Hayat Çin, Hollywoodu sarsar mı?

Çin, Hollywood’u sarsar mı?

Salgında sinema sektörü, Hollywood dahil yara alırken virüsün çıktığı ülke olan Çin krizi fırsata çevirmiş görünüyor. 2021’de şu ana dek en yüksek hasılatı elde etmiş film Çin yapımı Merhaba Anne. Film dünyada 822 milyon dolar hasılat yaptı. Çin, dünya sinema bileti satışının da yüzde 30’undan fazlasına sahip.

Abone Ol Google News
Abdulhamit Güler Yeni Şafak
Salgın döneminde şaşırtıcı tablo: Çinde kriz fırsata döndü
Çin’de bu yıl en çok izlenen film Merhaba Anne

Yakın gelecekte sinemanın endüstriyel tarihini pandemi öncesi ve sonrası olarak ele almamız gerekecek. Zira salgın şartlarında uzun süre kapalı kalan salonlar, aksayan film üretimi ve dünyanın her yerinde benzer şekilde artan maliyetler sinema salonlarındaki tabloyu da etkiledi. Her ülke sinema endüstrisi farklı açılardan etkilense de gösterilen film sayısından hasılat ya da bilet satış verilerine kadar ciddi düşüşler söz konusu.

PEKİN, KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

Bütün dünyada bu tablonun tek istisnası belki de Çin. Zira 2021’de şu ana kadar en yüksek hasılatı elde etmiş film bir Çin yapımı olan Merhaba Anne. Film dünyada 822 milyon dolar hasılat yaptı (Bunun 821 milyon doları Çin’de). Şöyle bir kıyas yapalım. Box Office Mojo verilerine göre bu yıl en çok ses getiren Hollywood filmlerinden olan Hızlı ve Öfkeli 9, dünya çapında toplam 716 milyon dolar hasılata ulaşabildi. Dünyanın her tarafındaki sinema gösterim ağını elinde bulunduran Amerikan sinema endüstrisinin karşısında, sadece kendi ülkesinde on milyonlarca seyirciye ulaşabilen bir film sistemi var. Ve aslında bütün dünyanın karşısında böyle bir sistem söz konusu. Çin’in yakın gelecekte sadece bilet satış rakamları açısından değil sinema üretimi noktasında da merkez olma ihtimali uzak görünmüyor.

70 BİN SİNEMA SALONU, ON MİLYONLARCA İZLEYİCİ

Hasılat dediğimiz veriyi etkileyen faktörler önemli tabi ki. Sinema salonu sayısı, izleyici kapasitesi ve bilet fiyatları bunların başında geliyor. Diğer taraftan, hasılatı oluşturacak filmlerin menşei ve yaygınlığı da mühim. Bu açıdan baktığımızda Çin’de üretilen bir filmin Çin’de çok sayıda izleyiciye ulaşması işten bile sayılmıyor. Çünkü dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de on milyonlarca daimi sinema izleyicisi olduğunu varsayabiliriz. Ülkede 70 binden fazla sinema salonu mevcut. Ayrıca Çin, dünya sinema bileti satışının yüzde 30’undan fazlasına sahip.

Sinema bileti verisi iki şekilde belirtiliyor. Yaygın olan şekliyle bilet fiyatlarından elde edilen gelir hasılat olarak açıklanıyor. Ülkemizde ise satılan bilet sayısı üzerinden veri konuşuluyor. Hasılattan bilet sayısını bulmak içinse bilet fiyatlarına bakmak gerekiyor. Salgın şartları dünyanın her yerindeki etkinlik fiyatlarını etkilediği gibi sinema bilet fiyatlarına da yansıdı. Mesela ülkemizde salgın öncesi bilet fiyatları ortalama 17 TL civarındayken şimdilerde 25 TL’yi geçmiş görünüyor. 2009’de ise Türkiye’de ortalama bilet fiyatı 9 TL bandındaydı.

DÜNYANIN EN PAHALI SİNEMA BİLETİ

Dünyada ise bilet fiyatları ülkelerin milli gelirlerine oranla değişiyor. En pahalı sinema biletleri Bahreyn’de (17,48 dolar) ve İsviçre’de satılıyor (16,80 dolar). Bölgesel olaraksa İskandinav ülkelerinin en pahalı bileti aldıkları görülüyor (history-hub.com verilerine göre 15 doların üzerinde).

Amerika’da ortalama hayli düşüyor. Kuzey Amerika kıtasını kapsayan alanda sinema bileti ortalama fiyatı 8 dolar civarında. Asya’da ise Japonya 12,77 dolar ortalama ile başı çekiyor.

Çin’de ise durum karışık. Salgın öncesi 8 avro civarı olan bilet fiyatlarının seyri son dönem bunun biraz üzerinde olmakla beraber değişkenlik gösteriyor. Ancak dolar bazında baktığımızda ortalama bilet fiyatının da 8-10 dolar bandında olduğunu söyleyebiliriz. Bu hesapla, Çin’de bu yıl en çok izlenen film olan Merhaba Anne’yi 70 80 milyona yakın kişinin izlediğini söyleyebiliriz.

Çin’de bu yıl en çok izlenen ikinci film Dedektif Çin Mahallesi’nde 3
Çin’de bu yıl en çok izlenen ikinci film Dedektif Çin Mahallesi’nde 3

TÜRKİYE’DE BİLET FİYATLARI

Türkiye’de durum karışık. Salgın sonrası veriler netleşmiş değil. Zira ülkemizde sinema salonları geçtiğimiz Temmuz ayında çeşitli önlemlerle açılabildi. 2019’da picodi.com verilerine göre Türkiye’deki bilet ortalaması 4 avro. Kur farkına göre durum değişmekle beraber küresel hesaplarda niteleme bu şekilde. TL bazında baktığımızda bilet fiyatlarının şu an 25 TL’yi geçip 30 TL sınırına dayandığını söyleyebiliriz. Çünkü işletmeler uzun süre kapalı kaldı ve şu an da yarı kapasite hizmet veriyor.

ÜLKEDE ÖN PLANA ÇIKAN FİLMLER

Çin’de bu dönemde ön plana çıkan filmlere göz attığımızda komedi, aksiyon, melodram ve dramın ağır bastığını görüyoruz. Merhaba Anne, komedi filmi. Sadece Çin’deki hasılatı şu ana kadar 821 milyon dolar. Şubat 2021’de Çin’de vizyona giren Dedektif Çin Mahallesi’nde serisinin üçüncü filmi ise hasılatta 686 milyon doları aşmış durumda. Bir Japon animesi olan Dedektif Conan filmi de 2021’de Çin’de en çok ses getiren yapımlardan oldu. Film günlük 1,5 milyon dolar hasılat seyri sonrasında 700 milyon dolara yakın hasılat elde etti.

HAYRET VEREN OLUMLU SEYİR!

Araştırmalara göz attığımızda salgın şartlarından olumlu etkilenen tek sektörün Çin olduğunu görüyoruz. Hayret verici bir durum elbet. Salgında da ilk kapanma sonrası virüsü tamamen yok ettiklerini açıklamaları, bütün dünyada salgın büyürken tek tük vaka duyurmaları ve şu an da bütün dünya varyantlarla sarsılırken Çin’in normal hayatına devam edebiliyor olması kafaları karıştırıyor. Sebeplerini tam olarak bilemiyoruz. Fakat salgın döneminde -belki çok alan aynı olmakla beraber- sinema sektörünün olumlu etkilendiği tek ülke Çin diyebiliriz.

Sinemalarda bu hafta: İşte yarın vizyona girecek 10 yeni film
FOTOĞRAF 21
Title
Yarın 6'sı yerli 10 film vizyona girecek. İşte isimleri...
Title
AKİF <br> <br> Senaryosu Mehmet Akif Ersoy'un ailesinin verdiği muvafakatname ve Sebilürreşad dergisinin katkısıyla oluşturulan, çekimleri İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kastamonu ve Konya'da yapılan Akif filmi izleyiciyle buluşacak.
Title
Yapımcılığını HT Yapım'ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Sadullah Şentürk'ün oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Yavuz Bingöl, Murat Han, Fikret Kuşkan, Mine Çayıroğlu, Hazım Körmükçü, Erkan Bektaş ve Ruhi Sarı gibi isimler yer alıyor.
Title
Filmde, sözleri Mehmet Akif Ersoy'a ait olan ve 12 Mart 1921'de Birinci Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin milli marşı olarak kabul edilen İstiklal Marşının yazılış öyküsü Akif'in hayatından aktarılan kesitlerle anlatılıyor.
Title
GÖLGELER İÇİNDE <br> <br> Erdem Tepegöz'ün yönettiği ve Numan Acar, Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz ile Emrullah Çakay'ın oynadığı Gölgeler İçinde filmi bilim kurgu meraklılarının ilgisini çekmeye aday.
Title
Yönetmenin Gürcistan'da bir maden kasabasında 5 haftada çektiği bağımsız bilim kurgu filmi, distopik bir dünyaya kuşkucu bakışlarla yaklaşıyor.
Title
Zamansız ve mekansız bir hikayeyi sinemaseverlerle buluşturan yapım, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrika bölgesinde, emirlere ve kameraların takibine boyun eğerek köle gibi çalışan işçileri ele alıyor.
Title
LOUVRE MÜZESİ'NDE BİR GECE: LEONARDO DA VİNCİ <br> <br> Leonardo Da Vinci Sergisi'nin özel rehberli turunun beyazperdede gösterilmek için çekildiği belgesel de bu hafta vizyona girecek yapımlar arasında. <br> <br> Louvre Müzesi'nde Bir Gece: Leonardo Da Vinci, sinemaseverlere ünlü ressamın eserlerini yakından incelemek için fırsat sunuyor. <br> <br> Leonardo'nun bir ressam olarak kariyerinin ve resmi diğer disiplinlerin üzerine yerleştirmesinin gösterildiği filmin çekimlerinde, sergi küratörleri tarafından yapılan açıklayıcı ve teferruatlı yorumlar bulunuyor.
Title
İYİ OLAN KAZANSIN <br> <br> Tim Hill'in yönettiği İyi Olan Kazansın adlı film, eşini kaybettikten sonra kızının evine taşınan Ed ile evlerinin düzeninin değişmesinden hoşlanmayan torunu Peter arasındaki çekişmeyi anlatıyor.
Title
Komedi ve aile türlerinin bir araya geldiği filmde Robert De Niro, Uma Thurman, Christopher Walken, Oakes Fegley ve Jane Seymour rol alıyor.
Title
DARLIN <br> <br> Pollyanna McIntosh'un yönettiği ve Cooper Andrews, Kristina Arntz, Mackenzie Bateman ile Bryant Batt'ın oynadığı Darlin' vizyona girecek bir diğer korku filmi.
Title
Vahşi bir ruhun gölgesindeki genç bir kadının esrarengiz hikayesini beyaz perdeye yansıtan film, bir Katolik Hastanesinde tedavi gören Darlin'in rehabilite için, bir psikopos ve birlikte çalıştığı rahibeleri tarafından yönetilen bir bakımevine götürülmesini ve buradaki sırları beyaz perdeye taşıyor.
Title
ME NOKTA ALİ <br> <br> Bu hafta vizyona girecek bir diğer yerli film olan Me Nokta Ali, nüfus müdürlüğü çalışanının ismini yanlış yazmasıyla farklı adına kavuşan Me Nokta Ali'nin hikayesini sinemaya aktarıyor.
Title
Yönetmenliğini Engin Akyıldırım'ın üstlendiği komedi filminde İlkin Oğuzhan Çakır, Merve Sevi, Hacı Ali Konuk, Ayhan Taş ve Orçun Kaptan gibi isimler bulunuyor.
Title
KOLEJ RÜYASI: LİSE GÜNLÜKLERİ <br> <br> Yönetmen koltuğunda Can Sarcan'ın oturduğu Kolej Rüyası: Lise Günlükleri adlı yerli komedi filminde fenomenlerin maceraları ve lise hayatına dönüşleri konu ediliyor.
Title
BİR NEFES DAHA <br> <br> Nisan Dağ'ın ikinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha, İstanbul'un bir mahallesinde birinde yaşayan genç bir rapçinin, müzik hayallerine koşarken bir yandan da bağımlılığa karşı verdiği savaşı anlatıyor.
Title
Filmin oyuncuları arasında Oktay Çubuk, Hayal Köseoğlu, Ushan Çakır, Eren Çiğdem ve Ayris Alptekin yer alıyor.
Title
KORKU KAPANI: BAŞLANGIÇ <br> <br> Mike P. Nelson'un yönettiği ve Charlotte Vega, Adain Bradley, Bill Sage ile Emma Dumant'un oynadığı Korku Kapanı: Başlangıç da bu hafta vizyona girecek filmler arasında.
Title
En temel insani korkuları su yüzüne çıkaran, Resident Evil'ın yapımcıları ve serinin ilk filminin senaristinin iş birliğiyle izleyiciyle buluşan korku filmi, New Yorklu 6 yakın arkadaşın Batı Virginia dağlarına doğru yürüyüş gezisi yaptığında, farkında olmadan The Foundation olarak bilinen vahşi bir mezhep tarafından ele geçirilmesini konu alıyor.
Title
FECR <br> <br> Yönetmenliğini Rotin Engin Tutuş'un yaptığı yerli korku filmi Fecrin oyuncuları arasında Sahra Erbaykent, Yağmur Bağlan, Hüseyin Yaşar, Müslüm Tutuş ve Cennet Şevran gibi isimler yer alıyor.
Title
Filmde tesadüfen rastladıkları bir kamp yerinde garip olaylar yaşayan bir ailenin, esrarengiz köyde daha önce karşılaşmadıkları insanlarla karşı karşıya kalmalarını ve çözmeye çalıştıkları gizemi anlatıyor.
Sinemalarda bu hafta: İşte yarın vizyona girecek 10 yeni film
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 6'sı yerli 10 film vizyona girecek. Filmler arasında en merak edilen ise Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazış sürecini konu edinen "Akif" filmi. Ayrıca yabancı yapımlar arasında Robert De Niro'nun başrolünde olduğu "İyi Olan Kazansın" da komedi dram kategorisinde izleyiciyle buluşacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.