|

Yunus Emre'nin şiirini besteledi

Yunus Emre'nin "Haktan Gelen Şerbeti" isimli şiiri, Grammy ödüllü sanatçı Christopher Tin tarafından bestelendi.

Aa
00:00 - 2/06/2013 Pazar
Güncelleme: 15:59 - 2/06/2013 Pazar
Yeni Şafak
Yunus Emre'nin şiirini besteledi
Yunus Emre'nin şiirini besteledi

Yunus Emre'nin "Haktan Gelen Şerbeti" isimli şiiri Grammy ödüllü sanatçı Christopher Tin tarafından bestelendi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Amerikan Jonathan Griffith Korosu eşliğinde Türkçe seslendirilecek eser, sanatçının Amerika'da çıkaracağı albümde de yer alacak.

Yunus Emre'nin çağları aşan hümanizmini ve evrensel hoşgörü mesajını dünyaya duyurmak için geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde Yunus Emre Oratoryosu konserlerini gerçekleştiren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), oratoryo eserini, kuruluşunun 20. yılında Türkiye'deki sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda 80 kişiden oluşan Amerikan Jonathan Griffith Korosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) eşliğinde Türkçe konser verecek.

Konserde Grammy ödüllü sanatçı Christopher Tin'in yeni eserinin de dünya prömiyeri yapılacak. New York'ta gerçekleştirilen konserden ilham alan Tin, Yunus Emre'nin daha önce bestelenmemiş "Haktan Gelen Şerbeti" isimli şiirini besteledi. Grammy ödüllü sanatçının bestelediği şiir, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Amerikan Jonathan Griffith Korosu eşliğinde Türkçe seslendirilecek.

"Yunus Emre'nin eserlerini yıllardır takip ediyorum"

Yıllardır Yunus Emre'nin eserlerini takip ettiğini ifade eden Tin, Yunus Emre'nin şiirlerinden etkilendiğini, bunun üzerine şiirlerinden birini Türkçe bestelediğini söyledi. Yeni albüm çıkaracağını ifade eden Tin, 10 şarkınında farklı dillerde olacağını ve Yunus Emre'nin "Haktan Gelen Şerbeti" eserinin de albümünde yer alacağını belirtti.

Tin, albümündeki şarkıları gelecek yıl nisan ayında Amerika'nın en ünlü konser salonlarından Carnegie Hall Salonu'nda seslendireceğini bildirdi.

Tüm şarkılarının temasının "su" olduğuna dikkati çeken Tin, " Albümümün teması 'damlanın içindeki okyanus'. Her bir damlanın içinde bir okyanus saklı. 'Haktan Gelen Şerbeti' şiirini de bu tema üzerine araştırma yaparken buldum. Orkestranın şefi, Yunus Emre üzerine araştırma yaptığımı duyunca konsere davet ederek, Türkiye'de seslendirmem için teklifte bulundu. Ben de seve seve kabul ettim" diye konuştu.

Albümünün kaydını yaparken parçanın davul kısmında Kardeş Türküler'in de eşlik edeceğini bildiren Tin, "Yunus Emre'nin yaşadığı yerlere giderek onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyorum. TÜRKSOY'un misafiri olarak burdayım. TÜRKSOY'un 20. yılını böyle özel bir projeyle kutlaması memnuniyet verici" diye konuştu.

Tin, gelecekte de Yunus Emre'nin şiirlerini bestelemekten mutluluk duyacağını ve farklı projelere açık olduğunu kaydetti.

Konserler ücretsiz gerçekleştirilecek

Ahmet Adnan Saygun'un Türk müziğinin bu alandaki ilk ve en görkemli eseri olan Yunus Emre Oratoryosu, New Yorklu Jonathan Griffith şefliğinde, yarın Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi AKM Konser ve Bale Salonu'nda; 4 Haziran'da Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda; 7 Haziran Cuma günü İstanbul'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda dinleyicilerle buluşacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek konserler, davetiyeli olacak.

11 yıl önce