Hayat Yıllar sonra Ayasofyada bir ilk

Yıllar sonra Ayasofya'da bir ilk

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde Ayasofya'nın yanına yaptırdığı medrese 1935 yılında İsmet İnönü'nün talimatıyla yıktırılmış ve tamamen ortadan kaldırılmıştı. Bugün ise Fatma Çil Gedik isimli bir Sosyal Bilgiler öğretmeni öğrencilerine müze gezisi yaptırırken Ayasofya'da ders yapmayı da ihmal etmedi. Yıllar sonra gerçekleşen eğitim yaklaşık 85 yıl sonra Ayasofya için bir ilk oldu.

Fatma Çelik Yeni Şafak
Ayasofya'da ders yapan öğrenciler.
Ayasofya'da ders yapan öğrenciler.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde Ayasofya'nın yanına medrese yaptırmış. 1935 Ayasofya'nın etrafında yapılan düzenlemeler kapsamında, eski eser özelliği taşımadığı iddiasıyla İsmet İnönü'nün talimatıyla yıktırılmış ve tamamen ortadan kaldırılmıştı.

Bugün ise bu gelenek yıllar sonra bir öğretmenin gönüllü bir davranışı ile yeniden canlandırıldı.

Üsküdar Derya Öncü Koleji 7'inci sınıf öğrencileri, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Fatma Çil Gedik ile Ayasofya Müzesi'ni ziyaret ettiler. Gezi bittikten sonra yaklaşık 85 yıl önceki gibi Ayasofya'nın içinde ders yaptılar. Gedik'in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar bir ilki gözler önüne serdi.

Ayasofya için tarihi bir gelişme olan bu etkinliği öğretmen Gedik, yenisafak.com'a anlattı.

Ayasofya'da ders çalışılma anı.
  • Projenin sadece bir ayağı
  • Müze gezisi yaptırırken Ayasofya'da ders yaptırmayı ihmal etmeyen Gedik, "Bu bizim bir projemiz. Müzelerin etkin olarak eğitime katılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında bir protokol imzaladı. O protokolün bize verdiği şanslardan birisi bu. Milli Eğitim Bakanlığı bu çalışmaları destekliyor.

Sadece oraya gidip ders yapmak değildi amacımız. Projenin ayaklarından biri buydu. Tabii burada İl Kültür Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkısı yadsınamaz. Onlar bize kapılarını açtılar. Biz de bugün böyle bir ders yapabildik. Onlar da bizim gibi oldukça heyecanlıydı" ifadelerini kullandı.

Ayasofya ile ilgili öğrenciler bir şey üretmek zorunda

Ayasfoya'yı gezip tarihi mekanda ders yaptıktan sonra projenin bitmediğini dile getiren Gedik,

Bu bir müze eğitimi olduğu için çocuklar sadece müzeyi gezmiyor. Müzeyi gezip araştırmalarını yaptıktan sonra bir şey üretmek zorundalar. Ya Ayasofya efsaneleri ile ilgili bir resim çizmek zorundalar ya bir minyatür ortaya çıkaracaklar ya da hikaye yazacaklar.

Beni asıl heyecanlandıran da o çocuklardan ne gibi ürünler gelecek?" dedi.

Ayasofya'da ders yapan öğrenciler, turistlerin de ilgi odağı oldu.

  • Fatih'in yaptırdığı Ayasofya Medresesi'nin zaman içerisinde değişimi ve yok oluşu ise şöyle:Ayasofya'yı, uzun yıllardır müze tartışmalarından dolayı hepimiz biliyoruz. Peki ya medresesini? İstanbul'un fethinden sonra bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından açılan, Molla Hüsrev'lerin, Ali Kuşçu'ların ders verdiği İstanbul'un en önemli medresesi olan Ayasofya Medresesi, asırlar boyunca İstanbul'un en önemli bilim merkezlerinden biri olmayı başarmış bir yapıydı.

Ali Kuşçu ders vermişti

Dünyaca ünlü astronom ve matematikçi Ali Kuşçu'nun da ders verdiği medrese sadece bu özelliği dolayısıyla bile bir ilim müzesi olarak tarih boyunca ayakta tutulmayı hak ediyor aslında. 1924 yılına kadar eğitim hizmetine devam eden ve nihayet 1935'te yapılan düzenlemelerle tamamen ortadan kaldırılan medresenin, 1985 yılında temelleri üzerinden yeniden inşa edilme süreci başlatıldı. Fakat uluslararası bürokrasinin engellemeleriyle bu girişim de hayata geçirilemedi.

Diriliş Ertuğrul'da hafızalardan silinmeyen anlar
HAYAT
Diriliş Ertuğrul'da hafızalardan silinmeyen anlar

Diriliş Ertuğrul ekibinin acı kaybı
HAYAT
Diriliş Ertuğrul ekibinin acı kaybı

Cüneyt Arkın Muhafız'da yer alacak mı?
HAYAT
Cüneyt Arkın Muhafız'da yer alacak mı?
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.