HayatAmerikan usulü suikast

Amerikan usulü suikast

Buram buram Amerikan milliyetçiliği kokan Suikastçı, verdiği mesajlarla Amerikan emperyalizmini haklı göstermeye çabalayan tipik bir Hollywood güzellemesi. İstanbul’da çekilen sahnelerinde trajikomik hatalar barındıran film hemen her konuda Amerikan dış politikasına paralel tavrıyla dikkat çekiyor.

Suat KöçerYeni Şafak
Amerikan usulü suikast
Amerikan usulü suikast

Amerika’nın uluslararası arenada muhtelif ülkelerle sıklıkla restleştiği bu günlerde Hollywood’un milliyetçilik dozu yüksek yapımları da bir biri ardına vizyona giriyor. Faşizan hastalıkları nükseden Amerikan sineması uzun süredir nadasa bıraktığı hamasi filmleriyle ihtişamlı milliyetçilik dalgasını canlandırma yolunda yeni adımlar atıyor. Bunun son örneği bu hafta vizyona giren Michael Cuesta imzalı Suikastçı (American Assassin) oldu. Başrollerini Dylan O’Brien, Michael Keaton, Sanaa Lathan ve Shiva Negar’ın paylaştığı film, Amerikan karşıtı güçleri bir potada toplayıp kendi usulünce ayar vermeye çalışıyor.

HEP AYNI NAKARAT

Film, Mitch Rapp isimli genç bir adamın intikam yeminiyle başlıyor. Tatilde sevdiği kız arkadaşına evlilik teklifinde bulunduğu bir sırada sahil (elbette ki) radikal İslamcı örgütler tarafından basılarak taranır. Saldırıda sevgilisini kaybeden Mitch Rapp, iyileşir iyileşmez intikam için kolları sıvar. Eşgüdümle biçimde aynı örgütü takip eden CIA, Mitch’i kendi kadrosuna alır, eğittikten sonra da tehlikeli bir operasyona dahil eder.

REKLAM

BEN TEK SİZ HEPİNİZ

Suikastçı, Hollywood’un Ortadoğu ve İslam’a oryantalist bakışının tipik bir örneği aslında. Amerika’nın tüm düşmanları bir potada toplanmış; Rusya, İran, Ortadoğu ülkeleri, bilhassa Müslümanlar ve dahi ABD’yi sevmeyen herkes, film planında birinci derede potansiyel suçlu. Amerika’nın dünyadaki tüm yaramazları pataklayan, suçluları bulup cezalandırmakla mükellef, yeri geldiğinde en ağır şiddeti uygulamaktan geri duymayan ve buna tabii olarak hakkı bulunan, adalet dağıtıcısı misyonu Suikastçı’da da tüm ihtişamıyla devam ediyor. Yönetmen sözde terörist grupların İslam’la bağıntısını klasik/yüzeysel anlayışla şekillendirmiş. İslam kültürüne dair bazı bilgilerin şifrelendirilmesinden cihad kavramının neredeyse karikatürize bir biçimde sunulmasına değin, filmin alt metnini faş eden kasıtlı sahneler görmek mümkün.

REKLAM

Amerikan soslu türkiye

Film teknik olarak ortalama bir seviyeyi tutturuyor. Özellikle çatışma ve aksiyon sahneleri gerçekçi. Öte yandan Türkiye ve dolayısıyla İstanbul’a ait sahneleri ise bambaşka çelişki ve sıkıntılarla dolu. Her ne hikmetse yığınla görkemli, orijinal yapı ve sokağın bulunduğu Sultanahmet’te tamirat ve bakım çalışmalarının yapıldığı mekanların öne çıktığı karmaşık bir atmosfer oluşturulmuş. Görünen o ki yönetmen Michael Cuesta, adet olduğu üzere Türkiye’ye Oryantalist bir pencereden bakmayı tercih etmiş. Bunca masrafa girip devasa bir prodüksiyona soyunmuşken hiç değilse kötü Türkçeye, yabancı plakalara, yapay diyalog ve mantıkdışı aksiyonlara (jandarma örneğinde olduğu gibi) da bulaşmadan işinin hakkını verebilseymiş.

REKLAM
Bayern Münih-Beşiktaş
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağı Bayern Münih maçının ilk 11'leri belli oldu. Alman ekibinde Robben ve Ribery 11'de yer almadı. Şenol Güneş, stoper ikilisini Pepe-Vida yaparken sağ bekte Adriano'ya şans verdi. Tecrübeli teknik adamın forvetteki tercihi ise Vagner Love oldu.
Cenk Tosun'dan Bayern maçı öncesi Beşiktaş paylaşımı
Spor

Cenk Tosun'dan Bayern maçı öncesi Beşiktaş paylaşımı

Beşiktaş'ın Bayern Münih'le oynayacağı maçı öncesinde siyah beyazlıların eski oyuncusu Cenk Tosun, paylaşımda bulundu. Beşiktaş'a başarılar dileyen yıldız isim, "Kalbim ve dualarım sizinle" ifadelerini kullandı.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…