak istiyorum’ ya da ‘havalı av tüfeği’ yazmaları yetiyor. Silah tutkunları, internet üzerinden 250 liradan başlayan fiyatlarla av tüfeğine sahip olabiliyor. Ruhsatlı bir av tüfeği sahibi olmak için ise, kaymakamlığa dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, sicil kaydı ve aile hekimliğinden alınacak sağlık raporu yeterli.

Psikiyatrist Dr. Murat Altın

PSİKOLOJİK TESTTEN GEÇMELİ

Öfke ve silahlanma konusunda çalışmaları bulunan Psikiyatrist Dr. Murat Altın, ateşli silah almak isteyenlerin kapsamlı bir psikiyatrik muayeneden geçmesi gerektiğini ifade etti. Altın, "Bu kişilerin öz geçmişlerinde, okul, aile, ilişkiler, meslek, askerlik gibi konularda dikkat çekici özellikleri olup olmadığına, alkol ve madde kullanımı bağımlılığı olmadığına mutlaka bakılmalı. Bedensel, ruhsal ve akli olarak silah almalarına engel bir durum olmadığı tespit edilmeli. Kişilik bozukluğu, alkol bağımlılığı, bunama, zeka kusurları ve dürtü kontrol problemleri, aktif psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler silah ruhsatı alamazlar" diye konuştu.

REKLAM

Dr. Ayhan Akcan

Şikayet etmekten kaçınmayın

Bireysel silahlanmayla mücadele eden Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayhan Akcan, ruhsatsız silah satışı yapanların şikayet edilmesini istedi. Akcan, “Ateşli silahların 50 milyon euroluk bir piyasası var. Silah üreticileri, teşhir ederek yurt dışına pazarlıyor. 2017’de Emniyet bir genelge yayınlayarak, ruhsatsız satışı yasakladı. İnternet üzerinden online ruhsatsız satış yapan kişileri şikayet etmekten asla kaçınmayın” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.