Hayat İlber Ortaylıdan Trumpa Kovboy kadar cahil

İlber Ortaylı'dan Trump'a: Kovboy kadar cahil

Bir konferansa katılan tarihçi ve yazar Prof.Dr.İlber Ortaylı, "Trump, zaten bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibariyle cahil bir adam" dedi. FETÖ ile ilgili konuşan Ortaylı, "Yabancı dünyada tartışıyorlar; 'uydurma bir darbe girişimidir' diye. Valla uydurma değil onu tartışmayacağım bile, bunlar insanların hayatını çalan bir şebekedir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
​İlber Ortaylıdan Trumpa: Kovboy kadar cahil
Prof. Dr. İlber Ortaylı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi tarafından Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezi'nde 'Türkiye'nin Yakın Tarihi' konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı yoğun ilgi ile karşılaştı. Konuşmasında devletlerin çökme nedenlerini anlatan Ortaylı şöyle konuştu;

  • “Maalesef devletlerin, orduya siyaseti karıştırması son derece tehlikelidir. Onun için bu son olaylar yani siyaset yoluyla orduya girme sebepleri ve FETÖ’müdür nedir, o son derece tehlikeli bir şeydir. Yabancı dünyada tartışıyorlar; 'Uydurma bir darbe girişimidir' diye. Valla uydurma değil onu tartışmayacağım bile, bunlar insanların hayatını çalan bir şebekedir. En iyi okullara kopya ile öğrenci sokuyorlar, imtihan kazanan subayları, uyduruk sıhhiye raporları ile eliyorlar, kabak insanları olmadık yerlere getiriyorlar ve Türkiye’yi kökünden kurutuyorlar."

Trump ve Clinton'ı eleştirdi

FETÖ gibi yapılanmaların arkasında ABD’de bulunan bir mekanizmanın olduğunu ifade eden Ortaylı, “Ne diye Trump gibi biri ya da madam Clinton gibi bir kadın, buradaki herifleri tutuyor. Trump zaten bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibari ile cahil bir adam. Etrafındaki müşavirleri, sekreterleri, bakanları fazla bir şey değiller. O Clinton dediğimiz hatun güzel, akıllı. Bir kocası var halktan çıkma fakat kendisi iyi bir üniversitede okudu. İstediği kadar seçkin olsun, ağzı laf yapar car car bir kadın. Ne işi var bunları tutacak orada, bir mekanizma var ki tutuyor. Önemli bir şey bu, onun üzerinde durulması gerekiyor“ diye konuştu.

İlber Ortaylı’dan kulağa küpe olacak tavsiyeler
HAYAT
İlber Ortaylı’dan kulağa küpe olacak tavsiyeler

İlber Ortaylı: Kardeş katlini anlamaya psikolojimiz yetmez
HAYAT
İlber Ortaylı: Kardeş katlini anlamaya psikolojimiz yetmez

İlber Ortaylı'nın canlı yayında çay içme tarzı sosyal medyayı salladı
OYNAT 00:31
İlber Ortaylı'nın canlı yayında çay içme tarzı sosyal medyayı salladı
Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın, katıldığı bir televizyon programında çay içme şekliyle sosyal medyada paylaşım rekoru kıran görüntüleri böyle kaydedildi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.