Hayat Türkiyede sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi

Türkiye’de sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi

Türkiye’de Box Office verilerine göre sinemada en çok izlenen bilim-kurgu filmleri arasında ilk 30'a girenleri sıraladık. İlk üç film yerli yapım iken Avatar, 2012, Matrix ve Star Wars gibi adını sinema tarihine yazdıran filmler ilk 10'da yer alıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye’den çok izlenen 30 bilim kurgu filmi
Türkiye'de en çok izlenen bilim kurgu filmlerinde 6. ve 7 sırada Matrix serisi yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Box Office verilerine göre sinemada en çok izlenen 25 filmi sizler için sıralamıştık. Şimdi ise bilim kurgu sevenlere göre bir liste var. Türkiye’de en çok izlenen 30 bilim kurgu filmi, Box Office verilerine göre sıralandı.

İlk üç sırayı Cem Yılmaz’ın Arif v 216, G.O.R.A ve A.R.O.G filmleri paylaşırken 4. sırada 2009 yılında vizyona giren Avatar, 5. sırada ise 2009 yapımı 2012 yer alıyor.

6. ve 7 sıraları ise Matrix serisi paylaşıyor. Star Wars: Güç uyanıyor bir milyon 149 bin 329 seyirciye ile 8. Sırada. Hem ilk 30 hem ilk 100 listesi birkaç film hariç yabancı yapımlardan oluşuyor.

 • İşte Türkiye’de sinema salonlarında en çok izlenen 30 bilim kurgu filmi ve izlenme oranları:
 • 1-Arif V 216: 4.968.462
 • 2-G.O.R.A.: 4.001.711
 • 3-A.R.O.G: 3.707.086
 • 4-Avatar 2.482.991
 • 5-2012 1.497.017
 • 6-Matrix Reloaded: 1.470.316
 • 7-Matrix: 1.354.812
 • 8-Star Wars: Güç Uyanıyor: 1.149.329
 • 9-Başlangıç: 1.103.147
 • 10-Suicide Squad: Gerçek Kötüler: 956.706
 • 11-Matrix Revolutions: 912.178
 • 12-Labirent: Son İsyan: 892.197
 • 13-Venom: Zehirli Öfke: 890.596
 • 14-Transformers 5: Son Şövalye: 785.055
 • 15-Maymunlar Cehennemi: Savaş: 769.557
 • Maymunlar Cehennemi
  Maymunlar Cehennemi
 • 16-Labirent: Alev Deneyleri: 752.273
 • 17-Yıldızlararası: 749.553
 • 18-Transformers: Kayıp Çağ: 741.601
 • 19- Justice League: Adalet Birliği: 730.815
 • 20-Açlık Oyunları: 650.382
 • 21-Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü: 646.540
 • Transformers
  Transformers
 • 22-Dünyalar Savaşı: 643.009
 • 23-Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti: 626.476
 • 24-Meg: Derinlerdeki Dehşet: 615.272
 • 25-Star Wars: Son Jedi: 608.551
 • 26-Marslı: 563.020
 • 27-Labirent: Ölümcül Kaçış: 543.160
 • 28-Star Wars: Bölüm 1 – Gizli Tehlike: 538.013
 • 29-Azınlık Raporu: 537.362
 • 30-Terminatör: Genisys: 481. 477

Box Office verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar en çok izlenen 25 film
HAYAT
Box Office verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar en çok izlenen 25 film

Gerçek hikayelerden uyarlanmış gelmiş geçmiş en iyi filmler
FOTOĞRAF 75
Title
Captain Phillips - Kaptan Phillips 2013 Amerikan yapımı Paul Greengrass tarafından yönetilen gerilim filmi. Başrollerinde Tom Hanks ve Barkhad Abdi yer alıyor. Ticari denizci Kaptan Richard Phillips'in 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehine alınmasını anlatan biyografik bir film.
Title
2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali'nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu durum Amerikalılar'ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısı.
Title
Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder.
Title
Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eşzamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapıyor.
Title
Bourne serisinin son iki filminin yanı sıra Bloody Sunday ve United 93 gibi unutulmaz filmlere imza atan Paul Greengrass'in yönetmenliğini üstlendiği 'Captain Phillips'in başrollerinde Tom Hanks, Catherine Keener ve Michael Chernus bulunuyor. Tom Hanks ve canlandırdığı kaptan ile yan yana.
Title
Bernie - Bernie'nin Suçu Ne? Teksas'ın küçük, kırsal bir kasabasında, bir cenaze levazımatçısının yanında yardımcı olarak çalışan Bernie Tiede, kasaba halkının en sevdiği kişilerden biri. Pazarları okulda ders verir, kilise korosunda şarkı söyler ve yardıma ihtiyacı olan herkese el uzatır. Herkes Bernie'yi sever ve takdir eder.
Title
Ters giden talihine sürekli lanet eden dul Marjorie Nugent'e banka işlerinde yardım eden Bernie, bir süre sonra kadının kendisine karşı artan ilgisi ve isteklerine yetişemez hale gelir ve günün birinde zengin Marjorie'yi öldürür ama bunu kimseye itiraf edemez. Olayın ortaya çıkmasından sonra cezaevine giren Bernie herkesi şaşırtırken filmin sonunda gerçek bir karakterin seyircinin karşısına çıkması daha da dikkat çekici oluyor.
Title
Bernie, iyilerinde kötülük yapabileceğini herkese gösteriyor. Yönetmenliğini Richard Linklater'ın üstlendiği komedi filminin başrollerini ise Jack Black, Shirley MacLaine ve Matthew McConaughey'i paylaşıyor.
Title
Moneyball – Kazanma Sanatı 'Oakland A' beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt), kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kuluplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken de beysbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor.
Title
Michael Lewis'in Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanan ve gerçek bir hikayeye dayanan filmin başrollerini Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill paylaşıyor. Film esnasındaki maç sahnelerinin birçoğunda gerçek maç görüntüleri kullanılıyor.
Title
Doğru olduğuna inandığımız kararların peşini bırakmamız gerektiği mesajını veren filmde başarıyı yakalamak için sabretmek gerektiğinin de altı çiziliyor. Dünya prömiyeri Toronto Film Festivali'nde gerçekleştirilen filme yurt dışından şimdiye kadar gelen eleştiriler ve puanlar da oldukça yüksek.
Title
The King's Speech – Zoraki Kral Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan 'Zoraki Kral (The King's Speech)', İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George'un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Sağlam oyuncu kadrosunun sürüklediği filmin öyküsü, babası V. George'un ölümünün ardından, Frederick Arthur George'un ağabeyi Edward'ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George'a devretmesiyle başlıyor.
Title
Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli var. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamına hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer...
Title
2010 yılının en önemli filmlerinden biri olan 'Zoraki Kral' aldığı pek çok ödülün yanı sıra, kurduğu atmosfer, makyaj ve kostümleriyle dönem ruhunu yansıtan keyifli bir seyirlik olmayı başarıyor...
Title
Soul Surfer – Dalgalara Karşı Sol kolunu bir köpekbalığı saldırısında kaybeden bir sörfçünün trajik hikayesi...
Title
Genç sörfçü Bethany Hamilton, bir köpek balığı saldırısı sonucu kolunu kaybeder. Ancak sörften vazgeçmeyip korkularının üstesinden gelerek tekrar denize açılır. Başrollerde Dennis Quaid, Helen Hunt ve Anna Sophia Robb'ı izlediğimiz filmi, gerçek bir hikâyeden uyarlandığını bilerek izlemek daha fazla etkilenmenize neden oluyor.
Title
Gerçek bir hikaye olduğundan şüphe edecekler için film sonunda gerçek karakter karşımıza çıkıyor.
Title
12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret 1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adam.
Title
Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adam. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur. Çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiftlikte köle olarak çalışması için satarlar.
Title
Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olur, hayatı kabusa döner. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan bir grup insanın umutsuzluğuna şahit olacak.
Title
Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulur... İngiliz sinemacı Steve McQueen'in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender'ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi yıldızlar da yer alıyor.
Title
A Beautiful Mind – Akıl Oyunları John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi'nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir.
Title
Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.
Title
Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü'ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash'in gerçek hayat hikayesine odaklanan 'Akıl Oyunları', iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.
Title
Braveheart – Cesur Yürek Yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya dönen William Wallace’ın asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürer. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değil.
Title
Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; ancak bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verir.
Title
Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı hem canlandırdığı hem de yönettiği filmi kısa sürede bir fenomene dönüşmüştü.
Title
The Texas Chainsaw Massacre -Teksas Katliamı The Texas Chainsaw Massacre filmi içerdiği ciddi şiddet sahneleri yüzünden birçok ülkede yasaklandı.
Title
Hikaye, elektrikli testereli bir grup seri katil ve insan eti yiyen ailesinin evine yolu düşen bir arkadaş grubunun başına gelenleri anlatıyor. Katil, yüzüne kurbanlarının derilerinden yaptığı deri bir maske taktığı için “Deri surat” olarak çağrılıyor.
Title
Gerçekte film, 1950’lerde yaşamış Wisconsin’li Edward Gein’in gerçek yaşam hikayesine dayanıyor. Gerçek bir seri katil olan “Çılgın Ed” kurbanlarının derilerinden yaptığı bir maske takıyordu ve çiftlik evini kurbanlarının ceset parçalarıyla dekore etmişti.
Title
Gein’in insan eti yediğiyle ilgili kesin bir kanıt yok ancak deliller böyle bir olasılığın olduğunu gösteriyor. Polis katili tutuklamaya gittiğinde evindeki sobanın üstünde, tavanın içinde bir insan kalbi bulmuştu. Bu katil ayrıca ünlü Kuzuların Sessizliği filmine de ilham verdi.
Title
The Pianist - Piyanist Roman Polanski’nin üç Oscar kazanan filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır.
Title
Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır.
Title
Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır. Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody'nin de filmografisinin en güçlü işlerinden biri.
Title
Titanic - Titanik Dünyanın hatırlamak istemediği türden felaketlerden olan 'Titanik faciası', dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından çekilen görkemli bir film.
Title
Teknolojinin son sürat ilerlediği bir dönemde, insanlar üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlar. Bu 'Düşler Gemisi'nin yolcuları arasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika'ya dönmekte olan Jack adlı genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose adlı genç bir kız da var.
Title
İki genç, şans eseri tanışacak, aralarındaki sınıf farkına aldırmaksızın birbirlerine yakınlaşacaklar. Bu arada doğa insanoğlunun günden güne artan kibrine bir nokta koymayı planlıyor. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra, 10 Nisan 1912'de, Titanic iki saat kırk dakika süren ve sulara gömülmesiyle son bulan, hazin olayların başlamasına neden olacak buz dağına çarpar.
Title
James Cameron'un, seyirciye bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandırırcasına gerçeğe yakın filmi 'Titanic' tam 14 dalda Oscar adayı olarak 'En İyi Film' dahil 11 ödülü kazandı. Efsanevi film 15 yıl sonra 3D teknolojisi ile 6 Nisan 2012'de yeniden sinemalara döndü.
Title
Spotlight - ‘Spotlight’, gelmiş geçmiş en iyi gazetecilik filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Bu gerçek bir hikâye... Tacizci rahiplerin peşine düşen araştırmacı gazeteci ‘Spotlight’ ekibiyle Pulitzer’i kazandı.
Title
Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer.
Title
Bir senelik araştırmaları sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklere parmak basılır.
Title
Başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaştığı filmi Tom McCarthy ve Josh Singer kaleme aldı.
Title
Ayla - Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıdı. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar.
Title
Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden bir aya getirir.
Title
The Aviator - Göklerin Hakimi 2004 yapımı Howard Hughes'ın hayatını konu alan biyografik film. Film BAFTA En İyi Film Ödülü ve Drama dalında En İyi Film Altın Küre Ödülü'nü kazandı. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar'a aday gösterildi. 5 Oscar kazandı.
Title
Film, hiçbir şey olanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik çalışma. Kendisi havacılık ve sinema alanında parlasa da aşk hayatı da yeterince göz kamaştırıcı.
Title
İkinci Dünya Savaşında bile uçaklarını savaş uçaklarına uyarlayarak kariyerini yukarılara çıkarttı. Ancak her şey Hughes için doğru değildir çünkü onun kendi üzerinde yarattığı baskı birçok erkeğin asla tahammül edemeyeceği türden.
Title
Gökler Hakimi’nde dikkati çeken isimler ise Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett.
Title
Leonardo DiCaprio'nun canlandırdığı Howard Robard Hughes Jr., Amerikalı iş adamı, havacı, film yönetmeni, film yapımcısıydı ve dünyanın en varlıklı insanlarından biriydi. Howard Robard Hughes Sr.'nın oğlu olan Hughes, on dokuz yaşındayken petrol delgi makineleri yapan bir fabrikanın başına geçti.Birkaç yılda önemli kazanç sağlayıp 1930'da sinema, 1931'de içki sanayiine girdi. Daha sonra havacılığa yöneldi. 1938'de kendi düşüncesine göre hazırlanmış bir uçakla rekor sayılacak bir sürede (3 gün, 19 saat) dünyanın çevresini dolaştı. TWA Havacılık Şirketi'nin hisse senetlerinin dörtte üçünü ele geçirerek bu alanda söz sahibi oldu.
Title
II. Dünya Savaşı sırasında top ve askeri uçak yaptı. Kendi zamanında dünyanın en büyük uçağı olan Hughes H-4 Hercules'i yapmış ve bir kez de olsa uçurdu.
Title
Bir servet harcadığı Cehennemin Melekleri filminin çekimi uzun yıllar sürdü, tamamlandığında ise büyük beğeni topladı. 1948'de tekrar film yapımcılığına döndü. 1953'te bir tıbbi araştırma enstitüsü kurdu. Çevreyle ilişkisini keserek kapalı bir hayat yaşaması ve ölümüne kadar hiç kimseye görünmemesi ilginç yönlerinden birkaçı.
Title
Howard Hughes obsesif kompulsif bozukluğu ile çevresindekiler ile sürekli sosyal ilişkilerde sorunlar yaşadı. 1950 yılında Howard Robard Hughes Jr. dünyanın en zengin insanı oldu. Serveti günümüzün parasıyla 12,8 Milyar dolar olduğu anlaşıldı.
Title
Müslüm - Arabesk müziğinin efsane ismi Müslüm Gürses'in hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor.
Title
Unutulmaz ses sanatçısının iniş ve çıkışlarla dolu yaşamının anlatıldığı filmde, Müslüm Gürses’in milyonları etkileyen müziğine, çocukluğundan ölümüne kadar geçen zamanda yaşamına etki eden kişilere, çok sevdiğini her fırsatta dile getirdiği eşi Muhterem Nur’a odaklanılıyor.
Title
Timuçin Esen’in Müslüm Gürses’i canlandırdığı filmde, Muhterem Nur'a Zerrin Tekindor, Müslüm Gürses'in babasına ise Turgut Tunçalp hayat veriyor.
Title
Yönetmenliğini, Türkiye'nin geçen yılki Oscar yarışı için aday adayı olarak gönderdiği Ayla'nın yönetmeni Can Ulkay ve Romantik Komedi filminden 8 yıl sonra tekrar yönetmen koltuğuna oturan Ketche’nin (Hakan Kırvavaç) üstlendiği filmin senaryosunu Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi kaleme aldı.
Title
The Blind Side – Kör Nokta John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan dram filmidir. Michael Lewis'in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanan film babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan Afro-Amerikan bir çocuğun futbol kariyerini anlatmakta.
Title
Normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher bir gün Bay ve Bayan Tuohy tarafından evlatlık alınır ve hayatı değişmeye başlar.
Title
Okuma ve yazması olmayan Michael yeteneğinin farkına varıp futbola başlar. Ulusal Futbol Liginin en çok aranan oyuncularından biri olacağını kimse tahmin edemezdi.
Title
Film yapılacak olan 82. Akademi Ödülleri'nde 2 adaylığa sahip olup bunlardan biri de en iyi film kategorisi. Aynı zamanda Sandra Bullock bu filmle 2010 yılında yapılan Akademi Ödülleri'nde en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı. Sandra Bullock The Blind Side ile en iyi kadın oyuncu Altın Küre ödülüne de layık bulundu.
Title
Michael Oher
Title
Hayatı Oscar adayı The Blind Side filmine konu olan Michael Oher ve onu sahiplenen gerçek ailesi.
Title
Michael'ı sahiplenen ailesi neredeyse onun her maçına katıldı.
Title
Lion
Title
Lion, Garth Davis tarafından yönetilen ve senaryosu Saroo Brierley ile Larry Buttrose'un kurgusal olmayan kitabından Luke Davies tarafından uyarlanan 2016 yapımı dram filmi.
Title
Filmin oyuncu kadrosunda Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve Deepti Naval oynamakta.
Title
Film dünya galasını 10 Eylül 2016'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde yaptı.
Title
25 Kasım 2016'da ABD'de gösterime girdi, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 140 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.
Title
89. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Patel), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kidman) ve En İyi Uyarlama Senaryo dahil 6 adaylık elde etti.
Title
Saroo adında beş yaşındaki bir Hint çocuğu, Kalküta sokaklarında evinin binlerce kilometre ötesinde kaybolur. Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilmeden önce pek çok sorunla uğraşır; 25 yıl sonra, kaybettiği ailesini bulmak için yola çıkar.
Title
Goodfellas
Title
Sıkı Dostlar, 1990 yılında çekilen, Martin Scorsese'nin yönettiği, Nicholas Pileggi'nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanmış, Henry Hill adında bir gangsterin gerçek hikâyesini anlatan film.
Title
Filmin oyuncuları Ray Liotta (Henry Hill), Robert De Niro (Jimmy Conway), Joe Pesci (Tommy DeVito), Lorraine Bracco (Hill'in karısı) ve Paul Sorvino (Paulie Cicero). Film 6 farklı dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı aktör dalında Joe Pesci ödül almış ve BAFTA Ödüllerinde iyi film ödülünü hak kazandı.
Title
Sıkı Dostlar, Empire dergisinin 2008'de yayınlamış olduğu Top 500 listesinde 6. sırada ve Amerikan Film Enstitüsü'nün 1998'de yayınladığı ve 2007 yılında tekrar güncellediği Top 100 listesinde 92. sırada ve IMDb Top 250 listesinde ise 17. sırada yer alıyor.
Title
Sıkı Dostlar, 2000 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verildi.
Gerçek hikayelerden uyarlanmış gelmiş geçmiş en iyi filmler
Korku, dram, aksiyon… Türü ne olursa olsun izlerken olay örgüsü ve kahramanlarının başına gelenler ile dikkatimizi çeken filmleri adeta nefesimizi tutarak izliyoruz. İzlerken takdir ettiğimiz kahramanlar ya da kanımızı donduran olayların aslında gerçekten birilerinin hayat hikayesini öğrendiğimizde ise şaşkınlığımız daha da artıyor. Bu zamana kadar senaryosu ile başımızı döndüren gelmiş geçmiş en iyi filmleri sizler için derledik. İşte gerçek hayat hikayelerinden derlenen o filmler...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.