Gündem Selman için çember daralıyor Sırada Magnitsky adımı var

Prens Selman için Magnetsky yasası talebi

Selman için çember daralıyor: Sırada Magnitsky adımı var

İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen ve cesedinin başına ne geldiği konusunda çeşitli sorular türetilen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti Veliaht Prens Selman için sonun başlangıcı olma noktasında hızla ilerliyor. CIA Başkanı Haspel'in ardından MİT Müsteşarı Fidan'ın da ABD Senatosu'na 'reddedilemeyecek kadar gerçek' bilgiler sunmasının ardından delegelerin büyük çoğunluğu cinayetin 1 numaralı isminin Veliaht Prens Selman olduğu görüşünde birleşti. Senatonun bir sonraki adımının Magnitsky yasasını Selman için işletmek ve ilk etapta milyarlarca dolar mal varlığını dondurmak olabileceği üzerinde duruluyor.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ı Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan tasarı ABD Senatosu'nda görüşülüyor.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ı Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan tasarı ABD Senatosu'nda görüşülüyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, her geçen gün 'Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhhamed bin Selman için yolun sonu' anlamına gelebilecek bir hal alıyor.

Türkiye'nin elindeki cinayete ilişkin bilgi ve belgeler, Kaşıkçı olayının ilk günden bu yana uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınması, dünya medyasının oldukça etkin kullanılması gibi adımlar 'bir süre sonra unutulur' diye düşünülen Kaşıkçı cinayetini sürekli sıcak tuttu.

Erdoğan Arjantin'de muhataplarına cinayeti anlattı

Arjantin'deki G-20 Zirvesi öncesinde Kaşıkçı cinayetini her platformda yüksek sesle dile getiren Türkiye, olaya ilişkin istihbari belge ve bilgileri de ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Almanya ve Suudi Arabistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerle paylaştığını açıklamıştı.

Zirve sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer ülkelerin başındaki isimlerle yaptığı ikili görüşmelerde bu konuyu gündeme taşıdı ve basın toplantısında Kaşıkçı cinayetine ilişkin konuların altını önemle çizdi.

G-20 Zirvesi dönüşü süreç hızlandı

Zirvenin ardından aynı anda hem Türkiye'de, hem ABD, hem de Birleşmiş Milletler nezdinde önemli gelişmeler yaşandı. Kaşıkçı cinayetine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca iki isim hakkında yakalama kararı çıkarılırken, ABD Senatosu'nda CIA Başkanı Gina Haspel'in yaptığı sunumun ardından senatörlerde Prens Selman'ın bu cinayetin başında olduğu görüşü ağırlık kazandı. Aynı dönemde BM çok önemli bir açıklama yaparak, Kaşıkçı cinayetinde uluslararası araştırma gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman.

Sırada Magnitsky yasasının uygulanması var

Bu gelişmeler arasında özellikle ABD Senatosu'nda yaşananlar ayrı bir önem taşıyor. Senatoya sunum yapması beklenen CIA Başkanı Haspel, ilk önce ABD Başkanı Trump'ın vetosu nedeniyle senatonun huzuruna çıkamadı. Trump, senatodan gelen baskılar üzerine geri adım attı ve Haspel, Kaşıkçı cinayetine ilişkin CIA'nin elindeki bilgi, belge ve özellikle MİT'in kendileriyle paylaştığı kimi kayıtları senatörlere anlattı.

Tüm bu sürecin ardından senatoda Kaşıkçı cinayetinde emri Veliaht Prens Selman'ın verdiği görüşü ağırlık kazandı. Bu kapsamda senatonun bu işin peşini bırakmayacağı ve Başkan Trump ile Damadı Kushner'in tüm çabalarına rağmen Selman için sert yaptırımlar uygulaması bekleniyor.

Bu adımlardan birinin de Magnitsky Yasası'nın Selman'a yönelik olarak uygulanması ve bir dizi yaptırımların yanı sıra veliaht prensin ABD'deki bankalarda bulunan hesaplarının da dondurulması öngörülüyor.

Magnitsky Yasası nedir?

  • Küresel Magnitsky Yasası, 2016 yılı Aralık ayında ABD kongresinden geçen ve dünya çapında insan hakları ihlali ve yolsuzluk sebebiyle ABD hazinesinin kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamasına olanak veren yasadır. İsmini Rusya'da yolsuzlukları ortaya çıkaran ve 2009'da hapiste şüpheli bir biçimde ölen vergi denetmeni Sergei Magnitsky'den almaktadır.

Kaşıkçı olayının olağan şüphelileri: Selman, Sisi ve Al Maktum
GÜNDEM
Kaşıkçı olayının olağan şüphelileri: Selman, Sisi ve Al Maktum
Rusya dönüşü flaş açıklama

Rusya dönüşü flaş açıklama

​Erdoğan, ABD ile mutabakatta sözlerin tutulmadığını ve gereken adımların atılacağını açıkladı.
İkinci yarı

İkinci yarı

​Devler Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, Real Madrid'i konuk ediyor.
Irak sınırına kadar!

'Irak sınırına' kadar!

​'Kamışlı hariç' ifadesi dikkat çekmişti, diplomatik kaynaklar açıklık getirdi.
Süre doldu<br>eller tetikte!

Süre doldu
eller tetikte!

ABD ile yapılan anlaşma gereği terör örgütü PYD'ye verilen süre doldu.
'Tüm YPG'li teröristler...'

'Tüm YPG'li teröristler...'

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
İşte o 10 madde

İşte o 10 madde

​​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.

En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.

Yunanistan'ın <br>çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.