Gündem Türkiyeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimine Doğu Akdeniz tepkisi Kimin gerginlikten yana olduğu ortada

Türkiye'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Doğu Akdeniz tepkisi: Kimin gerginlikten yana olduğu ortada

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Doğu Akdeniz'de ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma sözde 5. parselde doğal gaz arama izni vermesine tepki göstererek, bu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye'nin kıta sahanlığını ihlal ettiğini bildirdi. Bilgiç, "Bu durum Doğu Akdeniz'de gerçekte kimin gerginlikten yana olduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiyeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimine Doğu Akdeniz tepkisi: Kimin gerginlikten yana olduğu ortada
Tanju Bilgiç

Sözcü Bilgiç, GKRY Bakanlar Kurulunun ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma sözde 5. parselde doğal gaz arama izni verdiği yönünde basına yansıyan haberler hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

"Doğu Akdeniz'de kimin gerginlikten yana olduğu açık"

  • Bilgiç, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden gelerek, tek taraflı olarak ilan ettiği sözde 5 numaralı ruhsat sahası için ExxonMobil-Katar Petrolleri Ortaklığına doğal gaz arama izni verdiğine dair haberler, Doğu Akdeniz'de gerçekte kimin gerginlikten yana olduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı: 'Terörle mücadelemizi sürdürmeliyiz'
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı: 'Terörle mücadelemizi sürdürmeliyiz'

"Kıbrıs Türklerinin hakları görmezden geliniyor"

Söz konusu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığını ihlal ettiğini vurgulayan Bilgiç, öte yandan bu tek taraflı adımın Kıbrıs Adası'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin haklarını da görmezden geldiğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye iki devletli çözüme tam destek veriyor
GÜNDEM
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türkiye iki devletli çözüme tam destek veriyor
  • Sözcü Bilgiç, "Türkiye, hiçbir yabancı ülkenin, şirketin veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla fırsat vermeyecek, ülkemizin ve KKTC'nin haklarını kararlılıkla savunmaya devam edecektir." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından Avrupa'ya sert Kavala tepkisi: Aldığınız kararın devamını getirmekten kaçının
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığından Avrupa'ya sert Kavala tepkisi: Aldığınız kararın devamını getirmekten kaçının

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.