Gündem Sahile toplananlar bu kez umduğunu bulamadı En son 6 sene önce yaşamıştık

Sahile toplananlar bu kez umduğunu bulamadı: En son 6 sene önce yaşamıştık

Bartın'da 2 gün etkili olan poyraz nedeniyle deniz suyu sıcaklığının 10 dereceye kadar düşmesi sonucu istavritler kıyıya vurunca vatandaşlar balıkları kovalara ve çuvallara doldurarak evlerine götürdü. Bu akşam sahili dolduranlar ise umduklarını bulamadı. Köyde balıkçılık yapan İrfan Kalafat, "Çok şiddetli poyraz 3 gündür devam ediyor. Deniz çok soğudu, balık şoka girerek, karaya vuruyor. Ama bu balık artık kesilir, çok az lodos eserse balık zaten kaçar, bundan 6 sene önce yaşamıştık. Ama bu kadar değildi" diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Sahile toplananlar bu kez umduğunu bulamadı: En son 6 sene önce yaşamıştık
Balıkların kumsala vurduğunu duyan yüzlerce vatandaşlar ellerinde çuvallarla, kovalarla, el fenerleriyle sahile koştu.

Amasra ilçesi Avara Göçgündemirci sahilinde deniz suyunun hızlı soğuması nedeniyle şoka giren istavritler iki gündür kıyıya vurdu. Balıkların kumsala vurduğunu duyan yüzlerce vatandaşlar ellerinde çuvallarla, kovalarla, el fenerleriyle sahile koştu. 500 metrelik sahil şeridi boyunca dizilenler ellerindeki fenerler yardımıyla kumsala vuran balıkları topladı.

Karadeniz'de tonlarca balık kıyıya vurdu: Kovasını alan sahile koştu
FOTOĞRAF 17
Title
Deniz suyunun aniden soğuması sebebiyle Avara Göçkündemirci sahilinde tonlarca istavrit kıyıya vurdu.
Title
Yaklaşık 500 metre uzunluktaki sahil şeridi boyunca kumsa yüzeyini tonlarca balık kaplarken 7'den 70'e yüzlerce vatandaş ellerinde kova, çuval ve poşetlerle balık toplamak için sahile akın etti.
Title
Kadını erkeği çok sayıda vatandaşın ellerinde fenerlerle kıyıda biriken balıkları topladığı anlar ilginç görüntü oluşturdu.
Title
Vatandaşlardan Ramazan Şen, poyraz esmesi nedeniyle deniz suyunun soğuduğunu ve 2 akşamdır ciddi bir balık akını olduğunu söyledi.
Title
Şen, Ben de bu akşam yaklaşık 40 kilo balık topladım. Kendim denizciyim ama şimdiye kadar böyle bir şey görmedim. Büyüklerimiz 20 yıl önce böyle bir şey olduğunu söylüyor ama bu kadar da değilmiş. Bu akşam yüzlerce kişi balığa doydu. dedi.
Title
Köy sakinlerinden Nevzat Yelkenci de denizin ani soğuması nedeniyle tonlarca istavritin sahile vurduğunu ve birçok kişi gibi kendisinin de kovalarla sahile geldiğini belirterek, Burada 100 kilo toplayan var. Daha önce de bu olayı yaşamıştık ama böylesi olmamıştı. ifadesini kullandı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Karadeniz'de tonlarca balık kıyıya vurdu: Kovasını alan sahile koştu
Deniz suyunun soğuması ile birlikte Bartın'ın Amasra ilçesinde tonlarca balık kıyıya vurdu. Eline kova, poşet ve çuvalları alan yüzlerce kişi sahile akın ederek balıkları topladı.


2 gündür yaklaşık 2 tona yakın balığın toplandığı sahile bu akşam da vatandaşlar akın etti. Ancak rüzgarın yön değiştirmesiyle, vatandaşlar bu kez umduklarını bulamadı. Kumsalda fenerleriyle bekleyenler elleri boş dönmek zorunda kaldı. Umutla beklemeye devam edenlerin görüntüsü ise ilginç anlar oluşturdu.

'HABERLERDE DUYDUK, 60 KİLOLUK KOVALARLA GELDİK'

Amasra’dan balık tutmak için geldiğini söyleyen Yaşar Ünal, şöyle konuştu:

"Dün akşam Göçgündemirci sahilinde balığın karaya vurduğunu duyduk. İnsanlar kovaları dolduklarını söylediler. Biz de bu akşam geldik. Ama görünürde balık yok gibi bekleyeceğiz, artık bu gece yanımızda getirdiğimiz 2 kovayı doldurmayı düşünüyoruz. 60 kiloluk kovalarla geldik. Dün akşam tonlarca balık tutulmuş, haberlerde gördük. Bakalım biz tutabileceğiz mi?"

DHA

'BEN BALIKÇIYIM, BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİK'

Köyde balıkçılık yapan İrfan Kalafat, "Çok şiddetli poyraz 3 gündür devam ediyor. Deniz çok soğudu, balık şoka girerek, karaya vuruyor. Bu gece ilerleyen saatlerde balık bekliyoruz. Ufak tefek tuttuk ama az. Dün akşam biz zaten 200 kilo balık tuttuk. Yani 3 günde 2 tonun üzerinde balık tutulmuştur. Ama bu balık artık kesilir, çok az lodos eserse balık zaten kaçar, bundan 6 sene önce yaşamıştık. Ama bu kadar değildi. O zamanlarda da 1 gün sürmüştü. Bu kadar hiç görmedik" diye konuştu.

Balıkta av sezonunun açılmasıyla boy denetimleri başladı: 7 ton istavrite el konuldu
FOTOĞRAF 11
Title
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Gürpınar İrtibat bürosu Su Ürünleri Kontrol Görevlileri, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı Gürpınar Karakol Komutanlığı personelleri, İBB Zabıta Daire Daire Başkanlığı Deniz Zabıta Amirliği personelleri ile beraber yapılan ortak denetimlerde 1 Eylül 2021 ile 6 Eylül 2021 tarihleri arasında, yaklaşık 7 ton ağırlığında küçük boyda istavrite boy yasaklarına aykırı avlanıldığından dolayı 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında el konuldu.
Title
Toplam 5 kez idari para cezası uygulandı. El konulan balıkların mülkiyeti kamuya geçirdi.
Title
Balıklar, sosyal yardım kurumuna bağışlandı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Balıkta av sezonunun açılmasıyla boy denetimleri başladı: 7 ton istavrite el konuldu
1 Eylül itibariyle Su Ürünleri Av Sezonun açılmasıyla Beylikdüzü ilçesinde bulunan Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde 6 Eylül tarihine kadar yapılan ortak denetimlerde boy yasağına aykırı avlanılan yaklaşık 7 ton civarında 414 kutu küçük boyda istavrite el konuldu. Balıklar sosyal yardım kurumuna bağışlandı.

Karadeniz’de ‘istavrit’ bolluğu: Fiyatı yarıya düştü
FOTOĞRAF 7
Title
Karadeniz'de balıkçılar bu yıl sezona istavrit bereketi ile başladı. İstavriti, mezgit ve barbun takip ederken, az miktarda olsa da palamut ve hamsi avlanıyor.
Title
İlk gün tezgahlarda kilosu 30 liradan satılan istavritin fiyatı 15 liraya kadar düştü.
Title
Ordu'da 16 yıldır balıkçılık yapan Ferhat Dönek, balık fiyatlarının ilk haftaya göre, uygun olduğunu söyledi. İstavrite rağbet olduğunu belirten Dönek Şu anda bol miktarda istavrit var. Palamut gözükmedi ama ilerleyen zamanlarda onun da bollaşmasını bekliyoruz. Bir ay sonra da hamsi avı başlayacak. Vatandaşlarımız genel olarak istavrite rağbet gösteriyor. Diğerleri zaten buğulamalık somon, levrek, çupra. Onlara rağbet gösteriyorlar. Fiyatlar günlük değişiyor. İstavrit bugün 15 lira, barbun ve mezgit ise 30 lira. Levrek, çupra ve somon da 60 liraya satılıyor. Vatandaşlar bütçesine göre balık alıyor, balık bol miktarda çıkarsa fiyatlar da düşer dedi.
Title
Ömer Lütfi Aydın da balığın bollaşmasıyla fiyatların düşeceğini belirterek Şu anda balık fiyatları normal. Herhalde ileride daha da uygun olabilir. Biz daha çok palamut ve hamsi tüketiyoruz ama bütün balıklara da rağbet gösteriyoruz diye konuştu.
Title
Necdet Koyun ise Fiyatları uygun buldum. Sezon yeni açılmasına rağmen iyi. Balıklar da yavaş yavaş bollaşıyor. Herkes istediği şekilde alıp yiyebiliyor. İstavrit, barbun, mezgit daha çok tüketiyoruz dedi.
Title
Title
Karadeniz’de ‘istavrit’ bolluğu: Fiyatı yarıya düştü
Karadeniz'de balıkçılar, yeni av sezonuyla ağlarını denize bırakmaya devam ediyor. Ordu'da istavrit bereketi tezgahlara da yansıdı, ilk günlerde 30 liradan satılan istavritin fiyatı yarı yarıya düştü.

Yasak bitti tezgahlar şenlendi: Kilosu 15 liradan istavrit en çok talep gören balık oldu
FOTOĞRAF 6
Title
1 Eylül'de av yasağının sona ermesiyle Trabzon'daki balık pazarında da hareketlilik yaşanıyor. Yeni sezonda tezgahları dolduran istavritin kilosu 15 lira, somon, levrek ve çupra 50 lira, mezgit ise kilosu 20 liradan satışa sunuldu.
Title
Yeni sezondan umutlu olduklarını belirten balıkçı Mehmet Örseloğlu Vira bismillah diyerek sezonu açtık. Bu sezon, bol istavrit avladık. Bunun yanında bol miktarda çinekop, palamut da bekliyorduk ama maalesef şu anlık sadece istavrit var. Sezon açılmadan önce istavritin kilosu 60 lirayı bile bulabiliyordu. Şimdi 15 lira ile tezgahtaki yerini aldı. Havaların soğuması ile fiyatların düşmesini ve tezgahlarda çeşidin artmasını bekliyoruz dedi.
Title
Balıkçı Yakup Bektaşoğlu, 2 hafta sonra tezgahlarda fiyatların düşeceğini belirterek Tezgahlarımızı av sezonu açılınca istavrit süsledi. Şu anda fiyatı 15 lira. Sezon açılmadan 3 gün önce fiyatı 50 liraydı. Biraz zaman geçince fiyatı daha da düşecek ve tezgahta hamsi çeşitlenecek. Palamut ve hamsiden de umutluyuz. Gelen vatandaşlar da çok memnunlar. Bu sezon çok umutluyuz diye konuştu.
Title
Balık almaya gelen Fatma Aydınlı da Bu sezonun ilk balığını alıyoruz. Bugün istavrit aldım. Fiyatlar uygun. Tezgahların daha da şenlenmesini bekliyoruz dedi.
Title
Title
Yasak bitti tezgahlar şenlendi: Kilosu 15 liradan istavrit en çok talep gören balık oldu
1 Eylül'de av yasağının bitmesiyle tezgahlar da şenlendi. Trabzon'daki balık pazarında hareketlilik yaşanırken, kilosu 15 liraya satılan istavrit en çok ilgi gören balık türü oldu.

Balıkçılar 'vira bismillah' dedi: Trabzon'da istavrit bolluğu yaşandı
FOTOĞRAF 7
Title
Çarşıbaşı ilçesindeki Yoroz Balıkçı Barınağı'nda dün akşam saatlerinde düzenlenen 2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış töreninin ardından denize açılan balıkçıların ağlarına, Karadeniz'in Trabzon, Giresun ve Hopa açıklarında istavrit balığı takıldı.
Title
Saat 00.00 itibarıyla ağlarını denize bırakan balıkçıların avladıkları istavrit, teknelerle en yakın kıyıya ulaştırıldı. Buradan da soğuk hava deposu bulunan kamyonetlerle Trabzon Balık Hali'ne taşınan balıklar, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kısa sürede tükendi.
Title
Balıkçı Recep Denizer, bugünün yeni sezonun ilk günü olduğunu anımsatarak, balıkçı camiasına hayırlı ve bereketli bir sezon diledi. Yeni sezona istavrit ile başladıklarını ancak palamudun da bol olacağını ümit ettiklerini belirten Denizer, Palamut için şu anda bir şey söylemek mümkün değil ama tahminler var. 3-5 gün geçtikten sonra güzel şeyler söyleyecek olduğumuzu düşünüyorum. Zonguldak tarafından güzel haberler geliyor, Sinop tarafından güzel haberler geliyor. Şu anda istavrit var, bir sıkıntımız yok. Halkımıza istavrit yedireceğiz şimdilik. diye konuştu. Deniz suyunun şu anda çok sıcak olduğunun altını çizen Denizer, suyun soğumasıyla balık çeşitlerinin artacağını söyledi.
Title
Balıkçı Bahadır Özsandıkçı da teknelerin ilk gün istavritle kıyıya döndüğünü, 5-10 gün sonra palamut bolluğunun başlamasını bekledikleri kaydetti.
Title
Vatandaşımız bu sene ucuza balık yiyebilecek öyle görünüyor ilk günden. diyen Özsandıkçı, şöyle konuştu: İstavrit var, 5-10 gün sonra palamut balığı başlar, akabinde hamsi gelir. Vatandaş bugün 20-25 lira arasında istavrit balığı yiyecek. İlerleyen günlerde 20 liraya düşmesi bekleniyor. Deniz suyu şu anda sıcak. Biraz daha balığın toplanması lazım. Bu sene sezon iyi olacak gibi görünüyor. Şu an itibarıyla Trabzon Hali'ne 1000 kasanın üstünde balık geldi, halen de gelecek var. Tahminim 1500-2000 kasayı bulur. Her kasada 15 kilogram balık oluyor.
Title
Title
Balıkçılar 'vira bismillah' dedi: Trabzon'da istavrit bolluğu yaşandı
Av yasağının sona ermesinin ardından "vira bismillah" diyerek denize açılan Trabzon'daki balıkçılar, istavrit bolluğuyla kıyıya döndü.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.