GündemTalimatı ağzında getirmiş

Talimatı ağzında getirmiş

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada flaş bir gelişme yaşandı. Teröristlere eylem talimatını ileten ve Bayrampaşa Çevik Kuvvet'e saldırıda ölü ele geçirilen terörist Berna Yılmaz’a yardım yataklıktan Mithat Öztürk gözaltına alındı.

Mustafa Sait ÖzkanYeni Şafak
Şehit Savcı M.Selim Kiraz
Şehit Savcı M.Selim Kiraz

Sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevkedilen Mithat Öztürk'ün sevk yazısında da Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik eylem talimatını, eylemcilere Berna Yılmaz’ın ilettiği anlatıldı.

SD KARTI AĞZINDA SAKLAMIŞ

Yılmaz’ın, eylemden 15 gün önce yurtdışından ülkeye giriş yaptığı, örgütün yurtdışındaki yöneticilerinden aldığı ve ağzında getirdiği SD kart içerisindeki eylem talimatını Halkın Hukuk Bürosu vasıtasıyla teröristlere ilettiği belirtildi.

ÖZTÜRK'ÜN SİCİLİ KABARIK

Öztürk’ün, yurtdışı çıkış işlemlerinde kolaylık sağlamak için Yılmaz’ı, muhasebeciliğini yaptığı şirkette çalışmış gibi gösterdiği; işe giriş tarihini 16 Ekim 2014’te yaptığı, çıkış tarihini ise savcı Kiraz’ın şehit edildiği 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirdiği tespit edildi.

REKLAM

Öztürk’ün Tunceli’de öldürülen PKK'lı Kenan Günyel’i de aynı şirkette çalışıyormuş gibi gösterdiği; 1992'de de PKK'lıların cenazelerinde güvenlik güçlerine saldırıda bulunduğu, adli işlem geçirdiği öğrenildi.

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı
Gündem

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye rejiminin terör örgütü YPG'yi korumak için Afrin'e girmesinin felakete yol açacağını söyledi.
'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'
Gündem

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, çocuk istismarına karşı komisyon kurulduğunu belirterek "6 Bakandan oluşan komisyon kuruldu. Amaç çocukların daha etkin korunması olacaktır. Her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir." dedi.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.