Gündem TSK gövde gösterisine hazırlanıyor En kapsamlı kış tatbikatlarından biri olacak

TSK gövde gösterisine hazırlanıyor: En kapsamlı kış tatbikatlarından biri olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri, en kapsamlı kış tatbikatlarından birine hazırlanıyor. 1-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta gerçekleştirilecek tatbikata Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de katılacak. Tatbikatta tank bölükleri, topçu bataryaları, keskin nişancı timleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, komandolar ve helikopterler görev alacak.

Haber Merkezi AA
Kış 2021 Tatbikatı 1-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta gerçekleştirilecek.
Kış 2021 Tatbikatı 1-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta gerçekleştirilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) son dönemin en kapsamlı kış tatbikatına hazırlanıyor. 1-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta gerçekleştirilecek Kış 2021 Tatbikatı'na Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurları da katılacak.

  • Tatbikatla, müşterek harekatın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonun sağlanması, envanterde bulunan, envantere yeni giren veya savunma sanayi firmalarınca geliştirilmekte olan harp silah ve araçlarının performanslarının da denenmesi amaçlanıyor.

TSK'dan nefes kesen tatbikat
GÜNDEM
TSK'dan nefes kesen tatbikat

Bunun yanında birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerinin denenmesi, kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesinin geliştirilmesi ile komuta kontrol sistemlerinin işletilmesinin sağlanması da tatbikatın diğer amaçları arasında yer alıyor.

Taarruz, hava hücum harekatı, havadan atma harekatı, hava ulaştırma ve lojistik destek faaliyetlerinin yerine getirileceği tatbikatta, tank bölükleri, topçu bataryaları, havan takımlarının yanı sıra keskin nişancı timleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, komandolar ve helikopterler görev alacak.

Azerbaycan askeri Kars'ta

Milli Savunma Bakanlığı, Kars'ta 1-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek 'Kış-2021 Türkiye-Azerbaycan Birleşik Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı' için Azerbaycan askerinin kente geldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "01-12 Şubat 2021 tarihleri arasında Kardeş Azerbaycan ile müşterek icra edeceğimiz 'Kış-2021 Türkiye-Azerbaycan Birleşik Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı' için Azerbaycan Ordusuna mensup kardeşlerimiz Kars'a geldi. Karabağ'da Ermenistan Ordusuna karşı büyük bir zafer kazanan kardeşlerimize büyük bir gururla 'hoş geldiniz' diyoruz. 'Tek Millet, İki Devlet' anlayışımızla 'tek yürek, tek bilek, tek yumruk' olarak çalışmaya devam edeceğiz" denildi.


Mehmetçik'ten gerçeğini aratmayan tatbikat
OYNAT 01:52
Mehmetçik'ten gerçeğini aratmayan tatbikat
Türkiye'de sadece Konya'da bulunan ve personele kimyasal, biyolojik ve radyolojik saldırılara karşı eğitimlerin verildiği TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında yapılan tatbikat, gerçeğini aratmadı .


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.